Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului
Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 14 Sep 2009, 21:32

Inca nu am foarte multe detalii.
Va incepe la ora 8.30, se va desfasura pe durata intregii zile/ lumina, cu o pauza la pranz.
Daca am inteles bine - discutie telefonica- vor fi distante de tragere de 70 de metri !
Sper sa obtin maine mai multe detalii legate de impartirea pe categorii, conditii de participare, etc.

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 15 Sep 2009, 20:59

Am detaliile suplimentare de care vorbeam:
Este Cupa Besta, editia 3-a, outdoor. Categoriile vizate sunt: traditional, recurve-olimpic si compound.
Concursul va fi atat individual cat si pe echipe. Dealtfel, am inteles ca va fi un accent mai mare pe echipe, concursul fiind deschis doar sportivilor inscrisi/ legitimati la un club.
Sunt estimari pentru un numar maxim de 50 de arcasi, recunscandu-se faptul ca asteptarile sunt optimiste.

Sistemul de tragere va fi de 2 trageri la distanta de 70 de metri. Sageti trase: 72. Numarul de tinte: 10-12.
Probabil juniorii vor avea o distanta mai mica.

Trofeul este unul transmisibil, clubul care il castiga 3 ani la rand putandu-l pastra. A intels ca in primul an a revenit Iasi-ului, anul trecut Besta,...acum ramane de vazut.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by cristian_iepure » 16 Sep 2009, 05:42

probabil ca la 70m vor trage cei de la olimpic si compound, noi, cei de la traditional vom trage la 18, 30 si poate 50m.

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 16 Sep 2009, 12:04

Asa am opinat si eu, "neinmatriculat" fiind :(
Merg totusi sa vad despre ce este vorba dupa care voi posta fotografii.
Initial voiam sa le spun organizatorilor ca e destul de putin promovat evenimentul, dar dupa aceea am realizat ca nefiind deschis tuturor, ci doar cluburilor, le este de ajuns sa dea ..10 mailuri si au participantii pa care ii doresc.

Cat am stat pe acolo aseara, de vorba cu D-na Hoppe, se antrenau sportivi cu recurve si compound; tintele erau la 30 si 70 ( estimat) de metri.Mi s-a explicat ca vor fi runde de tragere de 2X36 la 70 de metri de fiecare data, urmand o succesiune a anilor pari / impari astfel incat in anul in care se merge la olimpiada sa se exerseze la 70 de metri.

Nu am auzit sa fie si distante mai mici.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by cristian_iepure » 18 Sep 2009, 01:27

Intotdeauna cei de la traditional, cu arcuri fara stabilizatori, click-uri, reazem sageata, sisteme de ochire, etc.. vom trage la 18m si/sau 25m, 30m. Cei de la recurve olimpic si compound vor trage la distantele specificate de tine. k?

Si sa stii ca-ti ia vreo 10 minute sa te legitimezi, asta, bineinteles, daca ai doua poze format pasaport, o adeverinta ca esti clinic sanatos si apt de tir cu arcul si o cerere tip (ce variaza de la club la club) completata in sensul problemei mai sus expuse..totul e sa vrei cu adevarat sa mergi la concurs, e foarte posibil sa te poti inscrie chiar astazi la un club si sa-ti anunti participarea. Baga mare!

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 18 Sep 2009, 21:42

Salut,
Sigur ca nu dureaza prea mult, si am sa fac si lucrul asta, dar dupa concurs...din pacate. Sau nu. Adica nu din pacate, pentru ca nici nu as fi vrut sa particip doar sa incurc lumea pe acolo.
Merg, fac fotografii si mai prind si eu cate ceva, dupa care ma apuc de antrenamente.

Cat despre distante, in seara asta am trecut din nou pe acolo si am pus intrebarea regasita pe forum; raspunsul a fost ca pentru categoria "arc traditional" vor fi 2 runde doar la 30 de metri- 1 singura tinta.
La 18 metri ( probabil juniorii) - 2 tinte.
la 70 de metri- 5 tinte.

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 19 Sep 2009, 23:36

Cateva poze...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 20 Sep 2009, 00:10

2
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 20 Sep 2009, 00:12

3
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DanPantilin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de tir, 19 septembrie, Stadion Olimpia

Post by DanPantilin » 20 Sep 2009, 00:13

4
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply