18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvorani

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvorani

Post by florinarnaut » 11 Feb 2011, 08:38

Salut!
"Intre 18 si 20 februarie, Complexul Olimpic «Sydney 2000» de la Izvorani va fi locul de desfasurare al Campionatului National Indoor de Tir cu Arcul, competitie ce se adreseaza atat seniorilor, cat si juniorilor, fete sau baieti. Organizat de catre Federatia Romana de Tir cu Arcul, acest campionat este un bun prilej de a obtine punctaje necesare calificarii, pentru sportivii ce doresc sa participe, in martie, la Campionatul European Indoor din localitatea spaniola Salou. La Izvorani, sportivii se vor intrece in probele de arc olimpic, arc compound si arc traditional. Antrenamentul oficial se va desfasura vineri, 18 februarie, de la ora 16:00, urmand ca sambata sa aiba loc probele de calificare si primele probe eliminatorii, iar duminica sa se decida finalistii."
Bafta participantilor!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: 18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvora

Post by Dediu00ro » 11 Feb 2011, 12:35

Adaug si eu ceva din cunostintele mele:
Pentru a putea participa, ar fi trebuiit sa fi mers la una din etapele pentru campionatul national.
Sau macar unu din sportivii de la clubul de la care proveniti sa fi participat.
In caz ca nu ati participat sau altcineva din clubul dumneavoastra, la una din etape nu cred ca puteti participa acuma.
Cel mai bine contactati pe Dna Adriana Hoppe frtirarc@yahoo.com si intrebati... Sa nu va treziti pe acolo si sa nu puteti participa :(
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: 18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvora

Post by Dediu00ro » 11 Feb 2011, 18:27

Cred ca asta e chiar incurajat si cu siguranta ai sa gasesti sportivi care iti vor arata echipamentu :)
CAMPIONATUL NATIONAL INDOOR
COMPLEXUL OLIMPIC “SYDNEY 2000”
18 – 20 februarie 2011

CATRE TOATE STRUCTURILE AFILIATE,

Va invitam cu drag la Complexul Olimpic “Sydney 2000”, in perioada 18 – 20 februarie 2011, pentru a participa la Campionatul National Indoor 2011.

Termenul final de inscriere este 10 februarie 2011.

Diviziile de arc si categoriile de varsta:

Competitia este organizata pentru Seniori si Juniori, masculin si feminin, la urmatoarele divizii de arc:
• Arc olimpic (O)
• Arc compound (C)
• Arc traditional (T)

Programul de desfasurare:

Ziua Interval orar Activitatea Divizia
Vineri 18.02.2011: 16:00 – 20:00 Antrenament oficial Toate
16:00 – 20:00 Controlul materialelor Toate
19:00 – 20:00 Sedinta tehnica -
Sambata 19.02.2011 08:25 – 08:55 Incalzire individual C, B, I, T
09:00 – 11:45 Calificari 2 x 18m C, B, I, T
12:00 – 13:45 Eliminatorii, inclusiv 1/2 C, B, I, T

14:00 – 14:30 Incalzire individual O
14:35 – 17:20 Calificari 2 x 18m O
17:35 – 19:20 Eliminatorii, inclusiv 1/2 O

Duminica 20.02.2011 08:25 – 08:55 Incalzire echipe Toate
09:00 – 11:00 Eliminatorii & finale echipe Toate
11:10 – 12:00 Finale individual Toate
12:45 - Festivitatea de premiere Toate
Taxe de participare:

Taxa de participare este de 20 lei / sportiv legitimat. Aceasta taxa este menita sa acopere o parte din costurile cu chiria salii, pe durata competitiei.

Cu acest prilej, va rugam sa achitati si Taxa anuala in valoare de 150 lei / structura afiliata.

Conditii generale de participare si regulament:

Pot participa la Campionatul National Indoor doar sportivii legitimati, ale caror cluburi si-au achitat taxa anuala la zi si care au participat la cel putin una dintre etapele preliminare sau o competitie internationala. (rezultatele competitiilor internationale trebuie comunicate catre FRTA odata cu inscrierea).

Toti participantii trebuie sa fie imbracati in echipament sportiv. Participantii de la arc traditional sunt acceptati in costume traditionale. La competitia pe echipe, membrii acestora trebuie sa aiba acelasi tip de echipament.

Tintele utilizate:
Arc olimpic si compound Tinta tripla verticala de 18m
Traditional Tinta 40 Cm la 18m

Competitia se va organiza in conformitate cu regulamentul FITA si FRTA pentru competitii indoor:
- Calificari 2 x 18 m / 60 de sageti;
- Meciuri eliminatorii si finale in sistemul pe seturi (maxim 5 seturi a cate 3 sageti);
- Meciurile pe echipe se vor desfasura in sistemul clasic, pe scor cumulativ;

Nota: Se acorda titlul de Campion National doar la categoriile unde sunt minim 4 participanti, atat la individual cat si la echipe.


Inscrierile se vor face in format electronic, pe adresa de email a FRTA – frtirarc@yahoo.com, pana la data de 10.02.2011.


ECHIPA FRTA 25 ianuarie 2011
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvora

Post by Sorin » 21 Feb 2011, 00:29

La arcuri moderne, longbow-ul a facut legea, fiind singurul arc prezent in concurs.
La replica istorica, longbow-ul a castigat, urmat de arcul asiatic pe urmatoarele 7 locuri. Cred ca longbow-ul incepe deja sa devina o raritate la concursuri. Foarte rar mai vad un longbow fara fereastra in ziua de azi pe la concursuri. Oricum concursul nu e pentru arcuri, ci pentru arcasi. Nivelul e clar in scadere fata de anul trecut.

Organizarea buna in ceea ce priveste locatia si programul, dar sub orice critica in ceea ce priveste stabilirea grilelor de concurs si a clasamentelor. Mie deja imi e clar ca federatia e incompetenta si nu poate organiza un concurs corect, la nici o categorie. Ne mai ramane doar avantajul intalnirii cu ceilalti arcasi. Din pacate multi nu prea se sinchisesc sa apara si prefera sa faca comentarii la rece despre cine sau ce a "facut legea", cu motive numai de ei stiute.

Florin, nu inteleg de ce te mandresti atat cu longbow-ul cand tu faci si vinzi arcuri asiatice. La concursuri tot cu arcuri asiatice te-ai prezentat. Lasa-i pe cei care chiar folosesc arcul asta sa-l laude si sa arate ce poate.

Lansez o provocare pentru cei care trag cu longbow si vor sa-i demonstreze calitatile: Avand in vedere ca la arcuri primitive nu vom vedea prea curand arcuri asiatice, din motive pe care le stim cu totii, daca cei cu longbow-uri vor sa demonstreze ce poate arcul lor se pot inscrie la categoria replici istorice pentru a concura impotriva asiaticelor. Cum longbow-urile laminate din materiale exotice sunt foarte apreciate aici pe forum, ar fi interesant de vazut ce pot sa faca si la un concurs. Tin sa amintesc ca anul trecut la Brasov, arcul asiatic a ocupat primele 5 locuri la categoria replica istorica, singura la care a avut arcuri inscrise.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvora

Post by Casspius » 21 Feb 2011, 00:47

A fost si a trecut.
A fost fain pentru ca m-am intalnit cu prieteni cu care nu m-am vazut de mult timp.
Organizarea insa.... la pamant.
Personal am fost "suntat" cu 154 de puncte pe motiv ca istetii din federatie nu mi-au inregistrat o runda in calificari.
Cum rezultatele calificarilor au fost afisate abia in dimineata disputarii semifinalelor si finalelor, "eroarea" a fost descoperita de colegii mei si mi-a fost semnalata abia atunci. Inutil sa va spun ca am primit scuze, insa tardiv pentru a mai face ceva. Ar fi insemnat sa se rejoace totul de la saisprezecimi. Insa nu am vrut sa mai fac valuri.
Am inteles ca situatia mea nu ar fi singulara....
Asadar, avem o federatie, cum procedam.... (?)

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: 18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvora

Post by baloghbela00_HD » 21 Feb 2011, 10:22

Vezi ,poate asta este si motivul pt care multi arcasi nu se prezinta la concursuri : faci sacrificii ajungi , tragi ,apar probleme cu tipul arcului ,punctaje ,erori etc.Pe cind la o intilnire traditionala de aecasi : faci sacrificii ajungi ,tragi ,inveti,schimb de opinii ,incerci noi arcuri ,prezinti arcul tau (achizitionat ,facut de tine) , maninci ,bei ,te simti bine .Concluzie : dupa fiecare concurs oficial apar nemultumiti ,iar dupa intilnirile neoficiale doar cuvinte de lauda .Traim o perioada grea din punct de vedere financiar ,asa ca e lesne de inteles ca daca e nevoie sa faci un sacrificiu financiar ce alegi ,unde te simti bine .Cred ca solutia ar fi (cum de altfel sa vehiculat ) infintarea unei federatii care sa fie capabila sa uneasca toti arcasii , sa tina cont de doleantele membrilor, sa fie capabia de a organiza evenimente pe gustul majoritatilor ,sa poata participa toata lumea ,cei care trag cu inel ,asiaticele ,arcurile hommemade tot ce insamna arc .Dar asta e pina atunci existam cum putem .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: 18 - 20 Februarie, campionat national de sala la Izvora

Post by florinarnaut » 21 Feb 2011, 22:12

Salut!
...personal ma bucur ca am participat la acest concurs, intalnirea cu oameni care impartasesc aceias pasiune e in totdeauna o bucurie.
Locatie excelenta , conditii super ,doar ca uneori organizatorii erau depasiti de situatie,decalare de progrm etc, sa tragi la ore ca 21,00 - 22,00 nu e maxim de organizare; chiar si ei si-au dat seama si se gandesc ca pt traditional sa fie o data separata,eu sper sa nu uite...pana la anul..
Nu as vrea sa apara situatie sa aleg intre un concurs national si o intalnire a arcasilor ca si comunitate,sant lucruri complet diferite,fiecare cu farmecul ei, spun asta pt ca am participat si ma simt excelent in ambele situatii..
Pentru cei interesati de costurile de participare acestea au fost cam asa:
Transport ; 50,00 roni (din Bv.)
Taxa de participare :20,00 roni
Cazare: 2 nopti ,meniu complet(dejun,prinz,cina)=190,00roni
Total: 260,00
Mult putin , asta e, dar credeti-ma ca merita!
Cateva poze de la acest concurs:
1. Recurve olimpic

Image

2 Compound

Image

3.Traditional,cei mai multi au avut si o costumatie adegvata acestei sectiuni!! Felicitari!

Image
Image
Image

Alte poze:
In asteptarea fluierului...uneori adormea albitrul :)

Image

Recuperarea sagetilor din tinte:
Image

Poze de la premiere nu am ..s-a lungit mult..a trebuit sa plec,poate alti membri au si le posteaza.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply