Impresii din Bucovina

Cel mai bun sa castige!
Locked
ender
Membru al forumului
Membru al forumului
Impresii din Bucovina

Post by ender » 15 Oct 2007, 11:21

Remarcabil de frumoasa zona.
Image
Au fost 12 tinte, 2 manse: una cu distanta cunoscuta, una cu distanta necunoscuta. Aveam voie sa tragem 3 sageti in fiecare tinta, asta daca nimeream tinta, ceea se, spre surprinderea mea am reusit de majoritatea datilor. Tintele erau asezate la distante cuprinse intre 10 si 60m, diametrul lor varia intre ~30 si 80cm (spun ochiometric, pentru ca nu le-am masurat, cei care stiu dimensiunile sa ma corecteze).
Image
Erau asezate in diverse locatii, in jurul cabanei domnului Denes, pe o raza de aprox. 100, atarnate prin copaci, sprijinite de capite de fan, de garduri, ce sa mai vorbim, folosind natura!
Image
Ce mi-a placut la tinte, idea: 2 scanduri intre care erau presate cartoane cu ajutorul unor tije lungi prevazute cu filet la capat! Categoric am sa imi fac si eu asa ceva. Recomandabil este sa iti lipesti bine varfurile, altfel ai mari sanse sa ramai cu ele in tinta: eu am 2 vf. pierdute in felul asta. Di pacate constat ca nu am nici o poza ca sa ilustrez tipul acesta de tinta. A mai fost o varianta: un balot mare de "burete" facut sul & legat strans. Tipul asta se poate vedea in pozele prezente.
Au participat cuburile de arcasi din Suceava, Iasi[, Radauti].
Au fost, din cate am inteles, sectiunile: arc olimpic, arc compound, arc traditional.
Image
Evident, noi am concurat la sectiunea, arcuri traditionale, unde am fost 5 concurenti: Ciprian, Florin, eu, un domn din Suceava & o alta persoana care nu s-a prezentat.
Image
Mie mi-a placut mult, mult de tot. A fost prima data cand m-am intalnit cu atat de multi oameni pasionati de arcuri. Domnul Denes este un om de milioane si o gazda minunata! Multumim!
Primele 3 locuri la sectiunea arcuri traditionale, au fost ocupate dupa cum urmeaza: Locul III: eu, Locul II:Cipri, Locul I: Florin
Image
Eu zic ca ne-am descurcat bine, si sunt mandru de comportarea arcului meu. :D
Felicitari participantilor!
Mai multe poze aici:
http://picasaweb.google.com/oprean/ArcaIiNBucovina
Gata, ma opresc aici, sa povesteasca si Florin si Cipri impresiile lor!
Cipriii, ma bucur ca ne-am intalnit! Sper sa ne mai revedem!

O saptamana geniala, sa aveti, arcasilor!

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Post by Sharpshooter » 15 Oct 2007, 11:45

Privind pozele imi pare rau ca nu am fost si eu...
Poate data viitoare....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 16 Oct 2007, 19:05

Salut ...nu am sa mai intru in detalii in ce priveste cum s-a desfasurat concursul.distanta tintelor etc. pentru ca deja s-a discutat depsre asta ..vreau doar sa va spun ca a fost pur si simplu extraordinar.Vremea ne-a dat putina bataie de cap..eu am plecat pe la 7 dimineata de acasa pe o vreme jalnica,cu ploaie marunta si frig si sincer eram un pic descurajat..ma si gandeam deja cum naiba o sa trag eu pe ploaie.o sa-mi ude penele.arcul :lol: si asa mai departe.Ma rog...am mers si l-am luat pe Sergiu din suceava de la gara si dupa multe cautari am ajuns la Sucevita unde deja lumea se adunasera si se imparteau tintele.NUmaqi bine ne-am intalnit si cu Florin si il salut inca odata pe aceasta cale..si ne-am pus pe tras la tinte.In prima mansa de trageri abia am acumulat cateva puncte amarate in schimb in a 2-a deja treaba se mai schimbase..incepusem sa ma obisnuiesc cu distantele si a mers mai ok totul.Am aici si cateva poze..din pacate nu sunt foarte multedar decat deloc...aici ma pregateam sa trag cam la 25 de metri daca mai retin corect
Image
Iar aici rezultatul ...
Image
Imi intrase una pe la 3 puncte,una era pe jos in dreapta tintei si una in tinta cealalta.In mod normal trebuie sa iti alegi o tinta si sa tragi doar in ea..dar ma rog....lucru greu de realizat pentru prima data in viata mea cand am tras la asemenea distante.Eu acasa pot trage doar la 15 metri.aici in poza urmatoare trageam cam de la 15 metri cred si astea pur si simplu ma secau tintele astea petnru ca trebuie sa iti alegi un sir de ala de tinte pe orizontala si sa tragi doar in ele daca vrei sa iei ceva puncte.
Image
Iar aici rezultatul.
Image
No...aici vine piesa de rezistenta...distanta la tinta asta era de 30 de metri parca..la tinta asta ne-am jucat noi dupa ce s-a terminat concursul si a fost super fain.Aici din 3 sageti trase una a nimerit punctul galben si am luat 5 puncte.Din poza nu prea iti dai seama ca a fost la 5 punte,dar a muscat un pic din punctul galben si se considera 5 puncte.
Image
Image
Image
IN poza sunt si fetele cu care am fost in grup..una dintre ele a luat locul 2,cea cu pulover roscat...tragea foarte bine fata.Cam atat cu pozele ..mai sunt cateva dar doar cu peisajul de acolo..dar baietii au poze mai reusite asa ca nu are rost sa mai pun si eu.Tot ce pot sa spun e ca a fost super..oamenii foarte draguti ,ne-au tratat excelent,cred ca spatamana asta ma duc si ma inscriu si la club aici in Iasi.Ma bucur foarte mult ca mi-am facut prieteni noi..il salut si pe domnul MIhai care este din Suceava si care a tras cu noi tot cu un arc traditional.Domnul MIhai citeste forumul nostru dar nu este inca membru..speram sa devina cat mai curand si sa posteze si dansul aici alaturi de noi.Am avut o surpriza extraordinara cand am fost premiati pentru ca sincer nu credeam ca noi vom fi luati in seama...asa ca a fost o surpriza foarte placuta.Imi pare foarte rau ca nu am fost mai multi dar poate data viitoare..sau cum zicea si Florin poate ne unim fortele odata si ne intalnim toti si gaurim niste tinte :D .Nu stiu ce as mai pute spune..am ramas cu o impresie extraordinara..am cunoscut oameni superi faini..ma bucur ca in sfarsit am facut cunostinta cu Florin si ma bucur foarte mult ca l-am intalnit pe sergiu si Mihai si abia astept sa ne intalnim din nou cat de curand.IN poza de grup fata cu geaca maro este sotia mea care a tras si ea dupa concurs la una din tinte si vrea sa mergem la glub sa ne inscriem..asa ca paziti-va...vin inatariri. :D .Bafta multa la toti.

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by ender » 15 Nov 2007, 11:38

Hei, uite ce am gasit de dimineata:
http://dev.dweb.ro/frta/uploaded/docume ... cevita.doc
(rezultatele noastre!!!)

Locked