Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
boboka
Membru al forumului
Membru al forumului
Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Post by boboka » 25 Sep 2012, 07:30

Salut,

Clubul sportiv de tir cu arcul "Tiszafa"Sf. Gheorghe, organizeaza un concurs neoficial ,sambata 29.09.2012 ,langa Sfantu Gheorghe( 4 km catre Valcele in padure) . Concursul este numai cu arc traditional. . Cei ce doresc sa participe pot sa se prezinte direct la locatie pe 29.09.2012 la ora 09:00.
Premiul cel mare este un arc traditional facut de mesterul Tarvei(Ungaria), primeste fiecare categorie( copii, adulti fete si baieti).
Multumesc.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Post by deceneus » 25 Sep 2012, 21:53

Mi-am astupat deja fereastra de la longbow ;)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Post by domide » 25 Sep 2012, 23:36

Fara nici o suparare, dar a mai fost un "anunt" asemanator. ( Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe august 25 - anuntat in 21 august) :(

Nu cred ca se poate numi invitatie, cu trei - patru zile inainte.... Daca se poate, si se doreste o participare numeroasa, ar fi bine ca si aceste concursuri neoficiale sa fie anuntate din timp, altfel cum ne putem organiza?

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Post by florinarnaut » 01 Oct 2012, 21:53

Salut,
Cand un astfel de eveniment are loc la 20km de unde locuiesc si sant invitat nu pot sa lipsesc chiar daca in aceiasi zi trebuie sa onorez
si o prezenta la..., O NUNTA.
Am participat la cele doua manse, dar din pacate am ratat mancarea la ceaun :( trebuia sa ma grabesc acasa ca sa ma incadrez in "program de nunta"
Nu am facut prea multe poze, si nici prea expresive, dar actiunea organizatorilor de promovare a arcului traditional a fost ok.
Multumiri organizatorilor si la mai multe!
Image
Image
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Post by deceneus » 02 Oct 2012, 07:41

Intalnirea a fost foarte relaxanta,vremea superba, iar colegii nostrii din Sf.Gheorghe nu au dat gres cu ceaunul nici de data aceasta :) . Marea mea surpriza a fost ca dupa "recensamant" m-am clasat pe locul 4, din aproximativ 40 de traditionalisti convinsi,cu longbowul meu cu fereastra astupata.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Concurs neoficial la Sfantu Gheorghe 29 sept.

Post by deceneus » 02 Oct 2012, 17:17

Arcurile tale fara fereastra sunt atat de bine facute ca aproape trag singure, grosimea lor in zona manerului este cea optima astfel incat sageata ocoleste lejer manerul indiferent de spinul sagetii. Am observat asta atunci cand am tras cu ele. In schimb longbow-ul meu cu fereastra astupata are 5 cm grosime in zona pe unde trece sageata :( . Dupa concurs am dat jos "dopul" si am tras cu el fara fereastra...toate sagetile le-am tras la un metru mai la dreapta,calculatorul meu se setase pe alte "coordonate".
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply