propounere turneu national

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
User avatar
doki
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:48
Joined:09 Apr 2013, 09:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:44
propounere turneu national

Post by doki » 16 Apr 2013, 16:05

Salutare. Dupa experienta de la Somesul Rece si in urma discutiilor purtate cu cativa arcasi, indraznesc sa propun pentru dezbatere urmatorul subiect (si o sa-mi dau drumul la imaginatie):
un turneu (turnir) de concursuri cu arcuri care se desfasoara in mai multe locatii la date calendaristice diferite (evident). Probe tipice de filed si arc traditional dar fiecare organizator poate pipera evenimentul lui cu ceva specific locului (de exemplu daca intr-un oras este o cetate care are turn cu ferestre de tragere o proba sa fie tragerea prin aceste ferestre). La fiecare eveniment sunt premiati arcasii cei mai buni dar se tine si un scor general care va stabili castiogatorii la sfarsitul anului.
Castigatorii ar primii diplome per fiecare etapa "Campion al cetatii Alba Iulia" dar si o diploma la final "Marele maestru al cetatilor"
Pentru ca sunt multe orase cu cetati m-am gandit de exemplu la un turneu al cetatilor. Arcasii din aceste orase ar avea sarcina (dificla) sa organizeze consursul in orasul lor. Aceste concursuri se pot lega si de alte evenimente din acel oras. De exemplu eu as lega etapa din Alba cu zilele cetatii voubon (de obicei sfarsitul lui aprilie)
s.a.m.d
daca va place ideea si numai pentru a dezbate a rumega problema va rog sa nu va sfiiti a va descarca imaginatia.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: propounere turneu national

Post by Dediu00ro » 16 Apr 2013, 20:25

O idee grozava Doki cum deja ai vazut, fiecare intalnire a arcasilor are un concurs cu probe si tinte specifice zonei. La Galati sper sa adaug la lista terenurilor variate de pe care am tras pana acuma si dunarea, trasu din barca din miscare eu consider ca e mai greu decat de pe cal :).

Si cred ca concursurile pot fi mai dezvoltate si de ce nu facut si clasamentul anual al concurentilor. Exact cum se practica la alte tipuri de sporturi.

Dar in acelas timp trebuie spus ca nu concursul e cel care ne uneste, ci pasiunea si placere de a trage cu arcu indiferent de nivelul de tragator unii din noi mai si construiesc arcuri bineinteles nu toti vor avea pasiunea asta.
Si cu cat concursul ar mai accentuat cu atata ar fi mai putin timp de povesti in juru focului, glumele de la masa, relaxare si bineinteles atmosfera. Si cu atata ar fi mai grea treaba organizatorilor care de multe ori fac mari sacrificii pentru a tine o intalnire sau un concurs.
Cred ca pana acuma ne descurcam excelent in materie de concursuri ca originalitate/dificultate/organizare dar mereu e loc si de mai bine.
:)>-
Show without showing what u know without knowing

User avatar
doki
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:48
Joined:09 Apr 2013, 09:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:44

Re: propounere turneu national

Post by doki » 04 May 2013, 20:18

Intre timp am povestit cate ceva cu Codruta si am realizat ca este deja un asemena proiect in derulare... mai putin partea cu scorul final anual ...

Post Reply