Cupa "Ioan Corvin" - Hunedoara 25 Mai 2013

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Cupa "Ioan Corvin" - Hunedoara 25 Mai 2013

Post by domide » 20 Apr 2013, 15:37

Povestea Castelului Corvinilor incepe cu un arc si cu o sageata : despre Ioan Corvin, cunoscut si drept Iancu de Hunedoara, legenda spune ca a fost un arcas iscusit. Mai multe despre aceasta legenda si altele asemanatoare, veti afla daca acceptati urmatoarea invitatie:

Ordinul Arcasilor Hunedoarei, invita toate organizatiile prietene, ATTOAN Cluj, Pastratorii Cheilor – Turda, FitNext – Arad, Tm Archery – Timisoara, Arcasii din Alba Iulia, Sibiu, Brasov, Sf. Gheorghe, Bucuresti, Oradea, (si oricine altcineva doreste) sa continuam istoria acelui arc si a acelei sageti, la Cupa "Ioan Corvin", ce va avea loc in data de 25.05.2013. De asemenea doritorii pot sa ramana si a doua zi, pentru cateva trageri amicale.

Concursul se va desfasura la Hunedoara, in curtea exterioara a Castelului Corvinilor si va avea urmatorul program:

Sambata, 25.05.2013:

pana la ora 09:30 - primirea invitatilor, inscrierea in concurs
09:30 - 10:15 - sedinta tehnica si antrenament
10:30 - 14:30 – concurs - calificari
14:30 - 15:00 - masa de pranz
15:00 - 16:00 - vizitarea Castelului, insotiti de un ghid.
16:00 - 18:00 - concurs - finalele
18:00 - 19:00 - festivitatea de premiere
19:00 spre seara - cina, foc de tabara

Duminica, 26.05.2013:

9:30 - 12:00 - program pentru public - promovare tir cu arcul traditional, trageri demonstrative
13:30 - masa de pranz, pupaturile si strangerile de mana >:d<

Pentru cei care calatoresc de la distante mai mari si sosesc de vineri seara, sau care doresc sa ramana si duminica, vom cauta spatii de cazare la preturi si conditii decente. Se va asigura masa de pranz si cina - sambata. Duminica, in functie de cei care doresc, se mai poate asigura micul dejun si pranzul. Costurile se vor anunta cat de curand, in principiu, va fi o taxa de participare, cazarea, si mesele.

Cateva detalii:

Se doreste un concurs intre organizatii, dar nu se exclud participantii "singuratici" (poate asa isi vor gasi echipa).

Vor fi trei categorii mari: barbati, femei si tineret (copii), in functie de participanti.

In ceea se priveste tipul de arc folosit, vor fi cinci sectiuni (doar la barbati). La aceste sectiuni sunt permise doar sageti de lemn:
1) arc "replica istorica" - arcuri maghiare, turcesti, tatare, coreene.....
2) arc "longbow" fara fereastra
3) arc "longbow" cu fereasta
4) arc "take-down" si "olimpic"

Nu am lasat deoparte pe cei care doresc sa traga cu sageti de carbon/aluminiu, dar acestia vor concura la sectiunea:
5) "orice model de arc"

Din pacate, nu putem alatura arcul compound, poate la alta editie, daca sunt multi doritori...

Nu sunt permise sisteme de ochire.

Tintele vor fi de tip “Field”, animale, si cateva surprize.

Este posibil sa apara mici modificari in functie de numarul de participanti.

Deoarece, timpul de organizare este relative scurt, avand in vedere si perioada Sarbatorilor Pascale, va rog sa va anuntati prezenta cat mai repede. Nu este un ultim termen, dar in data de 19.05.2013 dorim sa stim cati participanti vor fi. Am sa-l rog pe Cipri sa ne ajute cu un tabel asemanator celui pentru intalnirea de la Somes, unde vor fi trecute zilele, preturile, si fiecare va completa ceea ce doreste.

VA ASTEPTAM CU DRAG!!!

Echipa OAH
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa "Ioan Corvin" - Hunedoara 25 Mai 2013

Post by domide » 20 Apr 2013, 16:50

P.S. Am uitat sa trec Galati :) , dar in general, sunt asteptati arcasi traditionali din toata tara.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
doki
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:48
Joined:09 Apr 2013, 09:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:44

Re: Cupa "Ioan Corvin"

Post by doki » 20 Apr 2013, 22:52

:(( ~x( din pacate coincide cu zilele orasului la Alba Iulia si voi fi prins cu unele activitati "mondene" ... dar restul echipei are liber sa treaca pe la voi ...

Bafta

wiliamclaudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa "Ioan Corvin"

Post by wiliamclaudiu » 21 Apr 2013, 13:49

astept sa ne trimiti invitatia si pe mail, ai uitata sa treci taxa de participate la concurs
o sa venim cu siguranta, Aradul va fii alaturi de voi....

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa "Ioan Corvin"

Post by domide » 21 Apr 2013, 22:51

Am creat un eveniment si pe pagina de FaceBook a OAH, unde am trimis invitatiile. Pentru costuri, deocamdata nu avem decat estimari, la sfarsitul saptamanii avem confirmarile pentru masa si cazare, si vom atasa un tabel explicit unde fiecare bifeaza la ce categorie se inscrie, cat este taxa de participare, daca doreste cazare sau nu, cate mese doreste, si alte amanunte.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa "Ioan Corvin"

Post by valentinm » 26 Apr 2013, 20:41

Salut Mircea.
Imi pare rau ca nu pot veni weekendul asta, dar deja am facut niste planuri ... chiar a fost cam din scurt.
Mi-a placut la Cluj si voi veni sigur la urmatoarele intalniri ale voastre. Transmit mai departe informatia.
Numai bine si succes cu organizarea!

Vali

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa "Ioan Corvin" - Hunedoara 25 Mai 2013

Post by domide » 26 Apr 2013, 23:03

Vali, te rog sa citesti mai bine anuntul.. data este in 25 MAI, asa ca, te asteptam.

Chiar daca pe forum nu sunt multe raspunsuri, semnalele din tara sunt foarte bune. Inca mai lucrez la formularul de inscriere si sper sa-l trimit cat mai repede.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Cupa "Ioan Corvin"

Post by Arthelad » 27 Apr 2013, 07:32

of, voi fi la un concurs la Cluj, in juriu....
multa multa bafta si felicitari pentru initiativa

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Cupa "Ioan Corvin" - Hunedoara 25 Mai 2013

Post by philip » 29 Apr 2013, 09:59

Salutam OAH-ul!
Dupa un scurt timp de gandire si cantarire a optiunilor(in 25.05. ar fi si intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii) am hoatarat fara sanse de razgandeala :P ca venim sa (re)vedem castelul Corvinestilor si sa incercam o sageata alaturi de prieteni.
O sa vin cu toata gasca vesela(Lore, Mara si Vladimir) de vineri seara. Cu cazarea inca nu ne-am hotarat. Daca vremea ne perimite si exista loc de campare, o sa stam la cort, daca nu, o sa cautam o pensiune prin apropiere.
Revenirea la viata (fie ea crestina sau cea "pagana", stamoseasca) sa va gaseasca sanatosi si bucurosi!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: Cupa "Ioan Corvin" - Hunedoara 25 Mai 2013

Post by iceman » 29 Apr 2013, 15:49

salut !
venim si noi (liviu ; valy) marian lipseste .... lucreaza.

Post Reply