Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38
Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by baloghbela00_HD » 19 Jan 2014, 21:23

Salutari arcasi . Anul acesta cupa Ioan Corvin editia a doua va avea loc in 31 mai 2014 . Sper sa putem veni cu ceva mai bun mai inedit anul acesta . Vom vedea . Va asteptam cu drag . Amanunte despre concurs ,tarife etc ,ca de obicei un pic mai tarziu can le vom stii si noi :)) .Pana atunci va dorim numai bine . Cu stima B. Bela .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by domide » 29 Apr 2014, 00:21

Salutare arcasi!

Suntem in linie deapta cu organizarea editiei a II-a a Cupei Ioan Corvin. Data ramane cea stabilita. Anul acesta programul va fi pe trei zile:
30.05 - Ateliere de construit arcuri, sageti, accesori.
31.05 - Concurs cu tinte mobile, fete de tinta FITA, FIELD, animale 2D si speram 3D. Concurs pe mai multe categorii adulti M/F si copii. Categoriile se vor anunta in timp util.
01.06 - Program de promovare tir cu arcul, demonstratii pentru si cu publicul.

Promitem sa fim mai bine organizati, sa fie mai mult spatiu de desfasurare. Detalii despre costuri vom da cat mai repede.

VA ASTEPTAM!
Echipa OAH
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by domide » 30 Apr 2014, 00:51

Pentru inscriere la concurs va rugam sa completati formularul:

https://docs.google.com/forms/d/1h1hnvU ... =send_form
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by domide » 04 May 2014, 13:50

Informatii utile pentru concursul "Cupa Ioan Corvin" ed.2

Data: 30.05, 31.05, 1.06

Locatia: curtea exterioara din spatele Castelului Corvinilor

Program:
ziua 1: cu incepere de la ora 16 ateliere mestesugarie, arcuri, sageti, accesorii. Cine doreste sa mestereasca sa ne anunte pe mail ce si cum vrea sa faca.

ziua 2: de la ora 9 inscriere, antrenament, sedinta tehnica. Concursul se va desfasura in doua etape, inainte si dupa masa de pranz. La finalul zilei premierea si povestile de rigoare. Taxa: 35ron/adulti, gratuit copii. Masa de pranz 15ron.

ziua 3: de la ora 9 program de voie - promovare tir cu arcul traditional.

Deocamdata nu avem confirmarea participarii si altor invitati speciali, dar odata cu afisul vor fi si ei publicati.

Referitor la categorii: tipuri de arcuri - concursul este de tip OPEN, la fata locului, in functie de numarul de participanti, vom stabili categoriile. acestea vor fi in functie de tip arc (traditional fara fereastra / recurve / longbow / TD / arc olimpic fara sisteme de ochire) si materialul sagetilor (lemn / alte materiale).

Pentru arc compound si arc olimpic (cu sisteme de ochire) vor fi probe specifice separate.

Pentru fete, va fi mai simplu, doua categorii in functie de materialul sagetilor (lemn / alte materiale).

Copiii pot participa cu orice tip de arc si sageti.

Pe formular, am facut cateva modificari in acest sens, cei care doresc, pot sa isi modifice optiunile pana cel tarziu in data de 28.05.

Multumim pentru intelegere, in cazul in care vor mai apare si alte modificari, incercam sa le anuntam in timp util. Deasemenea orice comentarii ne sunt de ajutor.

e-mail: ordinularcasilorhunedoarei@gmail.com
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
bogdans
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:10 Oct 2013, 12:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::bucuresti
judet:bucuresti
Varsta:35

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by bogdans » 05 May 2014, 14:16

Salutare,
la cazare v-ati gandit,aveti negociat ceva pe la vreo pensiune,sau e prea devreme?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by domide » 05 May 2014, 15:29

Bogdan, ma tem ca negocierile sunt "boala lunga". Nu putem promite nimic, dar incercam sa facem rezervari la un pret decent. In funtie de numarul participantilor vom cauta si solutiile.

Va asteptam in numar cat mai mare.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by ovidius » 11 May 2014, 21:33

Evenimentul se va desfasua pe durata a trei zile 30.05-01.06 2014

** ziua 1;se doreste a fi una destinata mestesugului: sageti ,arcuri,pielarie,fierarie..etc.rugam in acest sens,pe cei dornici, sa ne dea o mana de ajutor.Asteptam e mail din partea lor pentru a vedea de ce au nevoie.................ordinularcasilorhunedoarei@gmail.com
Vor avea cazarea si mancarea asigurata...
Evenimentul va avea loc in curtea interioara,cu accesul publicului care viziteaza Castelul Hunedoarei.

**ziua 2: de la ora 9 inscriere, antrenament, sedinta tehnica. Concursul se va desfasura in doua etape, inainte si dupa masa de pranz. La finalul zilei premierea si povestile de rigoare.

**ziua 3: de la ora 9 program de voie - promovare tir cu arcul traditional.


Referitor la categorii: tipuri de arcuri - concursul este de tip OPEN, la fata locului, in functie de numarul de participanti, vom stabili categoriile. acestea vor fi in functie de tip arc (traditional fara fereastra / recurve / longbow / TD / arc olimpic fara sisteme de ochire) si materialul sagetilor (lemn / alte materiale).

Pentru arc compound si arc olimpic (cu sisteme de ochire) vor fi probe specifice separate.

Pentru fete, va fi mai simplu, doua categorii in functie de materialul sagetilor (lemn / alte materiale).

Copiii pot participa cu orice tip de arc si sageti.

Pe formular, am facut cateva modificari in acest sens, cei care doresc, pot sa isi modifice optiunile pana cel tarziu in data de 28.05.

Taxa concurs: 35ron/adulti, gratuit copii


Cine doreste cazare, sa anunte din timp (termen 26.05.2014) pretul este de 25 lei/zi de persoana, inclusiv mancare .Pentru copii este gratuit.

Pentru inscriere, va rugam sa completati formularul:


https://docs.google.com/forms/d/1h1hnvU ... =send_form




e-mail: ordinularcasilorhunedoarei@gmail.com


VA ASTEPTAM!
Echipa OAH

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by domide » 21 May 2014, 00:54

Image

Acum ca a aparut si afisul oficial, nu ne ramane de spus, decat ca va asteptam cu drag. Am pregatit noi tinte, speram sa fie apreciate.

Spatiul alocat va fi in trei zone distincte: tinte in teren variat, tinte 3D si zona pentru arc compound si olimpic cu sisteme de ochire.

In formularul pentru inscriere erau multe categorii de arcuri, poate prea multe, asa ca am dorit sa simplificam putin, si a aparut noua organizare:

Barbati - traditional:

1)ARC traditional Fara Fereastra
Arcurile horsebow, longbow fara fereastra, laminate din lemn, fibra de sticla sau carbon, Sageti folosite: lemn. Priza: Un deget trebuie sa atinga sageata sau cu inel.

2)ARC traditional replica moderna - Cu Fereastra
Arcurile longbow cu fereastra, recurve laminat "One Piece", laminate din lemn, fibra de sticla sau carbon, cu tragere de pe fereastra, fara suport de sageata, stabilizatoare, butoane sau altfel de elemente ajutatoare pentru tragere si ochire. Sageti folosite: din lemn. Priza: Un deget trebuie sa atinga sageata.

3)ARC traditional OPEN
Arcuri longbow, recurve "one piece" sau "Take-Down", cu tragere de pe fereastra sau de pe suport de sageata. Poate fi echipat suplimentar doar cu un stabilizator de maxim 12 inch. Nu pot fi folosite butoane, alte elemente ajutatoare. Sageti folosite: din orice material. Priza: Un deget trebuie sa atinga sageata.

Femei - Traditional:

1)ARC traditional
Orice tip de arc traditional sau replica moderna, cu sau fara fereastra. Sageti folosite: lemn. Priza: Un deget trebuie sa atinga sageata sau cu inel.

2)ARC traditional OPEN
Orice tip de arc traditional sau replica moderna, olimpic fara sisteme de ochire. Nu pot fi folosite butoane, alte elemente ajutatoare. Sageti folosite: din orice material. Priza: Un deget trebuie sa atinga sageata.

Copii - traditional OPEN
Orice tip de arc traditional sau replica moderna, olimpic fara sisteme de ochire. Nu pot fi folosite butoane, alte elemente ajutatoare. Sageti folosite: din orice material. Priza: Un deget trebuie sa atinga sageata.

Barbati si femei compound:
.... stiu ei mai bine..... cat pot sa aduca cu ei... :)

Nu este nevoie sa corectati formularul, la inscriere la fata locului, se va stabili cine si unde va concura.

Echipa OAH.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by cipm66 » 22 May 2014, 19:53

Sa aveti parte de vreme faina! >:d<

Eu raman cu prima amintire http://www.cmuntean.ro/site/evadari/56- ... -la-castel
ca "prima" nu-i nici una ;) ... desi viata-i plina de surprize.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cupa Ioan Corvin 31 mai 2014

Post by domide » 29 May 2014, 00:38

Intr-adevar, am centralizat datele primite... Sunt surprins de numarul mare de participanti din Bucuresti si Timisoara, numarul mic din Arad, si de absentele din Brasov ... In rest, cei de care ne-am legat prin acest forum sunt la inaltime.

Va fi o mare asemanare cu intalnirile clasice ale membrilor forumului. Vineri incercam un mic atelier de arcuri, sageti si accesorii, printre alte treburi organizatorice, vom vedea la lupta Cavalerii de Hunedoara si o demonstratie a soimarilor. Sambata concursul iar dumineca interactionam cu publicul.

Ma bucur ca ne intalnim la Hunedoara, ca vor participa si colegi de suferinta din tara, dar pe undeva sunt intristat din doua motive:
Primul ar fi, ca (eu cel putin) tot incercam sa promovam acest sport in randul copiilor si al tinerilor, din pacate numarul acestora este foarte mic, si nu se leaga mai nimic din acest punct de vedere.
Al doilea motiv, este faptul ca la acest eveniment, in Hunedoara, care este aproximativ la aceeasi distanta de Arad, Timisoara, Sibiu, Cluj, si mai departe de Brasov, Bucuresti, Galati, (am enumerat localitatile de unde sunt majoritatea arcasilor cunoscuti mie), si in acest an au raspuns invitatiei aceeasi arcasi la care ma asteptam, totusi, membrii noi ai forumului sau colegi din alte organizatii apropiate nu au aratat interes pentru a ni se alatura la castel. Posibil ca un motiv ar fi ca in aceasta primavara a fost o avalansa de competitii in zona limitrofa judetului Hunedoara, si inca mai sunt anuntate in aceasta perioada... si este greu sa mergi la toate si trebuie sa alegi ceea ce se potriveste mai bine. Din pacate, intelegerea verbala de la sfarsitul anului trecut, referitoare la anuntarea evenimentelor si intocmirea unui calendar, a fost o vorba in vant, si ne-am trezit cu concursuri anuntate "de pe azi pe maine". Ma bucur pentru aceste evenimente, si apreciez munca tuturor organizatorilor si initiatorilor, este foarte bine, sa fie acoperite cat mai multe zone din tara, normal ca nu putem sa mergem la toate, dar trebuie totusi tinut cont de ceea ce se propune, astfel incat sa nu fim pusi in situatia de a alege intre doua locatii apropiate.

Referitor la cazare, maine in jurul pranzului vom avea date concrete, si vom anunta adresa si alte amanunte necesare, atat pe forum cat si pe nesuferitul de FB.... un mediu foarte util pentru promovari, dar care ne ocupa prea mult timp.....

Le multumesc colegilor din OAH care vor pune osul la treaba si in acest an, si impreuna cu ei, va promitem un WE reusit.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply