"Arcasul Tinutului" Sebes

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39
"Arcasul Tinutului" Sebes

Post by AlinAndreica » 05 Jun 2014, 10:46

In 21 iunie va avea loc a doua editie a concursului "Arcasul Tinutului" - Mühlbach, concurs care face parte din festivalul medieval din acel weekend . Am fost prezent la prima editie de anul trecut impreuna cu cativa arcasi din Cluj si din Hunedoara si pot sa spun ca a fost ceva deosebit.

Divizii:
• Arcuri de lemn
Arcurile fabricate din lemn fără elemente de laminare.
Săgeți din lemn priza mediteraneană cu un singur punct de ancorare pe față.
• Tradițional
Longbow sau Recurve cu sau fara fereastra, care folosesc ca zonă de sprijin pentru săgeată degetul, pumnul sau un shelf.
Arcurile Horsebow cu sau fara fereastra la care priza pe coardă poate fi mediteraneana sau cu inel sau protectie de piele pentru degetul mare.
Săgeți din lemn. Fără elemente de stabilizare.
Priza mediteraneană cu un singur punct de ancorare pe față, priza barebow fara string walking, un deget atinge sageata.
• Tradițional open
Longbow sau Recurve cu sau fara fereastra, care folosesc ca zonă de sprijin pentru săgeată degetul, pumnul sau un shelf.
Arcurile Horsebow cu sau fara fereastra la care priza pe coardă poate fi mediteraneana sau cu inel sau protectie de piele pentru degetul mare.
Săgețile pot fi din orice fel de material. Poate fi folosit un stabilizator de maxim 12 cm.
Priza pe coardă trebuie să fie astfel făcută încât un deget să atingă săgeata, cu un singur punct de ancorare pe față. Fără buton, clicker sau accesorii asemănătoare.

Cazarea (la motel) este 100 lei/zi si include 3 mese.

• Primii 10 arcasi inscrisi prin formularul de inscriere de pe FRAT.RO vor avea cazarea asigurata de organizatori.

• ASOCIATIA “Mühlbach 1245” va premia tinuta medievala cea mai reusita, feminina si masculina, cu mici obiecte in stil medieval.

• Primii trei arcasi din fiecare categorie vor fi premiati cu diplome si premii in echipament de la ARCHERYSHOP.RO

• Participantii au posibilitatea de a-si prezenta arcurile sau accesoriile de tir cu arcul si chiar accesoriile vestimentare pentru arcasi lucrate manual din materiale naturale, produse de ei insisi, intr-un loc special amenajat in locatia de concurs. Doar concurentii isi pot expune aceste obiecte, exclusiv din creatia proprie.

Dupa incheierea concursului aveti sansa sa va bucurati de tot ceea ce ofera festivalul medieval care are loc in Sebes in acest week-end!

Ordine de cavaleri:
Paladinii de Terra Medies,
Ordinul Cavalerilor Lup,
Scutierii de Mühlbach,

Formatii artistice
Artgotica si cei de la
Asociatia "Castelul din Carpati".

Concerte muzicale: Huniadi Cantores (muzica culta, la Biserica Evanghelica),
Ad-Hoc,
Cimpoierii din Transilvania,
Blackbeers (rock irlandez) si
Mandragora Consort din Ungaria (Arany Zoltan Medieval Band).

Un moment deosebit se va derula sambata de la ora 20.30 la biserica evanghelica unde dupa un concert de muzica are loc an de an rugaciunea cavalerilor(preotul paroh are o scurta slujba care se incheie cu ,, Tatal Nostru,, in latina iar toti cavalerii si domnitele, ingenunchiati il repeta fraza cu fraza) dupa care are loc parada cu torte.
La aceste momente sunt invitati toti arcasii care doresc sa participe interactiv (la rugaciune si parada)


Un eveniment generos si inedit! Va asteptam cu mult drag, cu multe tinte interesante, care pun la incercare indemanarea arcasilor - oferite de Archeryshop.ro, cu surprize si voie buna.

Organizatori: Centrul cultural " Lucian Blaga" Sebes, Asociatia Muhlbach, Federatia Romana de arc Tradititional si Field

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by morometeb » 05 Jun 2014, 11:57

Cum ramane cu noi, astia mai... bugetari? Ne putem aciua-ntr-un cort, ori e zona inchisa? Taxa de concurs nu este?
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
bogdans
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:10 Oct 2013, 12:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::bucuresti
judet:bucuresti
Varsta:35

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by bogdans » 05 Jun 2014, 13:31

Eu m-am inscris de ieri!sper doar sa nu ploua,inca nu mi-a trecut raceala si febra de la Hunedoara....

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by AlinAndreica » 05 Jun 2014, 14:44

morometeb wrote:Cum ramane cu noi, astia mai... bugetari? Ne putem aciua-ntr-un cort, ori e zona inchisa? Taxa de concurs nu este?
La motel se pot instala maxim 4 corturi , dar trebuie sa se plateasaca masa, adica 40 lei -trei mese sau 30 lei -pranz si cina. Primii inscrisi, primii serviti.
Taxa de concurs nu stiu sa fie, dar ma mai documentez.

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by AlinAndreica » 06 Jun 2014, 10:55

Taxa de concurs e 35 lei si inscrierile se fac pe frat.ro la "Inscriere on-line" .

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by AlinAndreica » 15 Jun 2014, 17:43

Am fost rugat sa pun si link-ul de inscriere

http://www.frat.ro/event_pages.php?inscriere=38

Cazarea se face la Hotel Dacia, 100 lei/persoana - 3 mese incluse. Evenimentul incepe sambata la ora 9

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by Mugurbb » 22 Jun 2014, 12:08

A fost inedit si interesant! Multumiri si felicitari organizatorilor. Imi pare rau ca nu am ramas pana la final. Poate la anul... 8->
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by deceneus » 22 Jun 2014, 13:21

Felicitari tuturor,organizatorilor cat si participantilor! Primul concurs in care cei care au tras bine si-au "umplut" frigiderul :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: "Arcasul Tinutului" Sebes

Post by calientesistems » 22 Jun 2014, 15:26

Am fi recunoscatori si cei care nu am putut sa fim acolo cu o clateala la ochi cu poze .


;)
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

Post Reply