20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Cel mai bun sa castige!
Locked
Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului
20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 22 Jul 2008, 11:55

S.C. TORI SHOP SRL



Stimaţi practicanţi ai tirului cu arcul tradiţional,


Vă anunţăm că, în urma succesului concursului de arc
TORI CUP din iulie 2008, şi în urma solicitărilor şi
interesului pentru un nou concurs, vom organiza în data de
20 septembrie 2008, la Timişoara (Albina), ediţia a II-a a
concursului TORI CUP.
La acest concurs pot participa Femei si Barbati chiar si
Tineri de peste 14 ani.
Arcurile folosite in acest concurs pot fi: Long Bow,
Reflex, Recurve sau orice alt tip de arc tradiţional, fara
dispozitive de ochire, tracţiune sau declanşare, fiind
permisă doar tragerea instinctiva.
Concursul se va desfasura Sâmbătă, 20 septembrie 2008,
începând cu ora 9.00.
Taxa de participare este de 50 Ron de persoană.
Rugăm participanţii să aducă:
- mâncare şi apă;
- minim 10 săgeţi de persoană;

Se vor premia cu premii consistente locurile I, II şi
III.
Participanţii vor confirma pe mail, telefon sau sms
numărul de persoane ce se vor prezenta la concurs, pentru
a se putea concepe partea logistică a concursului şi
pentru o mai bună desfăşurare a acestuia.

Pentru orice intrebari sau relatii va rugam sa contactati
dl. Szollosi Tiberiu la nr. 0721735229, sau pe mail la :
kenjutsu_timisoara@yahoo.com



Vă asigurăm de toată consideraţia noastră,

Tiberiu Szollosi,

www.kenjutsu.ro

http://www.youtube.com/watch?v=cwIh4_Y8 ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=hsaOoA179yk

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Sharpshooter » 23 Jul 2008, 09:43

Ma da carcotas esti.... nu am vazut sa nu ai tu ceva de zis.... Ma tata nu pleci in Congo ....cumperi si tu o sticla de apa sau 2 din sat de la Albina sau din Timisoara .. (este in spirit de gluma deci...)
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 23 Jul 2008, 17:12

Se permite accesul numai cu apa de la izvoare autorizate din Bucovina!!! Na, acum e clar?
:lol: :lol: :lol: :lol:

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 23 Jul 2008, 17:14

torlek wrote:Fereastra de tragere permisa ?
Nu stiu ce inseamna fereastra de tragere.
In anunt se specifica restrictionarea arcurilor cu dispozitive de ochire, daca la asta te referi.
Oricum cred ca e detasabil de pe arc orice dispozitiv de acest gen.

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 23 Jul 2008, 17:21

osmiu wrote:se poate trage cu orice fel de sagetzi ? de la carbon la nuiele ?
mancarea ca mancarea ... da' sa vii cu apa dupa tine cateva sute de kilometri ... cam nasol
...
La ultimul concurs s-a tras cu sageti de lemn. Acum nu cred ca va zice cineva ceva daca tu vii cu sageti de carbon. Insa am si eu o nedumerire: fiind concurs de tragere cu ARC TRADITIONAL de ce apar tot felul de intrebari de acest gen?
Spre exemplu,cand mergi la un concurs de snowboard, nu intrebi daca ai voie si cu schiuri, nu? sau cand mergi la un concurs de atletism nu intrebi daca poti concura la viteza si cu bicicleta, nu?
Sper ca nu va atacati la acest post, insa m-au amuzat un pic intrebarile.

Revenind on topic, va rog sa continuati cu intrebari serioase referitoare la concurs. De asemenea, pt orice lamuriri suplimentare va rog sa il sunati pe organizator, dl. Szollosi.
De asemenea, putem organiza cazare pt cei care vin de mai departe, la un hotel cu pret foarte bun (trei stele - 50 lei pe noapte de persoana).

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by scorillo » 23 Jul 2008, 19:11

Vad ca e o taxa de participare de 50 lei. Acu o sa ziceti ca sunt eu carcotas, dar mi se pare exagerat de mare.
Pana la urma ce primesc eu de banii astia? Un tapsan de iarba sa-mi pun cortu?

Ar trebui sa stim ce include aia, asigurare medicala antisageata, deplasare cu microbuzul de la gara, fo masa la Tinecz poate... Daca ar fi un concurs cu pretentii, in cadrul unui campionat ceva, as mai zice, dar sa bagi o taxa de 50 de lei la un concurs de superamatori, unde ar trebui sa participam mai degraba ca sa ne cunoastem decat pentru cine stie ce mari premii promise, mi se pare exagerat. Si fie si numai din cauza asta vor fi destui care nu vor participa.

Sa nu uitam ca suntem din toata tara, Timisoara este in marginea de vest, de oriunde ai veni tot cheltuiesti ceva pe transport. Cazarea o fi la cort, dar mai costa mancarea, taxiurile cu care aduci apa, berea...

Dupa descrierea facuta de unii participanti a primei editii, as fi fost tentat sa particip si eu, chiar facusem ceva planuri, dar acum am senzatia ca treaba se transforma intr-o afacere mai degraba decat inr-un eveniment deschis tuturor.

Asa ca acum nici nu ma mai gandesc sa particip. Nu ca ar pierde ceilalti ceva din cauza asta, nu sunt nici Robin Hood nici Howard Hill nici Byron Fergusson sau fun alt mare arcas sau lup de stepa, dar ma simt un pic frustrat si iritat ca renunt la ceva ce se anunta interesant.

Ma rog, cand o sa organizez eu concursuri, va promit ca nu pun taxa de participare, sau daca pun va fi egala cu cel mult contravaloarea a 5 mici si doua beri si in schimbul ei fiecare platitor va primi cel putin cinci mici si doua beri.

Si de ce nu, poate ca voi organiza un concurs chiar pe 20 septembrie, avem acilea un lac de acumulare foarte frumos, cu padure in jur, locuri de pus cortul gramada, lemne de foc.
Si aduc eu apa.
Berea si micii numai daca pun taxa. :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by akila » 23 Jul 2008, 21:32

Treaba asta cu taxa e intr-adevar cam aiurea....acuma na hai treaca si asta daca e musai....dar ma gandesc ca daca esti sportiv legitimat la vreun club din tara asta...nu ar trebui sa mai platesti si taxa....eventual pentru cei care nu is legitimati....cat despre trasul cu arcuri traditionale...asta e fratilor....sageti din lemn, fara fereastra, tot tacamul...pai nu va suparati,,,dar daca as trage cu sageti din carbon ar fi cu totul altceva...asa la sageti din lemn treburile is putin mai complicate....in rest asta e....fibra de sticla ..fara fibra fiecare cu ce poate...cu toate ca si eu am o pasarica aici cu fibra de sticla la trasitional...stie Florin de ce vorbesc...dar na adevarul e la mijloc....peste ceva timp probabil ca fibra de sticla va fi considerat ceva super banal, si probabil ca vor fi alte materiale...si atunci fibra va fi chiar traditionala....

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 23 Jul 2008, 22:31

1. Taxa de participare se impune pentru ca toți participanții să trateze concursul în mod serios. Fără taxă vin și eu pe acolo, dau o dumă, mai beau o bere, stric cheful celorlalți și atmosfera solemnă și oficială a unui concurs.
2. Organizarea unui concurs presupune cheltuieli imense cu operațiunile de logistică. Cine a mai organizat știe.
Exemple de cheltuieli:
a. obținere de autorizatii de la Poliție, Primărie, Mediu, etc
b. Tunderea ierbii (numai la ultimul concurs a costat vreo 1000 lei pt toata suprafata!!!!!)
c. Țintele trebuie și ele cumpărate și confecționate, nu? ...... și așa mai departe
3. Concursul nu este obligatoriu. Cei care se inscriu la concurs o fac din pasiune, iar daca sunt pasionati, poate sa coste si 1000 Euro inscrierea, ca tot se vor gasi oameni sa plateasca taxa!!!
4. Concursul nu se face pentru profit, și nici pentru publicitate și nu este nici politic și nici de alta natura. Este pur și simplu un concurs de tir cu arcul traditional. Atata timp cat am dat in anunt detalii nu cred ca mai pot fi discutii. Regulile concursului se referă la cei inscriși, care vor cu adevărat să facă ceva fain.
5. Așteptăm comentatorii să organizeze și ei concursuri, la care ne vom prezenta cu plăcere.

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 23 Jul 2008, 22:35

fast_arrow wrote:Salut!

Imi place cand sunt citat! :lol: As fi curios care sunt premiile ca sa merite o taxa de participare asa de "exorbitanta". Oricum la Timisoara ma voi duce pe 20 septembrie macar sa-l vizitez pe Ender daca nu si pt concurs. Poate pana atunci se mai schimba cate ceva.
O sageata costa vreo 5 euro. Adica vreo 18 lei. Adica, taxa de inscriere este trei sageti. Pe care, daca esti tare, le castigi de mai multe ori inapoi...... sau......nu ai incredere in tine?
Exorbitant....
Hmmmmm...
Un diamant de 6 milioane de dolari, o mașină bugatti veyron, o vilă în centrul Monaco-ului, o excursie pe lună....... astea chiar sunt exorbitante.......
50 lei..... să fim serioși...

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Iulian » 23 Jul 2008, 22:56

La primul concurs au participat 25 de persoane. Au fost 5 echipe a câte 5 trăgători, și cinci arbitri (care nu au participat la concurs, așa cum am văzut prin alte părți). Plus incă 3 observatori care au pendulat in permanentă intre echipe pentru a ține lucrurile sub control.
dacă țin bine minte, participanții au fost:
- 3 din Oradea
- 6 sau 7 din Salonta
- 2 din Turnu severin
- 2 din Arad
- restul din Timișoara

Locked