20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Cel mai bun sa castige!
Locked
scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by scorillo » 23 Jul 2008, 23:18

Mai Iulian, mie mi se pare mult si nu mi-e rusine ca mi se pare mult. Sunt sarac. Si pentru mine ceea ce nu-mi permit este exorbitant indiferent ca imi depaseste ceea ce imi permit cu 50 de lei (cum e taxa voastra) sau cu 6 milioane de euro (desi un diamant d-ala nu ma intereseaza catus de putin).
Iar banii astia se adauga la o gramada de alte cheltuieli cu deplasarea acolo.

Ar fi de presupus ca daca fac efortul sa ma deplasez pana acolo, o fac cu toata seriozitatea, nu ca sa beau o bere si sa stric cheful altora, ci ca sa particip cat se poate de serios si sa vad care este nivelul celorlalti arcasi. Nu-mi place argumentul asta al tau deloc, nu stiu la ce machitori va asteptati voi sa vina acolo si sa va strice cheful. Sau poate la voi daca bei o naveta de bere si halesti treizeci de mici primesti moca un arc de la barmann si o tolba de sageti.

Iar sa pui taxa asa, numai pentru seriozitate merge la psiholog sau la avocat, nu la un concurs (de amatori).

A! Aveti cheltuieli cu organizarea ... si vreti sa le puneti in spinarea celor participa... Cu asta va goliti de aproape orice merit.

Cat despre premii, nu vreau sa fac o investitie, sa platesc 50 de lei ca sa iau inapoi mai multi, pt. asta exista bursa sau jocuri de noroc sau diverse alte mijloace. Am zis mai sus de ce as participa.

Acum, fie vorba intre noi, sa zicem ca participam la un concurs cu tinte la distante neprecizate, cu diferente de nivel si tinte in miscare, nu crezi ca voi, cei de acolo, care va antrenati cu mult timp inainte sunteti macar asa un pic avantajati? Fiindca va laudati cu premiile, le acordati in urma unui concurs corect?
Hai ca daca ar fi fost fara miza prea mare, cum ziceam, mai mult ca sa ne cunoastem nu s-ar supara nimeni, dar odata ce mi-ai luat banii deja m-ai facut sa devin pretentios. Si pot pune problema asa.

In alta ordine de idei, sagetile mi le fac singur, nu platesc pe ele mai mult de 3-4 lei, asa ca raportat la sagetile mele ar fi vreo 15 bucati taxa aia. La care daca mai adaug si sagetile rupte in tinte plus cele pierdute pe langa, in iarba aia cosita cu 1000 lei, cred ca e mai mult decat imi pot permite.

Asa ca imi mentin parerea, taxa asta e o aiureala si imi anunt cu surle si tobe absenta.
Cat despre chestia aia cu daca esti tare, sincer sa fiu, nu stiu cat de tare sunt. As fi vrut sa vad, concursul asta ar fi putut fi o ocazie interesanta.

Dar nu o sa vin, pen' ca trebe sa platesc 50 de lei pentru asta.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Sharpshooter » 23 Jul 2008, 23:35

Parerea mea este ca 50 lei nu e mult ca si taxa , asa cum zicea Iulian un concurs presupune cheltuieli deci .... mi se pare normal sa iti platesti participarea. Premiile trebuie acordate si fac concursul mai interesant , din ce fonduri daca nu din "taxa de participare" ? Eu am vazut in poze ca exceptand ungurii sau tatarii sau ce au fost ei toti sau majoritatea au avut longbow laminat cu fereastra , si cativa recurve laminat cu fereastra , deci fratilor trageti cu ce aveti ...ideea este sa se traga fara "release aid " si fara stabilizatiare si sisteme de ochire . Stiu sigur ca s-a tras cu alumiu si carbon desi majoritatea au tras cu sageti de lemn. DECI: hotarati-va voi sa participati si o sa puteti veni cu arcurile si sagetile voastre , Eu as propune sa se dea ca premiu la alegere un arc de o anumita valoare , sau banii ca sa poata castigatorul sa isi cumpere. Daca sunt cativa participani cum au fost la primul concurs e normal sa fie premii mici , dar daca vin peste 50-60 de insi atunci miza ar trebui sa fie mai mare , si ce premiu mai bun pentru un concurs de tir decat un arc? si ca sa poata fiecare sa-si aleaga arcul potrivit tarie lungime materiale culoare stanga sau dreapta etc eu as da ca premiu o anumita suma care sa poata fi cheltuita doar pe un arc , un vaucher la un magazin sau asa ceva . Ar fi bune si niste maedalii sau o cupa ceva .... dar asta e alta poveste...
Legat de taxa vrei sa participi platesti ... nu vrei e o tara libera ... stai acasa si trage pe forum ....ca e mai simplu sa nimeresti din tastatura ... am impresia ca multi de aici trag o data pe luna si tasteaza zilnic... eu nu cred ca e vorba de bani de suma in sine e o chestie de orgoliu sau de principiu ....
Cat mai multe sageti in tinta ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Sharpshooter » 23 Jul 2008, 23:39

..dar ma gandesc ca daca esti sportiv legitimat la vreun club din tara asta...nu ar trebui sa mai platesti si taxa....eventual pentru cei care nu is legitimati.. ZICE AKILA
Din cate stiu eu concursul asta e in afara FRTA deci faptul ca apartii unui club (ca si mine ) si ai platit cotizatii si taxe nu ajuta , ca asta e un concurs privat deci nu are legatura cu FRTA si cluburile . Asta ca o lamurire ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by eduardbilanin » 23 Jul 2008, 23:57

Uite cum facem Eugen.Io iti platesc taxa de participare si facem pe din doua cistigul.Cu investitia asta ma scot tare de tot. :lol:Numai sa te hotarasti tu sa participi.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by scorillo » 24 Jul 2008, 00:26

Hm!
Eu va multumesc pentru incredere, dar nu sunt asa de bun cum credeti voi.
Tocmai asta era si ideea, mergem la un concurs fain sa vedem cat de buni suntem. Dar vad ca organizatorii au alta gandire. Nu-i bai, ne-om intalni noi cu alta ocazie.
Punem mana de la mana si ne dam singuri cate un premiu ... eventual de neseriosi ce suntem bem cate o bere si ne stricam cheful unii la altii.
Ma rog, pana la urma ramane de vazut.
Daca pana atunci ne arata Edi cate ceva cu arculetul ala al lui, poate oi merge, macar in plimbare, ca pe taxa aia n-o pot digera nicicum.

Chiar, in cazul asta ar trebui si Edi sa ceara o taxa pt. demonstratie.
10 lei sa pui mana pe arc. 30 sa-ti faci poza cu arcul, 50 lei sa-ti faci poza cu arcul incordat (bineinteles, un carton cu o poza in care e Edi cu arcul incordat, cu o gaura in dreptul capului, doar bagi capul acolo, faci o mecla fioroasa si gata poza!)

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by scorillo » 24 Jul 2008, 00:51

Robin, parerea ta ca unu care are in plan sa-si ia BW nu e relevanta pt. cei mai multi de aici, si in nici un caz pentru mine. Pt.mine 50 lei, plus motorina pentru 800 de km, plus apa, plus mancarea inseamna mult. Adica efortul de a participa este oricum mare pt mine, ce sa mai zic de baietii din Bucuresti, Moldova ori Constanta, nu stiu de ce socotesti tu numai taxa aia. Ma rog, poate ca de fapt nu vreti sa mai participe si arcasi din Moldova, Bucuresti ori Constanta.

Apoi faci o asociere suparatoare.
A nu participa la concursul asta cu taxa nu echivaleaza in mod necesar cu a sta acasa.

Cat despre taxa... intr-devar e o chestie de principiu, iar principiul calauzitor la organizatori este "sa iasa banu".
Hai sa zic altfel, momesc niste fraieri cu ceva premii pe care oricum vor avea grija sa nu fie sanse egale la impartire (apropo, te antrenezi cumva pe la Albina?), socotesc ei ca vor veni ceva participanti si apoi baga o taxa. In primul rand ca e ilogic sa argumentezi ca iei premiile din taxe, cata vreme premiile vor fi stabilite inainte de a se colecta taxele, la fel si cu cheltuielile, mai degraba odata cheltuielile facute, cineva va baga niste banuti la buzunare.
Poate nu e asa. Dar ma rog, am eu o idee fixa.

Cat despre medalii, crede-ma, am trecut de varsta la care ma luptam pentru premii si medalii, asa ca nu prea ma mai motiveaza tinichelele.
In plus, am destule pe pereti si prin dulapuri, o enerveaza pe nevasta-mea ca se aduna praful pe ele, s-ar bucura sa scape de ele, asa ca daca tii mortis si ma rogi frumos, poate iti fac cadou vreo doua.
Cam ce ti-ai dori? Aur? Argint? Bronz? Aur nu prea ma indur sa dau, da un argint sau un bronz merge, d-astea am mai multe.
Da' sa stii ca is cam grele, io mi-am rupt salele, am facut discopatie de la ele.

Apropo, chiar e mai usor sa tragi din tastatura. Si sa stii sa mi s-a intamplat sa stau pe tusa mai mult de o luna, recunosc cu parere de rau.
Sa inteleg ca din cauza asta n-am dreptul la pareri personale sau ce? Sau daca as iesi io mai rar la tir ar deveni taxa aia mai legitima?

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by andreih » 24 Jul 2008, 09:21

Salut baieti,
taxe se platesc cam in toate sporturile, (fiul meu joaca sah) si platesc taxe la orice concurs oficial sau privat cu 15 sau 150 de participanti.
Si se platesc taxe 1. de organizare, 2. de participare, (3. taxa pt. federatie dar nu la toate) sau la unele chiar am platit nr. 4. taxa de.... insotitor.
Iar ca si cuantum s-a depasit 50 RON la fiecare. Plus drum, cazare, masa, si pt. baiatul meu - sportiv legitimat si pt. insotitor fiind totusi destul de mic la 8 ani sa-l las singur... E adevarat ca in ultimele luni unele cheltuieli au fost suportate de clubul la care este acum ca de la cel vechi nici un cent nu am vazut. Si aici desi e un concurs privat, pentru cei legitimati la vreun club exista inca posibilitatea sa fie sprijiniti de clubul de care apartin. Asta daca se gaseste intelegere la cei din conducerea clubului.

Despre concursul de la Timisoara
Sunt de acord ca sunt cheltuieli mari cu drumul pt. cei care nu locuiesc in zona, plus alte cheltuieli inerente dar taxa de 50 RON mi se pare totusi echitabila. Sunt destule cheltuieli aferente si nu vad ca ar face o "afacere" aici doar ca sa castige bani de pe spinarea participantilor. Chiar si in Bulgaria unde ne-am intalnit chiar numai cei de pe PaleoPlanet (deci nu concurs ci doar sa ne vedem si sa ne cunoastem) am platit fiecare 15 EUR, nu ca sa imbogatim pe organizatori ci sa-si acopere unele cheltuieli.

De aici pana sa-i demonizam pe organizatorii de la Timisoara ca de ce cer o asa taxa... Eu ma mir ca au pus doar 50 Ron si nu mai mult... Oameni buni eu unul nu pot sa pretind sa primesc gratuitate, daca da, accept cu placere ca un gest deosebit din partea celui ce organizeaza, daca nu, calculez daca merg sau nu daca merita sa cheltuiesc sau nu. Si nu cer nimanui sa fie sau sa faca la fel ca mine, suntem diferiti fiecare.

Fara nici o urma de ironie sau gand ascuns sau altceva, daca puteti sa cititi ce am scris strict literal si fara sa judec pe nimeni sau sa blamez sau orice altceva, fara nici o urma de superioritate, cu cele mai bine intentii, daca doresti Scorillo sa accepti eu pun 50 Ron pt. tine si sa ne vedem la Timisoara pe 20 septembrie. Mai mult o sa merg pentru ca merge si Florin si sa ne intalnim de la 1 mai a trecut ceva vreme si mi-e dor sa-l vad din nou si pe el si pe Ender!!! Si mi-ar place sa fim cat mai multi de pe forum sa ne cunoastem. Mai bem o bere mai povestim si tragem si spre tintele alea chiar de nu o sa le nimerim toate in centru :)

numai bine

andrei - cluj

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by Sharpshooter » 24 Jul 2008, 10:13

Este ultimul post in acest topic , pentru ca asa cum ziceam prefer sa trag cu arcul nu cu tastatura , si nu mi-as dori sa ne mutam la divergente ..., insa sunt dator cu un raspuns pentru Scorilo. Referitor la cheltuielile cu deplasarea , eu planuiesc sa merg la Sucevita (apropos poate ne vedem acolo , ne si cunoastem cu ocazia asta ) si nu imi pun problema asa adica cate sute de km sunt pana acolo , cat ma costa cazarea , cat costa participarea etc .... deci sunt dispus sa ma deplasez pentru a participa la concurs , pentru ca , pentru mine daca pun in balanta cheltuielile cu placerea de a trage intotdeauna placerea de a trage va atarna mai greu . Deci parerea mea repet , este ca merita sa faci un efort , pentru a-ti satisface o pasiune . Pe de alta parte nimic nu se poate obtine fara efort financiar sau fizic , singura intrebare care se poate pune este daca esti sau nu dispus sa faci efortul respectiv. Scorilo , si-a exprimat opinia personala ca nu merita sa platesti pe langa cheltuielile cu deplasarea si o taxa de participare . Respectam opinia lui , si-l asteptam la concursurile gratuite , asa cum se spunea mai sus intr-un alt post , participarea este facultativa , vine cine vrea . Sunt de acord ca sa nu participi nu inseamna neaparat sa stai acasa .
Despre antrenamentul la Albina , nu cred ca se poate face , nici organizatorii nu cred ca o fac , pentru ca e zona publica la marginea unui sat unde vin tinerii la sfarsit de saptamana sa faca gratare si sa pescuiasca , deci exclus sa poti merge sa tragi cu arcul in afara concursului.
Despre premii, eu nu cred ca vreun participant vine sa salte premiul , oamenii vin sa traga cu arcul ca le place sa etaleze ceea ce stiu si ce pot si sa-si masoare puterile cu ceilalti premiile sunt mai putin importante de altfel nici nu cred ca premiile vor fi imense , sau ca se va castiga ceva ce sa nu poti cumpara prin munca cinstita , daca totusi este ceva de castigat cu atat mai bine oamenii se vor distra si vor primi si ceva in schimb . Daca s-ar da premii " Veyron-ul " sau " Diamantele" din posturile anterioare.....ar fi altceva ...(in spirit de gluma )
Despre medalii , nu valoarea lor prezinta importanta ci faptul ca ai o amintire frumoasa de la concurs . Nu cred ca e cazul ca fiecare sa-si etaleze ce are prin casa , nu asta era sensul discutiei , nu cred ca ar exista vreo persoana care sa-si doreasca medaliile obtinute de altcineva , si eu cred ca fraza cu medaliile si praful nu-si avea rostul .
OFFTOPIC Am observat de-a lungul timpului (citind cele scrise de tine pe acest forum) ca iti place sa scrii si cateodata te lansezi in niste posturi sarcastice , adevarate pamflete ... FIECARE ARE DREPTUL LA OPINIE si eu respect asta , dar daca nu sunt de acord cu opinia ta pot sa mi-o exprim si pe a mea nu? eu zic ca nu e cazul sa poluam acest topic este vorba de un concurs la care ni s-a lansat o invitatie . Pana la urma concluzia e urmatoarea :
ON TOPIC Unii oameni sunt de acord cu taxa si vor participa alti oamneni nu sunt de acord si nu vor participa . Ne-am exprimat cu totii parerile , am discutat ne-am etalat medaliile (glumesc aici nu e cazul sa dai replica te felicit pentru ele) propun SA NE VEDEM LA CONCURS , la acesta cei ce sunt de acord cu taxa , la altul cei care nu sunt de acord cu taxa ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by scorillo » 24 Jul 2008, 10:22

Exact, este vorba despre parerea fiecaruia pana la urma.
Iar eu nu voi veni la Timisoara pt. ca nu-mi place taxa aia. Cu banii aia imi platesc o parte din drumul la Sucevita.

Apropo, stie cineva cand va avea loc concursul? Nu e in topic, dar daca cineva are informatii il rog sa deschida un topic nou.

Pana atunci, ma antrenez din greu la tastatura. :twisted:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: 20 septembrie 2008 - Tir traditional la Timisoara

Post by akila » 24 Jul 2008, 10:40

Robin...am stat si am recitit postarile anterioare si nu vad pe undeva sa se spuna ca e un concurs privat.....daca e asa atunci asta e...dar pentru oameni ai inceti la minte asa ca mine era bine sa se fi mentionat mai din timp....mai ales ca s-a discutat atat pe tema asta cu taxa....

Locked