Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Cel mai bun sa castige!
Locked
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by ------ » 30 Jul 2008, 20:28

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre anuntarea concursului Cupa Romaniei, in perioada 7-10 august, la Aninoasa.

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by valentinm » 31 Jul 2008, 11:14

ai mai multe detalii?
eu sigur o sa vin.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by akila » 31 Jul 2008, 17:08

Valentin ne vedem acolo... :d ....detalii am sa incerc sa aflu eu cate ceva....sper sa reusesc....in principiu stiu ca trebuie sa fie sageti din lemn....iar la arc....s-ar putea sa ni fie voie cu fereastra de tragere.....am sa incerc totusi sa aflu detalii....cum aflu ceva va anunt.....eu vin sigur...

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by valentinm » 31 Jul 2008, 17:32

nu stiu daca voi participa! sunt inca la inceput de drum ... si oricum arcul meu are fereastra de tragere! :-

PVlad
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by PVlad » 01 Aug 2008, 02:56

Hei Akila, sa inteleg ca sagetile alea doua le ai trecut la pierderi?! :) Le am cautat ceva, pacat...
Ne vedem la Aninoasa!

Btw, de unde fac si eu rost de o manusa cum ai tu dar pt stanga?!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by akila » 01 Aug 2008, 04:14

PVlad wrote:Hei Akila, sa inteleg ca sagetile alea doua le ai trecut la pierderi?! :) Le am cautat ceva, pacat...
Ne vedem la Aninoasa!

Btw, de unde fac si eu rost de o manusa cum ai tu dar pt stanga?!
salut....te referi la manusa care e pe mana dreapta, cea cu care tin eu arcul??? daca la aia te referi, eu am cumparat perechea de la Metro anul trecut.....vreo 20 si ceva de ron....bafta ,,,numai bine...in privinta detaliilor, inca nu am aflat nimic....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by scorillo » 08 Aug 2008, 03:41

Akila,ceva detalii?
Cazare, program, daca o lasa mai moale cu regulamentul ala?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by akila » 10 Aug 2008, 23:36

Salut Eugen.....imi pare rau , dar abia acuma am vazut mesajul tau...oricum deja stii si singur cum a fost cu masa, cazarea, etc.....eu abia ce am ajuns acasa...si sunt rupt de oboseala dupa un drum de 10 ore cu microbuzul , asa ca maine sper sa am ceva timp sa va povestesc ce si cum...... poate sparge gheata Eugen. daca e mai odihnit ca mine, ceea ce nu cred :d .....oricum aveti putina rabdare si poate maine pun si poze si mai vedem.....numai bine la toti....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by scorillo » 11 Aug 2008, 12:25

Salutare tuturor!


Dupa cum a spus si Ciprian (AKila), a avut loc concursul de la Aninoasa, Cupa Romaniei si cupa Minerul International.
Pe scurt, oamenii la fel de deschisi si prietenosi ca si inainte, locatia intr-un loc foarte frumos, mancare buna... mici din partea organizatorilor ce sa mai, foarte frumos.
La traditional baieti am fost numai patru, Akila, eu, un Bogdan- un amic de-al meu din Slatina si Horia din Bucuresti.
La fete traditional a participat numai sotia lui Akila.
daca la olimpic si compound se mai supara cate unul din cand in cand, iar atmosfera nu a fost mereu relaxata, la traditional am fost ca intr-o familei, am glumit, am fost relaxati, as putea zice chiar ca atmosfera a fost detasata complet de cea de concurs.
Cu toate astea concurs a fost, si desi mi-am dat toata silinta am fost batut zdravan de Akila, care este campionul si recordmanul national (cu un punctaj ce va sta multa vreme in picioare, va asigur).
Pe locul trei a fost Bogdan si pe patru Horia, care desi ar fi putut mai mult, a avut ghinionul sa traga cu un arc nou, asa ca valoarea lui este peste cea indicata de punctajul realizat.

Eu am tras cu tehnica asiatica, ceilalti cu tehnica europeana sau mediteraneeana cu trei degete.
La ochire eu si Bogdan am tras instinctiv, Akila si Horia cu gap shooting.
Trebuie sa spun ca Akila si-a dezvoltat singur tehnica asta, si trage intr-un mod remarcabil, foarte eficace si performant.
Cu siguranta daca se va antrena in continuare va fi foarte greu de batut.

Tintele au fost plasate la 18 metri si 25, s-a tras in doua manse la fiecare distanta, cate 12 serii a 3 sageti. Am tras foarte repede, sambata dupaamiaza, asa ca a fost foarte obositor.

Regulamentul a fost permisiv, m-au primit si pe mine cu arcul hwarang, am putut trage cu carboane, Horia a tras cu aluminiuri... A fost bine din punctul asta de vedere, dar am si un mic repros, am fost tratati cu o oarecare indulgenta, dar si un pic neseriozitate, cam ca niste copii asa, cu care dealtfel am concurat in acelasi timp (adica adultii intr-o serie, copii, incepatorii si traditionalii in alta).

Probabil ca pana nu vom fi prezenti 20 de traditionalisti la un concurs, nu vom fi luati cu adevarat in serios.

Speram ca pana la inceputul sezonului urmator sa discutam un nou regulament, pana atunci sper ca voi face rost de cel actual il voi posta.

La festivitatea de premiere am avut insa surpriza sa fim luati foarte in serios, asa ca am primit cate o medalie si o cupa, precum si diplome.

Asadar, in acest moment, avem la arc traditional un campionat oficial si un rezultat:
baieti

locul I si Campion al Romaniei, recormdan al Romaniei

Ciprian Marele

fete

locul I si Campioana a Romaniei

Vali Naum

Restul sunt restul si nu conteaza (ma refer la locurile 2,3 etc, nu la celelalte categorii)

Sigur ca vor aparea carcotasi, hehehe, abia astept, dar va asigur de un lucru, Akila e cel mai bun si merita titlul fara discutie, nici in viitor nu cred ca va fi usor de invins si cu siguranta va mai fi campion, indiferent cine si cati vor participa in viitor.

Iar daca cineva sa simte in stare, si pretinde ca nu va fi asa, il invit la concursul de field de la Solca, la inceputul lui septembrie. Dar atentie! voi fi si eu acolo.... hehehehe... antrenati-va pentru locul doi!

Sa nu uit, punctajul facut de Akila este de 1090 puncte, din 1440 posibile (sau mai bine zis din 1440 care sunt imposibile), 7,56 pct pe sageata.

O sa revin curand cu poze.


AA!
Era nu uit, arcurile lui Akila arata bestial, pozele sunt caka maka, in realitate arata incredibil, sunt nemaipomenite, am fost uimit, nu ma mai saturam sa le privesc. Ptiu Satana! Aproape ca era sa ma converteasca la selfbowuri, asa de bine arata!

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Cupa Romaniei 7-10 august 2008

Post by cristiflorin » 11 Aug 2008, 13:06

Felicitari Akila pentru locul I. Ma bucur ca ai invins asiaticele, in special, si cu arcul facut de tine. Asta mi se pare cel mai frumos cistig al tau. (dupa faptul ca ai reusit sa iti virusezi si sotia :)) ) Care e arcul cu care ai concurat?

Locked