arcuri si concursuri

Cel mai bun sa castige!
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
arcuri si concursuri

Post by dady » 04 Aug 2008, 22:55

Salutare, as vrea sa posteze aici cei care stiu, ce arcuri se pot folosi pt fiecare tip de concurs in parte. Eu de ex am un recurve takedown, facut de mine si ma intereseaza daca pot participa la vreun tip de concurs cu el. Adica la olimpic nu se incadreaza dar nici la traditional... poate mai sunt si altii interesati de alte tipuri de arc.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arcuri si concursuri

Post by Sharpshooter » 04 Aug 2008, 23:05

In aceeasi situatie ma aflu si eu si Trolek din cate stiu , afara exista categoria bare bow ca concurs .... la noi inca nu exista .... este singura categorie unde am putea participa ..... eu mai folosesc si sageti de aluminiu.....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arcuri si concursuri

Post by Sharpshooter » 04 Aug 2008, 23:10

Am sa postez regulamenul FRTA pentru divizia de traditional ....

Regulament FRTA pentru divizia “Longbow” (arcuri traditionale)

9.3.1 Arcul
Arcul va corespunde formei traditionale a unui longbow. Poate fi construit din orice material sau combinatie de materiale. Forma manerului si a bratelor nu sunt limitate.

9.3.1.1. Puterea arcului nu va depasi 50 lbs. pentru juniori si femei, iar pentru barbati 60 lbs.

9.3.2 Coarda
Coarda poate avea orice numar de fire. Firele pot avea culori diferite si sunt din materiale specifice acestui scop. Coarda poate avea un matisaj central pentru pozitionarea degetelor in vederea tractiunii, un punct ce poate fi ingrosat cu ata de matisat pentru a se potrivi nock-ul sagetii, iar pentru localizarea acestui punct se permite pozitionarea unui nock locator sau doua. Coarda are din constructie cate o bucla la fiecare capat pentru a putea fi plasata in crestaturile bratelor arcului pentru a putea fi incordat.
Matisajul de pe coarda nu trebuie sa se termine in campul vizual al atletului cand acesta este in pozitia de ancorare finala a corzii. Coarda nu trebuie sa ofere nici un ajutor pentru ochire prin montarea unei ”pupile” inglobate, marcatoare sau orice alte mijloace. Nu este permisa instalarea unui reper pentru buze sau nas.

9.3.3.1 Reazemul sagetii
Sageata va fi trasa de pe mana sau de pe umarul arcului, fara a se folosi vreun fel de reasem de sageata de serie sau fereastra. Umarul arcului poate fi acoperit cu orice material usor .

9.3.4.2 Click-ul
Nu este permisa folosirea unui dispozitiv vizual sau acustic pentru verificarea intinderii.

9.3.6.3 Stabilizatoare
Nu sunt permise stabilizatoare, V bar sau orice alte contragreutati.

9.3.7 Sageti
Sunt permise numai sagetile din lemn si ampenaj din pene pe cat posibil naturale. Sagetile vor fi identice in lungime, greutate, culoare si vor fi marcate pe corp cu initialele sau numele atletului.Varfurile vor fi de tipul “field” pentru sageti de lemn.

9.3.8 Protectii pentru mana si degete
Protejarea degetelor de coarda cu degetare, manusa , aparatoare tip sort, bandaje, pentru a tracta, mentine si elibera coarda.
Un separator intre degete pentru a nu ciupi, strange sageata.
Se poate purta pe mana de arc o manusa normala, sau o manusa fara degete, sau altceva similar, dar nu trebuie sa fie atasata de manerul arcului.

Este permisa folosirea unui inel de ancorare pe degetul mare, cu conditia sa nu incorporeze vreun dispozitiv pentru agatarea, tractiunea si eliberarea corzii. Cand se trage, un deget trebuie sa atinga nock-ul sagetii.Aceasta inseamna ca sportivul poate ancora coarda cu sageata plasata intre index si degetul mijlociu, sau cu toate degetele sub sageata.

9.3.8.5 Nu este permisa atasarea la protectia pentru degete a unei placute sau alta piesa similara care sa ajute la obtinerea ancorarii.

9.3.9 Lunete,ochelari, binoclu
Se pot folosi lunete de camp, binoclu, telescop si alte mijloace optice pentru vizualizarea sagetilor in tinta, cu urmatoarele precizari:
- sa nu reprezinte un obstacol pentru ceilalti sportivi de pe linia de tragere.
- se pot folosi ochelari de vedere, ochelari pentru tragere, ochelari de soare.
- nici unul din aceste articole nu va fi echipat cu microlentile, microorificii sau altele similare, si nu vor avea gravate nici un fel de marcaje care ar putea ajuta ochirea.
- lentila de vedere corespunzatoare ochiului opus celui cu care se ocheste poate fi acoperita, bandajata, sau acel ochi se poate acoperi cu un obturator sau un bandaj.

9.3.10 Accesorii
Sunt permise urmatoarele accesorii
- aparatoare de brat
- aparatoare de piept, dragona pentru sustinerea arcului, tolba pentru sageti, de centura sau pe sol.

9.3.11 Nu este permisa folosirea oricarui dispozitiv electronic de comunicare, casti audio, in fata liniei de asteptare.

Pentru celelalte aspecte legate de desfasurarea concursurilor de tir cu arcul in aer liber sau in sala, sunt valabile reglementarile actuale ale FRTA.


Probe si distante propuse pentru concurs in aer liber

- 2x30 M pe tinta de 80 cm.diametru, 36 sageti pe distanta , 6 serii a 6 sageti per serie, in timp de 4 min.
- 2x18 M pe tinta de 40 cm diametru, 12 serii a 3 sageti per serie, in timp de 2 min.
- Proba completa de 2x ( 30 + 18 ) M


DATI O BERE PE TEMA ASTA FRATILOR ....... INFORMATIA COSTA
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by Iulian » 06 Aug 2008, 12:27

Salut,
Din păcate dacă astea sunt regulile eu nu mă incadrez aici având un Olympic Recurve. Regulamentul de tradițional al federației impune doar Long Bow.
Doar dacă.... ar exista undeva, cumva o detaliere a arcurilor asimilate Long Bow....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcuri si concursuri

Post by dady » 06 Aug 2008, 12:43

sa-nteleg ca tu vroiai sa participi cu un recurve olimpic la categoria traditional? :-O La traditional presupun ca sunt acceptate si cele asiatice, ar fi culmea sa nu... ar tre sa te lase si cu unu indian sau yumi... atata timp cat nu are dispozitive de ochire....

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by Iulian » 06 Aug 2008, 12:58

Am incercat multe tipuri de arcuri, și totuși, cel cu care trag acum, olympic recurve de 40, mi se potriveste cel mai bine.
Având in vedere ca nu are nici un fel de dispozitive de ochire sau alte accesorii, fiind simplu, și că trag cu sageti de lemn, mă gândeam că mă incadrez la traditional.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arcuri si concursuri

Post by Sharpshooter » 06 Aug 2008, 13:56

Daca s-ar infiinta categoria BARE BOW atunci am putea concura cu totii, pe langa faptul ca sunt permise toate tipurile de arcuri , dar "goale" fara sisteme de ochire , sunt permise si toate tipurile de sageti... deci ar putea sa se inadreze un numar cat mai mare de sportivi.... , ar putea participa chiar si sportivi cu compound cata vreme nu ar folosi ajutoare de declansare sau de ochire .
Sa speram ca in viitor se va infiinta si aceasta categorie.
Iulian, chiar daca ai avea arc longbow, ar trebui sa fi inscris intr-un club de tir cu arcul afiliat la FRTA , clubul de arte martiale in care esti nefiind afiliat teoretic nu poti avea drept de participare,din pacate .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by eduardbilanin » 06 Aug 2008, 15:11

Nu poate participa chiar oricine.Eu nu am nici o sansa cu arcurile mele. :(( :)) =))

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arcuri si concursuri

Post by Sharpshooter » 06 Aug 2008, 15:48

Din pacate trebuie sa recunosc ca ai dreptate.... nu cred sa existe vre-o tinta capabila sa opreasca sulitele lansate din bazooka ta, sau daca exista probabil ca va fi folosita doar odata dupa care va trebui aruncata .... Exista acolo niste limitari cu privire la forta arcului... Asta totusi nu ar trebui sa te descurajeze, poate aduni in jurul tau o mana de "iubitori " de arcuri tari si organizezi tu o tragere pui la bataie o tinta si o naveta de bere cum vreau sa fac eu pe 20 la Timisoara , si distractia e garanata...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcuri si concursuri

Post by dady » 06 Aug 2008, 15:59

eu nu inteleg de ce sa nu-i permita cu un arc mai tare...adica nu trage cu busteni, hai poate nu trage cu sageti de 10mm da mai mult de 2 cm nu cred ca pune ;) si cand ajunge in tinta tot gaura face, nu explodeaza.... ca trece pe partea cealalta e altceva. Is curios daca trece de ex printro tinta de carton cum e cea a lui Florin, de 30cm grosime...

Post Reply