arcuri si concursuri

Cel mai bun sa castige!
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arcuri si concursuri

Post by eduardbilanin » 06 Aug 2008, 17:25

Nu cred ca trece.Iar sagetile pentru un arc greu nu au cum sa aiba mai mult de 13mm grosime,asa ca sincer nu vad care-i smecheria cu limitarea greutatii arcului?Ma rog,nu prea ma omor eu dupa concursuri.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcuri si concursuri

Post by dady » 06 Aug 2008, 21:55

Daca rateaza tinta cat se duce sageata? Si ce ravagii poate face!
acuma cel putin teoretic daca participi la un concurs nu ar trebui sa ratezi tinta ;)
sper sa aflam cumva, candva motivul pt care se interzice

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by eduardbilanin » 06 Aug 2008, 22:21

Pai daca nu s-ar rata tinta nu ar fi un concurs.Daca nu ratezi tinta deloc asta este o demonstratie de maiestrie si asta-i alta mincare de peste.E imposibil pentru un amator sa nu rateze macar odata tinta.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arcuri si concursuri

Post by Sharpshooter » 07 Aug 2008, 09:19

Trolek , in spatele tintelor la competitii de obicei exista o plasa de sageti (Back stop netting) din kevlar care atarna ca o draperie si care are ca scop oprirea sagetilor ratacite....deci nu trebuie neaparat un teren imens daca ai plasa...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arcuri si concursuri

Post by Sharpshooter » 07 Aug 2008, 13:38

Arcurile olimpice se opresc la 48 de livre si sunt doar cativa fabricanti care ofera puterea asta , majoritatea se opresc la 46 de livre . 40 sau 44 de livre folosesc baietii sa trag chiar si la 90 m , si e adevarat ca trag cu bolta dar culmea mai si nimeresc.... Am incercat si eu de 50 de m si vreau sa zic ca e greu sa tragi la distanta aia si sa ai si acuratete....o miscare de 2-3 mm a mainii cu care ti arcul se traduce intr-o deviere de 30 -40 cm sau poate mai mult la impactul cu tinta .... cu cat creste distanta cu atat mai perfect trebuie sa tragi , sa ti cont de vant si alte lucruri....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by akila » 07 Aug 2008, 14:19

exact asta vroiam si eu sa zic....nu e neaparat ca se duce sageata nu stiu unde...la mine la club poligonul are 100 m....si in spate sunt garduri, care au plasa metalica foarte deasa...cu ochiuri mici,,,,,asa ca nu s-ar pune problema...si oricum dupa gard e un rau si pe urma mai e ceva camp pana ajungi la niste blocuri....in schimb daca explodeaza un arc de ala langa tine...atunci pot aparea probleme....asaca....trebuie luate niste masuri de protectie....oricum limita la barbati am vazut ca e de 60lbs parca.....
iulian....am vazut niste poze pe site-ul celor de la oradea, si era cineva care a tras cu arc recurve cu fereastra de tragere, fara sisteme de ochire, la traditional....acuma in regulament zice acolo ceva care mie imi suna cam aiurea.....zice ca sageata se trage sprijinita pe mana, sau pe umarul arcului....nu inteleg ce inseamna umarul arcului, si pe urma zice ca sa fie fara fereastra de tragere.....se cam contrazic cumva....ma rog....eu din cate am vazut oamenii sunt destul de flexibili asa ca nu cred ca fie probleme....oricum si treaba asta cu dimensiunea tintelor mi se pare cam aiurea....e foarte greu sa tragi in tinta de 40cm, de la 18m.....va spun din proprie experienta.....ca sa faci ceva puncte tre sa tragi numai pe la cercurile de 6-7 puncte, ceea ce inseamna un cerc cu diametru cam de 20-25cm....si nu e asa simplu...cercul de 10p. are 4cm diametru....sunt multe chestii care is un pic asa cam ciudat acuma la inceput,,,pe parcurs or sa se mai aranjeze, unele lucruri probabil se vor mai modifica...chiar antrenorul de culb de la mine zicea ca o sa spuna in sedinta sa modifice si dimensiunile tintelor, macar in primul an, pana prindem si noi gustul si pana ne formam mana putin.....eu zic ca e loc de discutii, numai sa venim in nr, cat mai mare....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by akila » 07 Aug 2008, 14:21

M-am mai uitat odata la regulamentul ala....cred ca "umarul arcului" este chiar fereastra de tragere....asa ca se poate trage si cu arc cu ferestra de tragere.....eu unu asa inteleg din regulament.....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by scorillo » 08 Aug 2008, 03:34

Problema cu taria limita a arcului este aiurea pusa de organizatori, nu vad de ce sa pui o asa limita.
E drept ca la Rasnov mi-am recuperat fo doua sageti din camping, dar pana la urma daca cineva organizeaza un concurs pe teren de 15 metri, pe o terasa sa zicem, ce facem atunci, tragem numai cu arcuri de 10 livre pentru siguranta?
Is cam multe reguli, dar pana una alta o sa incerc sa vin si eu la Aninoasa, chiar daca nu am sageti, am numa niste carboane care sigur nu vor fi admise si e normal pana la urma sa fie asa.

Apoi problema apartenentei la un clun afiliat... asta e un fel de a da cu stangu in dreptu, ideea era sa se faca o sectie de traditional pentru a cuprinde cat mai multi, ori eu vad inca o excludere.

Excluderi, excluderi, excluderi, pana la urma or sa ramana tot cei de la olimpic care mai trag asa de amuzament si cu arcuri traditionale de 50 de livre.

Categoria traditional nu ar trebui sa aiba nici o restrictie in principiu, iar eu as admite si arcurile cu fereastra de tragere, cu conditia sa nu fie centrate, sa aiba o distanta minima de la punctul cu decupajul maxim din fereastra si planul vertical al arcului.

Maine o sa incerc sa mi pun la punct cateva sageti, sper sa ma primeasca si pe mine cu arc asiatic, de 85 livre, fara club... macar la masa :)

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcuri si concursuri

Post by Iulian » 08 Aug 2008, 11:56

Exact! cum masoara? M-am interesat și am aflat de ce se și folosește sistemul de masurare al tariei arcului in lbs. Pentru ca indicativul puterii (spre ex 40 lbs) arata viteza cu care pleaca sageata din arcul intins la maxim (adica in exemplul nostru, cu 40 m/s).
Probabil ca vor chema un echipaj de Politie cu un detector radar si vor masura viteza sagetilor lansate pentru a afla puterea arcului.
Totodata, in legislatia noastra, pentru a folosi un arc care depaseste puterea de 65 lbs. trebuie să deții autorizatie de la regimul armelor și munițiilor.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcuri si concursuri

Post by dady » 08 Aug 2008, 12:02

viteza de plecare a sagetii nu depinde numai de forta arcului, 2 arcuri cu 40 lbs poa sa trimita aceeasi sageata cu viteze diferite, si aici influenteaza tipul arcului, materialele din care sunt facute samd. un arc poate trimite 2 sageti cu viteze diferite, poti lua e extrene, bat de brad de 10mm si o sageata de aluminiu de ex... plus ca nush daca radarele politiei pot sa detecteze o sageata...

Post Reply