Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Cel mai bun sa castige!
Locked
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 01 Sep 2008, 20:13

Nici nu ai poligon unde sa tragi 150m.....la iasi ai 100m ...atat...pe urma vanezi oameni pe camp....cu distantele eu sincer nu imi mai bat capu....eu daca e musai pot sa trag si la 50m.....ca pe urma iar se zice ca e discriminare si mai stiu eu ce...chestia e ca distantele alea tre sa fie clare...nu asa trase la sorti..asa ceva nu stiu daca e undeva in lumea asta....eu am tinut foarte mult de acele distante 18-30 m, pentru ca sunt niste distante acceptabile, unde se poate face chiar si punctaj foarte bun.....asa practic putem sa tragem pana la 90m....numai ca v-am zis, stam si umblam dupa sageti toata ziua....la 90 m e mai simplu putin...sagetile se infing oblic in pamant si se vad mai usor....dar la 50m sagetile cad tot lipite la pamant....ca am tras la 50 si stiu ce spun....oricum v-am zis..mie mi-e indiferent...numai ca 3 distante nu cred ca vor fi acceptate de federatie...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by cristian_iepure » 01 Sep 2008, 20:37

Referitor la tirul la distanta in China antica erau mai apreciate loviturile la mare distanta care desi nu atingeau tinta,treceau peste ea, in schimb erau penalizate cele care nu treceau de ea. Banuiesc ca explicatia o stiti toti...

richardmg
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by richardmg » 02 Sep 2008, 15:48

Nottingham wrote: 4. Daca ma intreaba cineva, eu votez pentru limitarea tariei arcului( nu neaparat la 60#, sa zicem 80 sau 100), la sageti de max 10 mm(13/32)dar nu neaparat de lemn(in definitiv traditional nu inseamna neaparat primitiv), pastrarea distantelor actuale, si echipament alb( nu neaparat si la sapca/palarie)cu pantof sport,pantalon si bluza/camasa/tricou.In ceea ce priveste constructia arcului...Cat timp ni exista dispozitive de ochire si de preluare a socurilor, accept sa ma bat cu oricine.Chiar daca are inel de tragere. :)


sunt total de acord cu Nottingham dar am doua amendamente... cele scrise cu bold :
-limitarea tariei arcului ...efortul depus pt intinderea unui arc de 30kg(scuze de exprimare dar sunt noob) nu se compara cu efortul depus de musculatura la intinderea unui arc de 17, deci unde apar problemele? ca cel de 17 tinteste cu 3 degete mai sus cand trage la 50m decat cand trage la 25?
- legat de sageti... daca eram primitivi foloseam varfuri de silex, traditional inseamna lemn, sa ne aducem aminte cand au aparut materialele compozite si mai ales sa ne gandim la diferenta care exista intre o sageata de lemn si una de carbon din punct de vedere al constantelor in sa zicem 10 trageri cu 10 sageti...

cineva spunea ca farmecul trasului cu arcul nu consta atat de mult in gruparea sagetilor pe tinta cum se obtine cu un hiteck compound bow ci in starea de spirit obtinuta cand tragi fara sa fi ajutat de nici un element modern cu un arc al carui design are cateva sute sau mii de ani .

legat de costumatie as propune standardul care-l avea un arcas in secolul XV-XVI, ar fi mult mai animata competitia.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 02 Sep 2008, 17:06

legat de costumatie eu propun sa mearga fiecare cu ce vrea, adica nu merg la nunta sau mormantare sau mai stiu eu ce... merg sa ma distrez.. si eu unu nu ma distrez in alb... ca merg cu un tricou alb e altceva dar restu... sa fim seriosi.

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 03 Sep 2008, 01:22

Macar de-am ajunge noi in situatia in care costumul sa fie marea problema.Costum de sec XV-XVI? De unde?Din ce tara adica?Si tare ma tem ca ar costa mai mult toala decat restul echipamentului.Albul e TRADITIONAL pentru concursurile de arc sportiv.Ca sa nu mai spun ca e si comod din pdv financiar...DAr cum ziceam, sa dea Al de sus sa ajungem ca asta sa ramana singura si marea noastra problema! [-o<

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 03 Sep 2008, 08:49

Intr-adevar albul este traditional pentru tirul cu arcul. Interesant este ca si coreenii, la concursurile de traditional sunt imbracati obligatoriu in alb complet, singurul accesoriu de alta culoare admis fiind husa e la arc, folosita pe post de tolba.

Costumele traditionale sunt frumoase, dar cam nepotrivite pentru un concurs sportiv. Cred ca tolbele de sageti si de la arc ar fi suficiente ca accesorii traditionale. Si nu stiu daca ar dori cineva neaparat sa participe imbracat in armura sau camasa de zale la un concurs FRTA. Asa ca tinuta in costume istorice ar ramane mai bina pentru festivaluri sau demonstratii in afara competitiei. La competitie albul este suficient de interesant si este si decent.
Si cum am mai zis, cred ca e suficient daca fiecare are tolba de arc si tolba de sageti. Care bineinteles, nu e musai sa fie replica a unui model istoric.

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 04 Sep 2008, 00:15

Eu recunosc cinstit ca tolba mea cea albastra n-are nimic traditional in ea.Dar nu stiu cand o sa-mi permit sa dau 300de RON pe una din piele.Dar...daca va fi nevoie o s-o fac si p-asta.Numai ca, asa cum am mai zis, macar de-am ajunge in situatia in care costumul sa fie singura problema.Eu cred in continuare ca primul pas care trebuie facut e participarea la concursuri, indiferent de valoarea fiecaruia.Nu trebuie sa ne jenam ca scoatem punctaje mici.Si ce?O sa ramana mi-a lui akila record inca 3, 4, 5 ani.Sau o sa si-l bata singur.HAi sa ne gandim cum putem sa crestem, sa intarim divizia de traditional, si pe urma putem sa ne batem si pe regulamente.Daca trebuie sa trag singur ca Ciprian are spectacol si Eugen a facut pana de cauciuc... mai ramane sa fiu descalificat pe motiv de tolba de fibra sintetica.Si cand sa se inscrie si Marian, o sa-l respinga pe motiv de arc prea scurt. :d

Locked