Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Cel mai bun sa castige!
Locked
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 27 Aug 2008, 13:23

Vou aveti dreptate ca primordial e sa ne adunam cat mai multi...dar trebuie inteleasa o chestie...acest regulament nu o sa putem noi sa-l schimbam asa in fiecare zi...asa ca ce e bun facut asa ramane....iar arc cu fereastra nu e traditional..imi pare rau...exista o alta categorie care se numeste "bare bow",,,,,unde s-ar incadra aceste arcuri...acolo se poate trage si cu aluminiu, carbon, etc....se admit si niste sisteme de ochire...de fapt la "bare bow"....metoda prin care un arc este admis sau nu e simpla...este un anumit cerc, care are un anumit diametru, prin care se baga arcul...si daca trece e ok...daca nu, mai dai jos de pe el cate ceva....asta e bare bow....arc olimpic dar un pic mai chel...haideti sa lasam traditionalul sa fie traditional, si sa nu incercam acuma sa facem regulamentul in functie de ce arc are fiecare acasa....sper ca nu v-am suparat pe unii, dar asta e.....traditional....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 27 Aug 2008, 13:45

Referitor la distante eu propun 3 distante aleatorii: una intra 15-22m, una 22-30 si una 30-40. Distanta exacta se stabileste la fata locului, eventual sa nici nu fie anuntata numai la terminarea probei. As propune si un sistem de tinte la 60cm impartita in 5 cercuri deci notarea sa se faca de la 0 la 5 si aceasta tinta sa se foloseasca la toate distantele. Numarul de runde, propun 2x6x6, deci 2 runde la o tinta, 6 reprize a cate 6 sageti. Ma gandesc ca ar merge mai repede decat 2x12x3.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 27 Aug 2008, 14:11

Am zis-o si o mai zic odata....nu cred ca va accepta nimeni de la federatie 3 distante.....si va reamintesc ca la Aninoasa din lipsa de spatiu am tras cu copiii.....si acolo nu ai cum sa muti panouri cum vrei si unde vrei....si am fost obligati sa tragem la 18m si la 25m....ca asa se trage la copii....asa ca treaba asta cu 3 distante nu e practica deloc....eu raman la parerea mea...2 distante...18 si 30m, si cate de 2 runde de fiecare distanta, fiecare runa, sa aiba 12 serii, fiecare serie -3 sageti.... e cel mai simplu....singura modificare as face-o la diametrul tintei la 18m...sa fie de 60cm si nu de 40cm....cam atat...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 27 Aug 2008, 14:27

Akila, era o propunere, si tu ai tras asa la Aninoasa pt ca sectiunea de traditional nu exista, exista doar cea de olimpic, e normal ca la prima etapa sa nu-ti faca pe plac, e normal ca ai tras la ce tinte aveau, dar daca se face sectiunea de treditional si se accepta asa ceva o sa fie si tinte pe cere le vei putea misca, daca nu vine fiecare cu cate o tinta. Deci nu accepti sa se adapteze regulamentul sa includa deocamdata mai multe tipuri de arcuri in traditional dar esti deacord sa joci dupa regulile celor de la olimpic :d

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 27 Aug 2008, 15:59

Nu am inteles ultima fraza.....dimpotriva sunt deacord cu introducerea mai multor tipuri de arcuri...in schimb nu sunt de acord cu 3 distante, si mai ales cu distanta de 40m.....din mai multe motive...in primul rand nu e practic, si nu e suficient timp......ca daca poligonul e cum a fost la Aninoasa, adica mai mic...atunci nu e loc si nu e timp sa tragi 3 distante...cine a fost stie de ce vorbesc....arbitrii au stat pana la ora 16-17 cred nemancati....in ziua aia....asa ca nu e chiar asa simplu.....pe urma....am un pic de experienta la tintele astea fixe....si pot sa va spun ca de la 35 de metri in sus, e greu sa mai faci punctaj bun...ca sa nu mai zic ca te mai apuci de cautat si sageti.....si daca iarba are 15cm , poti sa cauti mult si bine....sunt un tip practic, si nu joc dupa cum imi canta nimeni....dar vreau ca atunci cand trag la o tinta, sa existe totusi posibilitatea sa mai si nimeresc cate ceva si sa nu caut tot timpul sageti....nu este cazul meu...ca si la 40m tot nimeresc tinta si tot fac ceva punctaj...dar este foarte putin....si sa stii ca am tras si cu arc mai slabsi cu arc mai puternic...e cam tot acelasi lucru....numai ca pentru a p utea trage foarte bine la 40m, ar trebui ca toti arcasii sa poata sa controlee destul de bine un arc de peste 25kg forta.....sau asta ne-ar obliga pe ceilalti sa ne apucam sa investim in arcuri laminate , mai performante.....ceea ce nu mi se pare iarasi o treaba foarte buna....sau sa ne apucam toti acuma sa ne antrenam sa tragem numai cu arcuri tari.....cei care pot trage cu astfel de arcuri sunt foarte putini la noi in tara....dar aici e vorba de target shooting.....asta inseamna ca distanta trebuie sa fie decenta, ca marea majoritate sa poata trage eficient, si sa nu-si rupa spatele si umarul pentru treaba asta.....am mai spus-o si o mai spun.....forma finala a acestui regulament mai mult ca sigur va trebuie supusa la vot, sau fiecare capitol in parte...eu personal nu sunt deacord cu 3 distante , si cu distanta de 40m....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 27 Aug 2008, 17:14

Akila, eu ma gandeam la un sistem care sa permita organizatorilor sa opteze pentru patru manse a 36 sageti, la doua sau trei distante.
Cum ar fi doua la 18 una la 30 una la 50 sau 40.
Sau doua la 18 doua la 30. Sau doua la 18 doua la 50.
Sau si mai interesant la distante sa zicem intre 35 si 50 o proba cu doua manse si la distanta intre 18 si 25 doua manse, distante neprecizate, daca organizatorul doreste asa.
Tinta aia de 122 cm este destul de mare ca sa o nimerim la 50 de metri fara probleme.

La Rasnov anul trecut s-a tras la 25 si 50 de metri, e drept ca unii dintre organizatori au mai strambat din nas ca le-am gaurit ramele la tinte, dar te asigur ca nivelul a fost mai scazut decat la Aninoasa, adica eu unul cel putin am fost mult mai slab pregatit.

In alte tari se trage cu traditional la 70 de metri, eu nu cred ca ar fi bine sa fugim de distantele astea maricele.
Mie unul mi-ar placea ca peste ani sa concuram cot la cot cu olimpicii si compounderii, aceleasi distante, aceleasi manse... Evident, diferente de scor, dar sunt sigur ca se poate atinge nivelul asta de performanta.
Sigur, poate copii nostri, hehehe, in orice caz, imi amintesc ca am citit pe un forum, in America un tip ocupase locul 3 parca la tradtitional, iar punctajul lui era mai bun decat cel facut de trei sferturi dintre compoundmani.

Daca am realiza si noi asa ceva.., sigur am fi tratati cu mai mult respect.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 27 Aug 2008, 17:39

Da Eugen am inteles....dar ca sa atingi performante la asemenea distante iti trebuie arcuri performante, si nu un bat cu o sfoara ....asta ar insemna investitii in arcuri mai bune,,,ceea ce e cam greu pentru moment....stiti cu totii cat costa si ce inseamna un asemenea arc....iar ca sa ne antrenam acuma cu arcuri de 30kg poate si mai puternice, ca sa nu tii arcul la 45 grade fata de tinta, sa nimeresti ceva la 50m.....mi se pare cam exagerta....pana la urma chestia trebuie sa fie de distractie, si practica in acelasi timp....pai cand mai trag cate o sageata aiurea, o caut cate 15 minute prin iarba...iti dai seama daca generalizezi aceasta situatie cam ce ar fi???/eu raman la parerea mea...18 si 30....trebuie sa existe niste distante la care sa poata trage totta lumea.....cu arcurile pe care le are....ma repet....cu arcuri tari trageti cativa oameni...ii numar pe degetele de la o mana cred....pe cand cu arcuri mai slabe tragem mult mai multi.....e vorba de target shooting....nu de flight-shooting, sau de roving....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 27 Aug 2008, 18:31

Pai nu-i nici o problema, ramane ca in discutile cu organizatorii sa stabilim pentru urmatorul an sa opteze pentru distante minime, 18 si 30.
Ideea ar fi ca regulamentul sa prevada posibiliatea de a alege intre aceste distante. Nimeni nu e absurd sa impuna 50 de metri daca participantii sunt in majoritate pentru distante scurte.

Peste un an poate vom fi toti de acord ca ar trebui marita distanta... cred ca ar fi bine sa nu mai modificam din nou regulamentul ci sa-l facem de pe acum mai deschis.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 28 Aug 2008, 00:04

florin....eu mi-am zis punctul de vedere.....si am incercat sa si argumentez acest lucru.....acuma cum o sa se vrea..... sper totusi ca vom supune totul la vot....si sper ca nu vom vota doar 4 oameni.....ca din cate observ doar cativa oameni am tot dicutat de regulamentul asta....chestia e si o sa ma repet aici.....ca aceste distante trebuie sa fie echitabile pentru toata lumea...adica un arcas cu un arc de 40kg forta, poate trage la 18 si la 30m....dar unu cu un arc de 15kg....nu prea poate sa traga la 50m.....sageata de ajuns ajunge si mai departe...dar asta inseamna sa nu mai ai nici un reper clar, dupa care sa tragi...si sa cauti dupa sageti prin iarba toata ziua....iar cu treaba aia cu 6 sageti pe serie nu sunt deacord sub nici o forma....la Aninoasa am tras 3 arcasi pe acelasi panou....si imi statea inima in loc la fiecare sageata de-a lui Eugen trimisa in panou.....si am tras doar cate 3 sageti pe serie.....ar insemna sa vin la mine cu 20 sageti de rezerva...si nu mi se pare ok.....plus ca si sagetile astea, se aleg, se testeaza, se selecioneaza....e cam greu sa ai 6 sageti care sa cada grupat in tinta....si daca ti le si mai strica careva te-ai fericit....
P.S....atata timp cat acele persoane care detin arcuri indiferent de tforta lor , nu participa la competitii si nu sunt legitimati la un club, e ca si cum nu ar exista....regulamentul nu se face luand in considerare ceva ce nu exista oficial....stiu ca suna cam rautacios, dar asta e adevarul....poti sa fii robin hood...si sa tragi intr-o moneda de 5 bani de la 30m la pe camp la tara....tot degeaba...daca nu se prezinta la o competitie oficiala , nu exista....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 28 Aug 2008, 00:28

Akila, cu sagetile nu cred ca e problema, arcasii pot sa traga intai cei cu arcuri mai tari si apoi cei cu arcuri mai slabe, ca sa eliminam riscul de rupere... pt.mine este multumitor ca scap de deprimarea de dupa seriile tale numa-n galben :)
Si apoi, daca tragem la distante mari, riscul de a rupe sagetile in panou e mult diminuat.

Cum am mai zis, hai sa facem regulamentul sa permita distante mai mari si distante neprecizate.

Sa ramane ca organizatorii sa aleaga distante mici pt inceput, dar te asigur ca peste un an o sa vrem toti distante mai mari.

Stiu ca asta va incurca un pic punctajele, in sensul ca va fi cam greu sa stabilim recorduri... e o problema, dar pe de alta parte sa tragem numai la 18 si 30 nu mi se pare acceptabil, distantele sunt prea scurte.
La indoor cum mai tragem? Tot la 18 si 30?

Din punctul meu de vedere cel mai fain este sa tragi la distante de 145 cum trag coreenii sau la 150 ca buthanezii. Tragi si sageata face 2-3 secunde pana la tinta, un adevarat zbor, o minunata parabola. Este cu totul altfel decat trasul la 18 metri, unde nu vezi nici o parabola, tragi si pac! sagetata e in tinta in fractiunea de secunda urmatoare.
Ma rog, tine de gusturile fiecaruia pana la urma, si nimic nu ne poate impiedica sa organizam concursuri neoficiale dupa regulile buthaneze de exemplu.

Raman totusi la parerea ca trebe sa avem si o distanta mai maricica.

Cu seriile de 6 sunt de acord cu tine, maresc riscul de a rupe sageti,mai ales la 18 metri.

Chiar, poate ar trebui sa prevedem in regulament ce se intampla daca o sageata a unui arcas rupe o alta in tinta, cine plateste sageata rupta. Proprietarul sau cel care a tras sageata ucigasa? In acest ultim caz ar cam trebui sa ne facem asigurari pt. daune.

Locked