Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Cel mai bun sa castige!
Locked
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by ------ » 21 Aug 2008, 10:56

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre invitatia de dezbate regulamentul in vigoare al FRTA.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 21 Aug 2008, 11:41

Bun, revin aici la discutia cu regulamentul.
Din ce am inteles eu, regulamentul FITA nu impune limitari la tarie decat la compounduri si la categoria bowhunter.
Acum daca ai de tras cu un arc olimpic, care cantareste 2 kile cu accesorii, ai de tras 150 de sageti, probabil ca in loc sa tragi cu tarie de 70 de livre mai bine folosesti niste sageti ultrausoare si un arc de tarie mai mica.
E alegera arcasului. Esential este ca FITA nu impune restrictii.

Mi s-ar parea in ordine daca regulamentul nostru ar fi o traducere cuvant cu cuvant a celui FITA, in orice caz o solutie mai buna decat regulamentul actual.

La categoria bare bow nu sunt restrictii cu privire la sagetile folosite, fereastra centrata sau nu, sunt admise si ceva accesorii, principiul de baza este ca ochirea sa fie libera, fara nici un reper de pe arc sau coarda, ori instinctiv ori gap, nu conteaza, sa nu fie sighturi sau ceva similar. Poate ca nu e chiar egalitate de sanse intre bare bow- arc olimpic modern si arcul traditional, dar se pare da din pdv FITA aici ar trebui sa includem asiaticele.

Poate ar fi mai bine daca in loc de longbow am avea categoria traditional, incluzand aici si pe cele asiatice. Aici sunt admise numai sageti de lemn, eu as include explicit si bambusul (la englezi am auzit ca au fost concursuri unde nu au acceptat sagetile de bambus, iar pe cei care trag cu inel i-au bagat la bowhunter, ca cica e dispozitiv de release), dar cel mai important nu as admite ferestre centrate. Problema spinului sagetii ar trebui sa fie cunoscuta si inteleasa de un arcas traditional, eu cred ca tine de esenta arcului traditional.
In mod evident unul care trage cu un selfbow este dezavantajat in fata unuia cu un bow r/d cu fereastra centrata, chiar daca amandoi trag cu sageti de lemn.

O alta problema apare la definitia arcului traditional. La longbow e simplu, sa nu atinga decat nocurile, poate fi reflex/deflex, drept sau chiar un pic recurve, daca introducem si asiaticele se cam complica definitia.

In orice caz, ar trebui cumva ca una din categorii sa puna pe primul loc arcasul si nu echipamentul.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 21 Aug 2008, 12:19

Nu inteleg, introducem o categorie noua recurve static sau te referi la definitie?

In ultimul caz poat efi o problema, de pilda un Samick SKB desi este recurve cu varfurile flexibile (working recurve sau working tips) este destul de traditional, eu nu vad vreo problema cu participarea unui asemenea arc. Chiar si hwarangul are un pic de flexibilitate in siyahuri, asa ca un arbitru mai rigid (cu urechi rigide?:))) poate scoate din concurs pe cate unii.

O categorie noua pe langa cele existente nu cred ca e o idee buna, iarasi ne-am imparti, asiaticii la una longbowmanii la alta, am participa cate doi la fiecare categorie.
EU ma gandeam ca ar fi bine ca una din categoriile existente sa incercam sa o potrivim cu nevoile noastre, si ma gandeam la longbow.

Sigur ca unii or sa prefere barebow unde sunt permise aluminiuri si carboane sau poate ca unii vor concura in doua categorii (daca organizatorii permit...).

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 21 Aug 2008, 13:58

Eu treaba o vad cam in felul urmator.....pana cand vom fi foarte multi arcasi de traditional, treburile trebuie sa fie mai simple.....asa ca..
Orice tip de arc sa fie permis(asiatic, recurve, long-bow, etc)
Arcul sa nu aiba fereastra de tragere(ma refer la acea fereastra centrata, care elimina paradoxul)
Sa se traga cu sageti din lemn, diametrul maxim 10mm...
Arcul sa fie totusi limitat undeva , pentru ca totusi se pot intampla accidente, indiferent de ce am crede noi....nu as putea spune acuma o limita exacta.....dar undeva la 80Lbs, cred ca e suficient...nu stiu....e mult de discutat...ideea e ca un self -bow de 80lbs, daca se rupe langa tine, e belea in mod sigur.....pentru ca la concursuri, arcasii stau foarte aproape unul de celalalt..asa ca....e de discutat....
Distantele de tragere sa fie 18 si 30m....la 18m sa se traga pe tinta de 60cm, iar la 30m pe tinta de 80cm..... conform regulamentului federatiei, la 18m se trage pe tinta de 40cm, care e foarte mica.....tinta de 60cm ar fi super pentru inceput....
Si cam asta ar fi.....in rest arcul poate sa fie din orice....fibra de sticla, laminat, lemn ,etc....fiecare sa aiba aceesoriile care trebuie, sagetile sa fie la fel....ca sa poata fi usor recunoscute...eventual sa aiba initialele posesorului pe ele....si cam asta...e foarte simplu....treaba e ca atata timp, cat voi nu participati la aceste competitii, astea sunt discutii aiurea, de dragul discutatului......asa ca...treceti mai intai la fapte, si pe urma ne apucam si mai si discutam.....v-am mai explicat, cei de la federatie sunt foarte deschisi, noi trebuie sa ne unim, si sa participam la competitii, din placerea de a trage cu arcul....si pe urma vom face si regulamente.... si vom sta la discutii.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by cristiflorin » 21 Aug 2008, 15:34

Bun. Sa incepem cu ce e clar. Federatia a introdus categoria longbow. Cine are longbow, (cu acte )si doreste, se inscrie la un club si participa. Bun. Cine nu, isi cumpara (ca de confectionat nu e voie dpdv legal. Restul, asteapta...
......
Regulamentul e regulament. nu cred ca e normal sa fie incalcat, sub pretextul tolerantei. Regulamentul poate fi completat si modificat. Membrii federatiei trebuie sa faca propuneri de modificare din timp ca la sedintele anuale, sau ce comitete or avea ei .. sa fie supuse aprobarii..

Cea mai importanta, dupa mine, propunere, e introducerea a 3 divizii traditionale, deja pomenite de voi.

...Ca sa se rezolve treaba cu construitul, Federatia ar trebui sa introduca la obiective si productia de armament, cea ce nu cred ca va face, ca nu e S Comerciala. Poate ca in cazul unor cluburi s-ar putea , cu multe autotizari si batai de cap. Federatia si sportivi mai cunoscuti ar trebui sa faca pt asta lobby. Alte tipuri de arc, nerecunoscute si neomologate sunt oznuri, adica nu exista.
Ca sa schimbi sistemul trebuie sa intrii in el...
PS
Pe unii i-au primit in concurs in mod ilegal cu un arc facut de ei, daca e sa vorbim strict in litera legii). Toate tipurile de arcuri, chiar si cele de agrement, sunt supuse notificarii. Si unde nu e arnurier sau SC nu e factura, ..nu e certificat nu e drept de port.... e o suma de contraventii> 1. productie, 2. operatiuni cu arme 3. uz de arma..... daca ai 2 contraventii, te-ai fript. Atit la buget, cit poate si la buci.

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 21 Aug 2008, 17:09

1.Recunosc cinstit ca n-am pus mana pe regulamentul FITA, dar antrenorul meu, Relu Robu e arbitru inernational, asa ca...Mi-am permis sa-i dau crezare atunci cand mi-a spus ca FITA a impus cele 60 lb, si ca acolo nu prea exista loc de intors.Pe partea cealalta, omul, care e totusi presedintele comisiei de arbitri a FRTA, e dispus sa sustina oarece libertati in interpretarea regulamentului, tocmai ca sa permita dezvoltarea categoriei.Eu zic ca n-are sens sa ne impartim in 5 sectiuni, cat timp la un concurs se prezinta 4 arcasi.A!Sau poate ne intereseaza zdranganelele...Cat despre legalitatea participarii, sau a procurarii arcului...Sa spunem doar ca, dupa lege, minorii nu au voie sa atinga NICIUN FEL DE ARMA, NICI MACAR SUB SUPRAVRGHERE.Ceea ce face ca toate concursurile de lka copii pana la cadeti sa fie ilegale.Ca sa nu mai vorbim de antrenamente.Apartenenta la un club iti da linistea detinerii oficiale a unui arc.Daca esti legitimat la un club afiliat la FRTA, nu mai intereseaza pe nimeni facturi, si alte helea.Nici macar pe Garcea.Asa ca akila n-a concurat ilegal!Mai ales ca nimeni in lumea asta nu-ti cere sa dovedesti ca e arcul tau si nu al clubului, si nu cere la inscriere documente de provenienta. :)
2.In rest, eu voi sustine pana in panzele albe limitarea tariei arcului, nu ca s-ar putea face mare lucru in sensul asta, dar asa, ca principiu.Pentru ca iar atrag atentia, vorbim de precizie si nu de forta arcasului.Si sustin in continuare ca nu forta e principala noastra calitate.Exceptiile nu fac decat sa intareasca regula.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 21 Aug 2008, 17:58

ideea e ca atata timp cat o sa fim in permanenta 3-4 arcasi la aceste competitii, ce se discuta aici e fix degeaba... :)

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 21 Aug 2008, 19:14

Vad ca discutiile tind sa o ia un pic pe langa.

http://www.archery.org/UserFiles/Docume ... _Book4.pdf

Avem aici regulamentul FITA pentru field.

Cititi-l va rog si apoi sa facem niste comentarii.

Ce am sustinut eu au fost 2 aspecte:

1) Fita nu impune restrictii de tarie decat la compounduri, asadar nu inteleg de ce ai nostri au impus aceasta restrictie.
2) Exista 2 categorii unde cei de pe acest forum am putea participa, bare bow sau longbow. Categoria bare bow este foarte permisiva, sageti de aluminiu sau carboane, ceva accesorii, iar categoria longbow exclude arcurile asiatice, cu toate ca in materie de forma sau fereastra de pilda este destul de permisiva.

La categoria bare bow putem concura toti. Dar as fi vrut sa existe o categorie unde sa putem concura si cei cu longbouri si cei cu asiatice, cu ceva mai multe restrictii la accesorii |(nici un fel de accesoriu permis, satbilizator, amortizor, sau mai ales sight), fara fereastra centrata si cu sageti de lemn, si m-am gandit ca regulamentul FITA ar putea fi adoptat la noi aproape asa cum este. Amendat la capitolul bowhunter, care nu cred ca are rost sa il introducem cata vreme vanatoarea este interzisa la noi si la capitolul longbow care ar trebui sa devina traditional, incluzand asiatice si excluzand fereastra centrata.
Atat.

Acum, daca vor dori unii categorie selfbow, separata de laminated bow, separata de glassfiber bow, separata de io stiu ce alt criteriu, discutiile se pot prelungi la nesfarsit.
Nu cred ca are rost sa facem multe categorii si restrictii de vreme ce suntem si asa foarte putini.

Principala discutie ar trebui deci dusa pe marginea definitiei arcului traditional.

Sa zicem, longbow sau recurve ca forma, tragerea sa necesite paradox, fara sighturi, fara repere desenate, vopsite, matisate sau atasate, fara stabilizatoare sau orice alt accesoriu, sageti de lemn cu pene, sa fie permise nocuri de plastic, manusa, tab sau inel asiatic (mama sau tata) si eventual, tot pentru egalitate de sanse, o grosime maxima a sagetii (daca nu ma insel FITA impune 9,3 mm), la noi ma gandeam la 10 mm, ar fi suficient.
Eventual daca este permisa utilizarea unui arrow guide (siper, tong ha, mahjra) si tragerea cu sageti scurte si overdraw.

In rest libertate. Ce atatea restrictii? De ce sa introducem noi tipare?

Cine vrea neaparat sa traga cu carboane sau cu aluminiuri sau cu arc centrat, are categoria bare bow la dispozitie.

Ar mai fi interesant sa facem eventual si un regulament de flight shooting, dar intai poate ar fi bine sa discutam daca exista un loc la noi care sa permita desfasurarea unui asemenea concurs, poate stie cineva vreun fund de lac sarat secat.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 21 Aug 2008, 21:27

Bravo....scurt si la obiect....exact cum ziceam si eu.....traditional....sa includa toate tipurile de arcuri....si sa se traga fara sisteme de ochire, etc,,,,fara feresra de tragere centrata,,,( doar cu reazem...adica o scobitura in manerul arcului, pe care lipesti o bucatica de piele, ceva...sau chiar un reazem lipit de manerul arcului, facut din piele, lemn, os, etc....)...
Pe urma sageti din lemn.....10mm maxim diametru...varfuri field....nok plastic sau self-nok...
Aceesorii...manusi cu 3 degete, tab-uri, inele pentru asiatice...tolba, etc....tot tacamul...surubelnita pentru scos sagetile din lemn :d ..pix.( e foarte important pixul....ca trebuie scris punctajul).
Si cam atat....e foarte simplu...nu trebuie complicatii....mai ramane de vazut cu fota arcului cum e treaba....si eu sunt de parere ca ar trebui limitata undeva.....numai ca la traditional trebuie modificata si treaba asta cu distantele de tragere si mai ales cu dimensiunile tintelor...eu unu zic ca 18-30m sunt 2 distante acceptabile, unde se poate face si ceva punctaj...ca acuma nu are rost sa te apuci si sa tragi la 50m , si sa nu faci mai nimic.....ca la un moment dat te lasi pagubas....de asta zic...18-30m mi se pare suficient...iar pentru aceste distante nu ai totusi nevoie de arc de 100 lbs...nu credeti????
Eu unu incerc altceva sa va fac sa intelegeti pe unii dintre voi....ca daca de ex am veni in numar tot mai mare la aceste concursuri, la un moment dat federatia ar putea organiza cupa Romaniei la arc traditional de ex....adica ar putea organiza o competitie unde sa fim doar arcasi de traditional...asa cum se organizeaza pentru olimpici...si unde numai ei sunt bagati in seama, si noi suntem pusi sa tragem cu copiii...Cam asta ar fi ideea...si daca s-ar organiza asa ceva, atunci treaba ar putea deveni si mai interesanta...pentru ca s-ar putea pune problema sa fie niste probe speciale, de genul celor care vorbea Mihai, sau cum au organizat cei de la Timisoara, cu tinte in miscare si tot felul de minuni de genul asta...dar pentru asta, mai intai trebuie sa fim prezenti la aceste competitii care se organizeaza deja....si cand vom fi si noi de la 50 in sus, atunci va fi altceva....si cu asta mi-am incheiat pledoaria, si nici nu o sa mai vorbesc de subiectul asta.....nu vreau sa se inteleaga altceva...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 21 Aug 2008, 23:29

referitor la tragerea centrata, nu stiu cati v-ati uitat la olimpiada unde sunt recurve centrate si sagetile au paradox, se vede foarte clar la fazele unde camera urmareste sageata...deci prin centrarea locului de rest pt sageata nu se elimina paradoxul... am vazut la fiecare reluare si am urmarit toata olimpiada la archery

Locked