Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Cel mai bun sa castige!
Locked
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 28 Aug 2008, 09:20

P.S....atata timp cat acele persoane care detin arcuri indiferent de tforta lor , nu participa la competitii si nu sunt legitimati la un club, e ca si cum nu ar exista....regulamentul nu se face luand in considerare ceva ce nu exista oficial....stiu ca suna cam rautacios, dar asta e adevarul....poti sa fii robin hood...si sa tragi intr-o moneda de 5 bani de la 30m la pe camp la tara....tot degeaba...daca nu se prezinta la o competitie oficiala , nu exista....
adica? daca celor care nu am participat la vreo competitie nu ne sunt luate parerile mele in considerare. Nu existam in fata cui?
regulamentul nu se face luand in considerare ceva ce nu exista oficial
eu nu am inteles ce ai vrut sa zici cu asta? ce ar trebui sa luam in considerare (oficial) pt a face regulamentul?
Chiar, poate ar trebui sa prevedem in regulament ce se intampla daca o sageata a unui arcas rupe o alta in tinta, cine plateste sageata rupta. Proprietarul sau cel care a tras sageata ucigasa? In acest ultim caz ar cam trebui sa ne facem asigurari pt. daune.
adica o sa facem compromisuri intre a lovi tinta cat mai in centru si a ocoli sagetile celorlalti? Daca lovesti bine te costa ;)... vom fi nevoiti sa alegem intre un punctaj bun sau 15-20 lei min/sageata? Parerea mea e ca daca unu ti-a rupt, crapat, curatat de pene sau nock o sageata... ghinion... d-aia iti aduci rezerve. Daca pierd una prin iarba il pun pe ala al cui e terenu sa-mi plateasca sageata ca doara lui ii ramane... cat despre iarba si pierdut sageti, Akila, cu cat distanta e mai mare cu atat gasesti sageata mai usor, pt ca deja se implanta in pamant nu se mai ascund razant cu pamantul...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 28 Aug 2008, 09:57

Ma refeream la cei care nici macar nu vin sa discute despre treburile astea.....pentru ca acele persoane nici nu vor veni vreodata la vreun concurs....Florin, pana acu cateva luni, nici divizia traditional nu era oficiala la federatie...asa ca nici eu nu aveam cum sa fiu "oficial"....la Oradea a fost prima editie....si pe urma la Iasi...unde de altfel am si participat....imi cer scuze daca nu m-am facut bine inteles, dar aveam senzatia ca am specificat , ca vorbesc de cei care nici nu sunt membri aici pe forum si nici nu isi spun punctul de vedere despre acest regulament...
Am mai citit odata ce am postat eu....mda..aseara am scris 2 posturi...unul l-am sters dinn greseala si acolo specificasem treaba asta...a doua oara am uitat sa mai zic....acuma cand am citit din nou mi-am dat seama ca a sunat asa a "rasism" sa zic....deci..m-am referit la acei oameni care au arc acasa, se mai duc din cand in cand la un picnic duminica si trag cu arcul....dar nu i-ai vazut niciodata aici pe forum, sau la vreo competite sau ceva...pentur mine acei oameni deocamdata nu exista..indiferent de arcurile pe care le au....
P.S....la orice discutie de genul asta intotdeauna vor exista opinii diferite....asta e...nu putem toti fi deacord cu o chestie.....asa ca, nu ramane decat sa supunem la vot fiecare capitol in parte....
Last edited by akila on 28 Aug 2008, 10:12, edited 1 time in total.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 28 Aug 2008, 10:06

deci sunt 2 categorii, cei care sunt pe forum si nu se baga (asta pt ca poate nu ii intereseaza sau sunt deacord cu ce se scrie) si cei care nu sunt pe forum care poate ar zice dar nu au cum. Propunerea mea e ca noi ar trebui sa-i atragem si pe cei pe care ii cunoastem sa-si spuna parerea chiar daca vin pe forum doar pt subiectul Regulament. Cat despre cei care nu au nici un contact cu forumul si nici cu vreo unu din mambrii lui...asta e. Acum pt ca suntem destul de multi si nu cred ca este vreun alt forum (cel putin asa mare) cu arcasi traditionali ne putem permite sa cream noi un regulament.
Ma refeream la cei care nici macar nu vin sa discute despre treburile astea.....pentru ca acele persoane nici nu vor veni vreodata la vreun concurs....
poate ai dreptate, poate vor fi cativa care desi nu au participat la discutie se vor prezenta la concursuri, asta numai ei stiu...dar asta nu ar trebui sa te ingrijoreze, daca tot nu vor sa participe ce rost are sa se bage in discutie? desi nu-i opreste nimeni
ca vorbesc de cei care nici nu sunt membri aici pe forum si nici nu isi spun punctul de vedere despre acest regulament...
aici cred ca ai gresit formularea sau am inteles eu gresit, poate ar fi trebuit sa fie fara ce e scris cu bold

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 28 Aug 2008, 10:35

Florin....nici eu nu voi participa la toate competitiile....incep si stagiunea curand asa ca nu voi mai putea merge....la cupa Besta nu cred ca ma duc....da eu tot nu inteleg o chestie... ce ti se pare atat de rau la ce am afirmat eu...??...discutia a plecat de la acea distanta de 40-50m...eu am zis ca in tara sunt doar cativa oameni care trag cu asemenea arcuri in mod constant...ca si aici e o treaba...si tu ai zis ca stii destui oameni carora le-ai facut arcuri de peste 30kg...buuuuuun....unde sunt acei oameni???? aici pe forum??? vin la competitii??...adica facem un regulament lund in considerare ceva ce nu va fi vreodata...adica hai sa tragem la 50 m...ca in tara exista suficienti arcasi care au arcuri tari si pot ajunge la aceasta distanta fara probleme... dar nu stie nimeni nimic de ei....nu stiu ,se poate sa gresesc eu......asta e opinia mea..nu e nimeni perfect.....dar macar am curajul sa vin si sa spun ce gandesc...oricum ma voi supune majoritatii... asa ca daca e sa tragem la 40-50m, o sa trag si la aceste distante.... imi cer scuze ca am tot lungit aceasta discutie...poate ar fi bine sa trecem mai departe...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 28 Aug 2008, 12:05

Am inteles...ne-am lamurit....18-30-50.....si gata...

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 28 Aug 2008, 22:48

Akila, vorbim sa facem un regulament pentru ce ar putea fi si pentru ce a fost, caci asa cum am mai zis la Rasnov s-a tras la 25 si 50 de metri.

Altminteri fatilor, se pare ca iar s-a directia...

Va rog, nu are rost sa discutam despre axiologie si toxofilie si axiologie in toxofilie.

Strict pe regulament.
Daca cineva zice ca vrea intr-un fel, si argumeteaza, sa reducem discutiile la argumente. Cand e vorba de pareri personale, parerea personala contrarie a altcuiva e suficienta.

Dar nu are rost sa pierdem timpul cu acuzatii, intepaturi, mai tarziu se poate ajunge la jigniri sau ... cine stie, poate vreun accident de tir.. >:)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 28 Aug 2008, 22:50

S-a inteles...e ok asa....3 distante...cele mentionate, ca sa fie egalitate pentru toti....

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 01 Sep 2008, 01:08

Am tacut nitelus mai mult nu din alte motive, ci din lipsa de acces la net.Si vaz ca tare multe s-au avansat p-aici in timpul asta.Si...
1.Dom' Nottingham si cu Scorillo nu s-au disputat la Aninoasa ca n-aveau obiectu' muncii, subiectul "regulament" fiind deschis dupa.
2.Horia si Eugen n-o sa se mute la "divergente", pen'ca, zic eu, au amandoi destula minte incat sa simta cand e cazul unui punct.Mai ales intr-o disputa care, de fapt, nu exista.De obicei cand ma cert cu nevasta nu schimb camera, ci inchid meciul.E mai civilizat.Si cum dupa 14 ani inca n-am divortat, sper ca si cu Eugen o sa raman, daca nu prieten, cel putin in relatii de respect reciproc.
3.Aici e un pic mai grav ce vreau sa zic.Fie ca ne convine sau nu, trebuie sa acceptam niste realitati.Si, mai ales, trebuie sa acceptam ca sunt unele lucruri pe care nu le putem schimba.Realitatile momentului sunt urmatoarele : In Romania sunt in jur de 200 de arcasi inregistrati la FRTA(copii, cadeti, juniori inclusi).Subliniez, INREGISTRATI la FRTA, nu pleziristi care frecventeaza cate un club.Astia, ca si ceilalti,cei care trag pe campuri si prin paduri, nu exista.Si nu trebuie sa-l blamati pe Akila ca a spus asta.Pur si simplu a exprimat o realitate iar asta nu ar trebui sa jigneasca pe nimeni.Din astia nici 200 traditionalisti sunt in jur de 20-30, cei mai multi la Oradea.Deci, daca nu va inscrieti la un club, sau nu formati unul, cum incearca Eugen la Slatina...Asta ar fi una.A doua ar fi ca in momentul asta FRTA accepta 3 distante la traditional: 18, 25 si 30 de metri.Ca la Rasnov s-a tras 50...E problema organizatorului.Cum e si concursul de la Timisoara, rezultatele nu exista.In rest, distante oficile nu pot fi decat 3, din care se aleg 2 pentru un concurs(poate fi de 2 ori aceasi).Nici la Olimpiada nu se trag mai mult de 2 distante.Si ca vorbim de traditional, care nu exista la Olimpiada...La britzi, in tara lu' Robin Hood acolo unde exista cam 250.000 de arcasi inregistrati si inca vreo2 milioane si un pic inscrisi ca pleziristi, acolo unde longbow-ul e la mama lui, se accepta ca distanta de referinta 35 de yarzi(32m). distanta la care Robin Hood era rege.Cica dincolo de asta incepe hazardul.Asta nu-i impiedica sa aiba campionate nationale pe fiecare distanta, pana la 100 de yarzi ( cam 93 m)Dar distantele oficiale se opresc la 35 yds.Ce vreau sa spun cu asta?Uitati-va nitel pe cifre, si trageti concluzia decenta.Si nu uitati sa tineti seama de a treia realitate si, poate, cea mai dureroasa : Nicaieri in lumea asta spotivii nu fac regulamentele.Ei doar se supun lor.Noi avem sansa ca cei de la federatie ar fi dispusi sa ne asculte.Sa profitam de ea, fara insa a intelege din asta ca aici se decide traditionalul, ce este si unde va ajunge.Trebuie sa intelegem, asa ca un exemplu, ca indiferent cat de repede trag eu, tot 40 de secunde se vor acorda pt o sageata, si deci tot va trebui sa astept 2 minute pana trag toti, asa incat timpul consumat va fi acelasi.Si cand s-a calculat acest timp s-a tinut seama de o galeata intreaga de factori care se aplica la masa, nu la individ, si nu la tipul de arc.Pentru ca 40, sau 80# inseamna aceeasi greutate tarata si cu olimpicu', si cu maghiaru'.Si pentru ca e vorba de concursuri de precizie nu de forta, se ia in calcul si un timp mediu necesar pentru relaxarea muschilor si oxigenarea creierului.Si cum zicea si Akila, daca stai sa cauti 15 minute dupa o sageata, s-a dus dracu' timpul castigat la tragere.Asta presupunand ca cineva ar accepta sa-l reduca.
4. Daca ma intreaba cineva, eu votez pentru limitarea tariei arcului( nu neaparat la 60#, sa zicem 80 sau 100), la sageti de max 10 mm(13/32)dar nu neaparat de lemn(in definitiv traditional nu inseamna neaparat primitiv), pastrarea distantelor actuale, si echipament alb( nu neaparat si la sapca/palarie)cu pantof sport,pantalon si bluza/camasa/tricou.In ceea ce priveste constructia arcului...Cat timp ni exista dispozitive de ochire si de preluare a socurilor, accept sa ma bat cu oricine.Chiar daca are inel de tragere. :)

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Sharpshooter » 01 Sep 2008, 17:32

[quote="scorillo"]As fi vrut sa aud si parerea celor de la Timisoara in legatura cu fereastra de tragere.

Salut,
Eu trag numai cu fereastra , am 2 arcuri cu fereastra si nu as trage pe langa arc , in schimb prietenii mei trag pe langa arc si chiar foarte bine . Daca m-ar intreba cineva , eu as face 2 categorii mari si late :
1) BAREBOW categorie in care sa traga toti traditionalistii de la primul la ultimul, cu ce arc vor si cu ce sageti vor , fara stabilizatoare sisteme de ochire si declansatoare (sa se poata trage cu inel sau manusa sau tab ).
2) TRADITIONAL categorie in care sa se traga 100% traditional cu sageti de lemn fara fereastra . In felul acesta cine a concurat la barebow si se simte nedreptatit poate sa demonstreze cat e de bun la traditional (cu conditia sa se traga prim data barebow)
Toate astea nu au nici un rost , pentru ca nu noi facem regulamentele , si FRTA nu tine cont de noi , deciziile se iau in alta parte si indiferrent de galagia pe care noi o facem si de disputele arzatoare de pe acest forum... Discutia asta despre "CUM AI VREA SA FIE REGULAMENTUL" parerea mea este ca nu va avea continuitate ....
Pentru mine faptul ca FRTA nu are o categorie unde sa trag nu este asa deranjant , pot sa trag linistit cum am tras si pana acum , eu trag de placere , daca vreau sa dovedesc cuiva ceva il aduc in fata tintei si il provoc si acolo se vede care cum trage , eu nu cred ca echipamentul face diferente uluitoare , am vazut persoane care trag cu cel mai rudimentar echipament si nimeresc perfect tinta si arcasi care trag cu arcuri de mii de euro si nu trag asa de bine ... pana la un anumit punct e vorba de maiestrie si de antrenament mai departe este vorba de echipament , dar cand ai ajuns ca echipamentul sa faca diferenta deja esti un tragator bun. Cu atat mai mult la traditional echipamentul nu fac diferenta pentru ca tintele si distantele sunt de asa natura.
Repet consider gratuite discutiile pentru ca nu se vor concretiza prin schimbarea regulamentului , cu atat mai mult cu cat multi interlocutori nici nu sunt inscrisi in FRTA , si prin urmare nu au nici un cuvant de spus in cadrul FRTA pentru schimbarea regulamentului, este ca si cum eu m-as duce la Becali sa-i zic " stii eu joc in divizia de fotbal stradal din cartierul x , dar cred ca ar fi bine sa schimbi componenta echipei Steaua si sa pui pe BANEL in poarta, ca atunci mi-ar place mai mult fotbalu si as veni si io la stadion " (Eu sunt fan Universitatea Craiova dar asta e alta poveste ).
Eu as face un concurs cu distante stabilite prin tragere la sorti inaintea concursului cu o singura mansa de pregatire incalzire de o ora inaintea concursului , si i-as lasa pe toti sa traga cu ce si-au adus de acasa exclusiv compound sau olimpic ... si atunci as vedea care trage mai bine ...
Deja v-am plictisit ...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by anasazzy » 01 Sep 2008, 18:28

asta cu trasu la sorti este poate cea mai buna idee ,asa nustii la ce distanta vei trage si nu te plafonezi la 18-30-50 .doamne suna cam ca 90-60-90chestia asta :d :)) =)) .cred ca asta este cea mai buna idee distante chear si cu zecimale trase din urna inainte de concurs ....marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Locked