Concurs de field la Solca

Cel mai bun sa castige!
Locked
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Concurs de field la Solca

Post by ------ » 22 Sep 2008, 20:41

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata se anunta concursul de la Solca.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de field la Solca

Post by akila » 23 Sep 2008, 23:07

Florin deocamdata nu stiu nimic.....nu am mai fost la club de vreo 3 saptamani....de cand cu vremea asta, nu m-am mai dus la antrenamente....cu frigu la mine e mai greu....deja am inceput stagiunea la Opera si cam trebuie sa ma feresc...asa ca nu cred ca o sa ma pot duce la solca....din pacate... :(

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Concurs de field la Solca

Post by Sharpshooter » 27 Sep 2008, 12:55

De la Timisoara participa 2 tragatori , exista posibilitatea in cazul in care mai sunt amatori sa incercam sa impartim transportul,in masura in care este posibil acest lucru. Rog amatorii sa se anunte .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de field la Solca

Post by akila » 29 Sep 2008, 21:37

Eu initial am zis canu pot veni....acuma se pare ca pe sambata am o fereastra asa ca mai mult ca sigur o sa vin......ne vedem acolo....numai bine ......si poate ne adunam mai multi..... :d
PS...asa detalii foarte multe nu stiu nici eu....stiu doar ca incepe dimineata pe la ora 9....asa ca sa plecati din timp de acasa, ca sa ajungeti acolo pana in ora 9.....drum bun...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Concurs de field la Solca

Post by akila » 04 Oct 2008, 18:29

Salutare.....uite acuma am ajuns acasa....obosit putin de pe drum, si vin cu vesti proaspete si cateva poze...nu foarte multe din pacate, pentru ca asa a fost situatia....am fost doar eu si cu Robin de Timisoara, si cu sotia mea.....3 in total ....asa ca organizatorii ne-au impartit pe echipe total separat....chestie cam nasoala, ca nu am putut sa ne facem poze unul altuia....si nici nu qam putut sa concuram impreuna sa zic asa si sa ne ambitionam unii pe altii sau se ne incurajam, asa cum se intampla de obicei cu traditionalistii ;) ....asa ca ne-am pus pe treaba pe la ora 10 cred....dupa ce ne-am facut incalzirea de dimineata si am dat o mana de ajutor la montarea panourilor, si la stabilirea distantelor, si a traseului.....pentru cine nu stie cum e treba cu filed-ul....sunt 12 distante...si se trag cate 3 sageti...la 10m,15m,20m, se trag la niste tinte suprapuse....o sa vedeti in poze....aici e cel mai greu dupa parerea mea....daca de ex. tragi o sageata intr-o tinta de aia si nimeresti punctul galben, si a doua sageata o tragi tot in aceeasi tinta si nimieresti sa zicem cercul de 1 punct, se ia in considerare cel mai mic punctaj.....acuma hai sa va arat si putinele poze care le-am facut, ca am vorbit destul....
Image
Aici este Hanul Solca, unde ne-am intalnit cu cei de la federatie si cu Robin....foarte frumoasa locatia, si foarte frumoasa si zona.....nu ma zic ca am avut o zi absolut superba....nota 10...
Image
Aici e cabana din parcul in care s-a desfasurat concursul.....aveau acolo un parc....dar care sincer sa fiu nu era prea amenajat, ca era padure in toata regula, cu drumuri forestiere....noroc ca a fost frumos si nu au fost noroaie prea mari....
Image
Aici este prima distanta de la care grupul meu am inceput sa tragem....a fost panoul nr. 9....ceea ce insemna 45 de metri....in prima runda de trageri nu am nimerit nimic....au cazut sagetile la juma de metru in fata panoului....a fost destul de aiurea...ca erau niste crengi de brad si trebuia sa trag prin ele...
Image
Aici tot la acelasi panou(nr. 9)....numai ca la a doua serie de trageri....unde au mutat locul de unde trebuia sa tragem cu 2 metri mai in spate...asa ca aici am tras de la 47m....si mi-a intrat doar o singura sageata...in cercul de 4 puncte....
Image
Aici deja suntem la panoul nr 10....distanta in prima serie a fost de 50m. iar in a doua serie de trageri a fost cam de 48m....
Image
Image
Si aici mi-a intrat tot o sageata,,,,cealalta fiind foarte aproape de cercul de 1 punct....cea de-a treia fiind pe jos....
Image
Aici este tinta de la panoul nr. 11....care in prima serie a fost la distanta de 55m, iar la a doua serie tot la 48-49m....si aici mi-au intrat 2 sageti....dupa cum o sa vedeti si in poza
Image
Cam astea au fost distantele mari....la 60 de metri, adica la panoul nr, 12, nu am nimerit nimic nici in prima serie nici in a doua...in prima serie am ratat total...nici macar panoul nu l-am nimerit...in a doua serie am avut 2 sageti in panou foarte aproape una de alta, numai ca au fost la 3 cm deasupa cercului de 1 punct....pe urma am trecut la panoul nr 1.....distanta de tragere 10m...tinte suprapuse...
Image
Sirul din dreapta este al meu....
Image
Pe urma am trecut la panoul nr. 2...distanta de tragere 15m,
Image
Sirul meu e cel din dreapta..
Image
Urmatoarea distanta a fost de 20m....la panoul nr.3....eu am tras pe tinta din dreapta....

Image
Image
Dupa aceasta distanta de 20m a urmat tot o distanta de 20m, la panoul nr. 4, numai ca sa tras la tinte suprapuse....e cea mai nasoala distanta...
Image
Image
Image
Aici am fost foarte aproape sa am cate o sageata in fiecare tinta...numai ca 2 sageti au fost putin mai sus si putin in dreapta, si doar una a intrat la 4 puncte....
Pe urma au mai fost distante la 30m...distanta la care spre marea mea dezamagire nu am nimerit nimic, in prima serie, iar in a doua nu am mai facut poze, ca deja aparatul dadea semne de oboseala, si am vrut sa prind si finalul cu diplomele .... :d ....la 35 de metri tot asa am tras , nu prea grozav....imi intra ori doar o sageata, pe la cercul de 3 puncte, ori nimic,,,, la fel a fost si la 40m....oricum foarte greu genul asta de concurs.....nu ai timp sa-ti formezi un reflex, in ce priveste aprecierea distantelor, sa-ti iei ceva un reper.......si nu poti trage decat o singura dasta si gata...mai departe...si e destul de dificil.....La final cand s-au adunat punctele eu am facut 86 de puncte in total...prima serie am facut 40, iar a doua serie, 46p.....nu mai retin exact cat a facut Robin....o sa va spuna el ce si cum....eu am iesit pe primul loc, si el pe al doilea....asta e...doar 2 participanti din pacate.....Aici o puteti vedea si pe unica participanta de sex feminin de la traditional...sotia mea Valentina......care a iesit pe primul bine-inteles......poate pe vitor vor veni si fete mai multe.....baieti corupeti-va prietenele, sotiile, sa vina la concursuri :d ...
Image
Iar aici, premiile...
Image
Image
Image
Cam atat de la Solca.....o zona absolut superba dupa cum am mai spus, vremea de asemeni excelenta, participanti cam putini din pacate, in schimb mi-am facut noi prieteni, in persoana lui Alex....inca odata il salut si ma bucur ca l-am cunoscut....speram sa ne mai vedem....poate pe la oradea sau timisoara....una peste alta a fost o zi super reusita....si spre marea mea mirare si bucurie, eu personal nu am stricat nici o sageata si nici nu am pierdut vreouna, si am tras la toate distantele....nimerind in vreo 4 randuri copacii din plin.....nu am reusit sa rup nimic....numai binela toti....si sper din tot sufletul pe viitor sa creasca nr. participantilor la aceste competitii....

Locked