Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

short bow de la A la Z (sper...)

Arcuri in curs de construire....

short bow de la A la Z (sper...)

Mesajde domide » 02 Oct 2018, 12:31

Salutare prieteni!

nu am mai postat de foarte mult timp, dar nici nu am mai construit ceva notabil. Am primit in primavara un bustean de salcam uscat in aer liber, si l-am crapat si pregatit pentru lucru. Acum a venit timpul sa-l incerc sa vad ce iese din el.
Am sa postez imagini di timpul lucrului, nu din acelea cu mine cum trag la rindea :), doar cu evolutia lemnului. Deocamdata nu este echilibrat definitiv, a iesit mai slab decat as fi dorit, dar asta este lemnul... lungime 58".

IMG_4824.jpg

IMG_4829.jpg

IMG_4833.jpg

IMG_4843.JPG

IMG_4850.JPG

IMG_4851.JPG

IMG_4857.jpg

IMG_4867.jpg

IMG_4855.jpg

IMG_4862.jpg

IMG_4863.jpg

Urmeaza coarda, echilibrarea finala, finisaje si pozele de rigoare
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Re: short bow de la A la Z (sper...)

Mesajde domide » 03 Oct 2018, 20:29

Inca nu am facut coarda, dar am tras cateva sageti de proba. A iesit de 35lbs la 26". Va primi un baking din rawhide. Nu este echilibrat, o voi face dupa ce lipesc pielea. Din acest motiv (baking) am facut si un test de viteza, sa vad cum se comporta inainte si dupa.
Cu sageti de carbon 6.5gpi,varf 125gn, intindere la 26" viteze intre 135-145fps (minima 40 si 213 au fost eliminate :) )
Am inteles ca pielea nu va adauga putere arcului, dar macar sa fie sigur, pentru intinderi de 28, unde puterea va fi mai mare
Asa arata acum:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40