Proiect Arc Compozit

Arcuri in curs de construire....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Proiect Arc Compozit

Post by Dediu00ro » 03 Sep 2012, 10:27

Image
Inca 2 seturi de coarne mai lungi, si tot tendonul procesat. Cristi oare imi ajunge tendonu asta?
Am pus la uscat besici de peste de mai multe neamuri, si voi face un mic experiment cand se usuca. Clei de peste vs epoxy universal la scara mica. Sa vad care e mai puternic.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Proiect Arc Compozit

Post by Dediu00ro » 15 Dec 2012, 12:42

Deja proiectul la nereusite? Interesant.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Proiect Arc Compozit

Post by AlinAndreica » 15 Dec 2012, 16:47

O fi ceva greseala.Se poate trece usor la "Arcuri in lucru" sau poate chiar la "Arcuri construite de membri".

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Proiect Arc Compozit

Post by morometeb » 15 Dec 2012, 21:29

S-a rezolvat. Nu e nimeni responsabil pentru deciziile si masurile luate pe forumul defunct. As fi extrem de fericit daca toti ar intelege acest lucru. Mereu am indemnat la vorba, dar la vorba deschisa, nu la aluzii si suspiciuni. Inca mai este de facut curatenie pe forum, forum care inca merge din inertie. Daca vreti, va si marturisesc ce m-a facut sa merg pe drumul arcasilor Romaniei: prezicerea conform careia NOI nu vom rezista mai mult de un an (dupa alte surse ar fi doi ani). E foarte simplu sa renunti si sa intorci spatele, insa mie nu-mi plac solutiile simple. Am mai spus-o: daca NOI vrem sa rezistam, avem nevoie de ajutor de la... cine credeti?... de la NOI.
Scuze de off-topic, Sorine. Asta am avut pe suflet si am considerat ca aici trebuie sa spun. Daca e nevoie, pot muta/sterge mesajul.
Ca tot dezbatem subiectul, cum stai cu proiectul?
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Proiect Arc Compozit

Post by Dediu00ro » 18 Dec 2012, 23:12

Eu stau bine cu proiectul, am indreptat/finisat o pereche si acuma sunt la a doua. Cum se deschide o portita de timp si chef, ma apuc si le lipesc.
Show without showing what u know without knowing

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Proiect Arc Compozit

Post by sspoll » 21 Dec 2012, 19:33

interesant ce faci acolo..chiar foarte interesant urmaresc cu interes. si de materiale nu am ce sa zic.. de mult caut si eu coarne. poate dai mai multe detalii desre pregatirea lcleiului din basici de peste.. in amanunt. fiecare pas.. la ce ai prins pestele in ce balta etc :)) .
spor la lucru in continuare.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Proiect Arc Compozit

Post by Sharpshooter » 24 Jan 2013, 05:46

Dupa parerea mea asta e cel mai interesant proiect al tau , si cea mai "demanding" lucrare a ta de pana acum urmaresc cu interes acest topic dar vad ca ... din pacate ... nimic nou nu se intampla sa speram ca in cele din urma vei termina acest arc si va fi un succes.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Proiect Arc Compozit

Post by Dediu00ro » 27 Jan 2013, 18:00

Lasa mai Sharpy ca o sa il facem si pe asta, mai trebuie sa termin acuma cateva arcuri si dupa asta ma apuc si de arcul compozit. Il dam noi cu cracii in sus si pe asta :d .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Proiect Arc Compozit

Post by domide » 23 Feb 2013, 19:14

Sorine, nu am vrut sa deschid alt topic, asa ca te intreb aici: cum ai prelucrat mai departe bucata de corn? Cum ai subtiat la 5-6mm ca sa o poti apoi indrepta apoi la abur? Ai subtiat si de pe burta si de pe spate, sau doar pe o parte?

Am taiat si eu un corn, cu pendularul... merge relativ repede, dar era bine daca mai era o mana sa tina mai bine de corn la taiere... si o panza noua.

Asa arata dupa taiere:

Image

Image

Ce dimensiune ar trebui sa aiba fasiile inainte de abur? Piesa mea are acum lungimea de 270mm, lat aprox. 25mm...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Proiect Arc Compozit

Post by Dediu00ro » 23 Feb 2013, 20:01

Cum am subtiat? Si la mana si la disc abraziv cu bormasina, e multa multa multa munca. Latimea spui ca e doar 25 mm ? :( cam mica. Eu am avut 35 mm si am ramas cu vreo 30 mm.
Grosimea inainte de abur sa fie cam 10-15 mm dar am vazut si mai groase indreptate la niste turci.


Am subtiat si pe burta dar si pe spate, pe burta mai putin ca asa mai castigi latime la fasie....cu cat te apropii de spate mai mult cu subtiatu cu atata latimea fasiiei scade.
Scade numai din spate si din burta pana dispar peretii aia, iar din latime nu te atinge prea mult.
Eu inainte sa le indrept le-am redus la o grosime de 15 mm in cel mai gros loc... am bagat coarnele intro oala mai mare pe un stativ de lemn si le-am aburit cam 15-20 de minute. Iar pe urma pus pe masa cu niste menghine de mana si indreptat.

Cred ca ar exista o metoda si mai buna daca aplici mai multa presiune, dar iti trebuie ca un fel de matrita unde sa le bagi intre doua placi de lemn si sa le stringi bine. Cel putin asa cred eu ca ar fi mai eficient.

Din restul ramas poti sa mai extragi 2 fasii din varful cornului si inca 2 placi din laterale.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply