Arc de corn

Arcuri in curs de construire....
User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34
Re: Arc de corn

Post by Traianj » 30 Jan 2013, 17:51

Multumesc tuturor, pentru frumopasele aprecieri , pe care mi le ati facut aici si pe facebook!

Sa adaug niste date si mi cer scuze, pentru doza mare de relativitate, dar eu nu prea sunt omul cifrelor. Stiu ca nu este un lemn la fel ca altul, si tot asa , nici corn la fel ca altul . Asa ca nu ma bazez pe "tabele" dinainte decat orientativ.

Lungime : 124 cm , masurat din capat in capat
Grosime : 11, 80 mm in mijolcul bratelor , corn + tendon+ lemn . Chiar acum am masurat , si constat ca a mai scazut ;era 12,..
Latime : 3, 6 cm
Nu mai stiu precis, cat reprezinta miezul din lemn ca grosime , dar stiu ca ca tendonul este de 3,50 mm grosime pe brate , pentru ca la un moment dat imi notasem cu un corector alb , pe corn grosimea, ca sa stiu cat tendon am pus. Pe maner este mai gros. Cornul este mai gros decat lemnul si are cea mai mare grosime pe centru. Cand l-am taiat fasii ,cornul avea 8 mm grosime.
Manerul de cires, miezul de bambus, cleiul de piele , tendon de la picioerele din spate , de vita, corn de la un bivol taur ( le are orientate in fata) Data trecuta , cand am rupt arcul , am folosit coarne de bivolita ( bivolita isi poarta coarnele orientate inspre spate); Erau gigante :-ss

Ce vroiam sa va spun mai de dimineta:
. Inainte de a va face o coarda buna , care sa ramana pe arc , pentru a stabili lungimea ei, sau cand il "tilariti" si umblati cu chestii ascutite pe langa coarda, puteti sa folositi sarma de rufe din otel imbracata in plastic. Costa cam 5 lei, cativa metri.Se deznoada usor si nu se incurca. Poti sa si tragi cu ea si sageti, asa ca sa te racoresti :) Am mai facut saptamana trecuta un ar c si atunci mi-a venit ideia asta cu sarma de rufe, de care sunt foarte incantat. :))

nwForest
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc de corn

Post by nwForest » 30 Jan 2013, 23:25

Un proiect complex finalizat intr-un arc desprins parca din vremuri mai putin pasnice. Sunt tare curios cum o sa arate finisat si ce putere o sa aiba tinand cont de faptul ca ai mai aplicat tendon peste primul strat.

User avatar
cristiopris
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:26
Joined:07 May 2010, 20:19
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::cluj napoca
judet:cluj
Varsta:38

Re: Arc de corn

Post by cristiopris » 31 Jan 2013, 10:32

Felicitari pentru reusita! Arata foarte bine arcul. Ai folosit varianta de lipire concav (corn)- convex (lemn) sau ai mers in cele din urma pe varianta clasica? Cunosc si eu nerabdarea de care vorbesti, cea legata de intinderea arcului dupa ce ai lipit tendonul. Nu stiu cat de mult vrei sa pastrezi din felul de a arata al unui arc turcesc dar as avea o mica obiectie, daca-mi permiti, legata de profilul "tip''-ului, mai exact de "v"-ul din capat. Spun asta tocmai pentru ca arcul tau arata foarte "corect" in faza asta si ar fi pacat ca detaliile sa-l scoata din linia clasica. Felicitari inca odata, sa-l stapanesti sanatos si spor la urmatoarele!

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arc de corn

Post by Mugurbb » 31 Jan 2013, 15:58

Traianj wrote: .....
Ce vroiam sa va spun mai de dimineta:
. Inainte de a va face o coarda buna , care sa ramana pe arc , pentru a stabili lungimea ei, sau cand il "tilariti" si umblati cu chestii ascutite pe langa coarda, puteti sa folositi sarma de rufe din otel imbracata in plastic. Costa cam 5 lei, cativa metri.Se deznoada usor si nu se incurca. Poti sa si tragi cu ea si sageti, asa ca sa te racoresti :) Am mai facut saptamana trecuta un ar c si atunci mi-a venit ideia asta cu sarma de rufe, de care sunt foarte incantat. :))
Traiane nu recomand sa folosesti la trageri o astfel de "coarda" de otel fiindca e foarte rigida si risiti sa se rupa arcul.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Arc de corn

Post by Traianj » 31 Jan 2013, 20:41

@ Cristi
Multumesc!
Am lipit cornul pe lemn dupa modelul concav - convex.
@ Mugur are dreptate , are elasticitate aproape zero si se poate rupe arcul daca trageti cu otelul , dar tot ramane o improvizatie utila in etapa de " tiler , pana faceti o coarda ca oamenii. :(|)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc de corn

Post by florinarnaut » 31 Jan 2013, 21:06

Traianj wrote:
Ce nu mi place mie , este ca arcul are o greutate prea mare pentru forta lui. Cantareste cam 520 grame.cat poate sa mai scada? maxim 20 grame..)
Cred ca important este cum e repartizata aceasta greutate(nu marimea) pe lungimea arcului,concentrata pe portiunile unde ajuta la cresterea performantei,
nu sa o diminueze.
Cred ca la final va arata ok.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Arc de corn

Post by Andrey » 31 Jan 2013, 21:37

felicitari pentru arc , ete tare frumos, vrem sa vedem cum trage.cam cat timp ai lasat sa se usuce tendonul ? Eu am primit niste coarne de berbec si voi incerca sa fac un arc compozit , cam la ce ar trebui sa sa fiu mai atent. =D> ^:)^

User avatar
nicodin cristian
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:50
Joined:01 Feb 2009, 11:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Martinesti
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:martinesti
Contact:

Re: Arc de corn

Post by nicodin cristian » 04 Feb 2013, 17:15

Mi+a plăcut ce am văzut, pot spune chiar în mod deosebit. Mi-a placut că nu ai abandonat şi ai .... reuşit, felicitări! Sunt puţini cei care au reuşit conform unei statistici personale =D>

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc de corn

Post by ArrowsMaker » 04 Feb 2013, 22:23

cand a vazut fratele meu (care n-are nicio treaba cu arcurile) arcul facut de cristiopris, a zis sa ii comand si lui unul :)
intre timp l-am mai domolit cu un RD si cu un recurve
dar el...nu si nu: vrea un arc turcesc (desi eu locuiesc in Medgidia, unde sunt 99% turci, nu el :) )
deci... astept rezultatul, sa vad cu cine fac afaceri :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc de corn

Post by domide » 05 Feb 2013, 10:32

Salut, si... Felicitari. Ai tras cu el sau mai sta la "dospit"?

O intrebare: daca nu ai fi pus tendon pe spate si era doar bambus (cu "coaja"), era doar mai slab sau e si mai rezistent la intindere. Ideea este: nu merge si fara tendon?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply