Arc de corn

Arcuri in curs de construire....
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Arc de corn

Post by Dediu00ro » 05 Feb 2013, 13:46

Domide tendonul da majoritatea reflexului in arc, ar fi posibil doar bambus sau doar lemn daca ai un inel bun. Dar arcul nu ar mai avea reflexul ala si ar prinde set, sa nu mai vorbim ca daca cedeaza bambusul sau lemnul e cam nasol cazul lui Andrey.

Dar e ceva si mai interesant la tendon din ce am citit are abilitatea de a se intinde 10% cu revenire completa. Si sa zicem 3 mm de tendon are aceias rezistenta la forta de tensiune cat 3 mm de corn in forta de compresie. Aceste doua materiale se completeaza unu pe altu.
Si dupa cum spune domnu Ed Scott tendonu e materialu magic si din punctu lui de vedere e de 10 ori mai elastic ca lemnu si gram pe gram e mai tare ca otelul .:)
Eu pot sa confirm numai eu stiu cat am dat cu ciocanu in tendoanele alea sa se sparga, la inceput nu imi venea sa cred.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc de corn

Post by domide » 07 Feb 2013, 00:23

@Dediu, m-am lamurit. Dar mai am o intrebare: Fasia de bambus ramane cu "coaja" sau se poate indrepta cu rindeaua si apoi lipit tendon...

Eu zilele trecute am facut un experiment cu o fasie de 4mm de bambus indreptat cu rindeaua pe ambele parti. Am testat fasia indoind-o pana aproape am inchis un cerc - am zis ca rezista. Am laminat-o pe o fasie de frasin de 5mm, si am testat - a plesnit bambusul ca retezat... am crezut ca a cedat fasia de frasin - am facut a doua incercare si a plesnit la fel.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc de corn

Post by ArrowsMaker » 07 Feb 2013, 00:58

domide wrote: Am laminat-o pe o fasie de frasin de 5mm, si am testat - a plesnit bambusul ca retezat... am crezut ca a cedat fasia de frasin - am facut a doua incercare si a plesnit la fel.
Eu am facut experiente frasin - ipe. 5mm bambus back, 3mm Ipe belly, a cedat ipe.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc de corn

Post by Dediu00ro » 07 Feb 2013, 01:41

Din cauza ca nu vreau sa schimb subiectul pe acest topic, formulez inca unu pentru o explicatie indetaliata asupra problemei.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc de corn

Post by ArrowsMaker » 14 Feb 2013, 01:13

Dediu00ro wrote:Din cauza ca nu vreau sa schimb subiectul pe acest topic, formulez inca unu pentru o explicatie indetaliata asupra problemei.
ne dai si noua link-ul? :)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc de corn

Post by Dediu00ro » 14 Feb 2013, 02:11

Tensiune Compresie Si Echilibru la Materiale si tehnica.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply