va spune ceva forma?

Arcuri in curs de construire....
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: va spune ceva forma?

Post by florinarnaut » 13 Dec 2012, 22:26

mariusz wrote: Braţele vor fi prinse pe partea opusă, nu prea ştiu cum, aştept sugestii
Forma?..gusturile nu se discuta, ok.
..Despre functionalitate...
Unghiul de asezare al bratelor e ...in defavoarea bratelor din punct de vedere arcuire.Daca unesti cele doua linii de asezare a bratelor pe maner, acestea formeaza aproape 90 gr, mult fata de 5-30 gr utilizate mai frecvent...Dar nici o problema, sant arcuri de firma cu acest unghi de asezare al bratelor si sunt foarte apreciate de posesori!
Avand in vedere faptul ca bratele se vor arcuii f.putin(datorita unghiului de asezare), acestea tre sa fie mai puternice,mult mai puternice decat la un arc obijnuit si obligatoriu recurve("obligatoriu" in cazul in care nu ai pui scripeti :) ).

Spor!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: va spune ceva forma?

Post by AlinAndreica » 13 Dec 2012, 22:35

Florin,cred ca vrea sa prinda bratele pe interior ca la Black Widow,caz in care nu are 90 grade...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: va spune ceva forma?

Post by florinarnaut » 13 Dec 2012, 23:46

Inteleg...scuze!
...totusi va fi dificil pentru ca la asezarea bratelor "opus" surubul de fixare se afla la extremitatea manerului iar stiftul de centrare spre interior.Din poza,reiese ca in locul destinat fixarii cu surub, manerul nu prea are grosime(vezi Black Widow) .
E adevarat ca nu e singurul sistem de prindere,dimpotriva, sunt o mare varietate de sisteme de fixare...din pacate eu am stiut sa spun care nu e indicat in situatia data :(
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: va spune ceva forma?

Post by Dediu00ro » 15 Dec 2012, 12:37

Forma este super, alte forme o sa ti sa para joaca dupa asta. Dar vad ca au fost omise intrebarile cele mai importante, asupra manerului.
Ce lemn este? Ce fel e fibra pe el? Ca daca fibra este nu este continua pe orizontala posibil sa se rupa. Oricum bine ai venit printre noi, =D> pt maner si spor la treaba.
daca o sa folosesc un fel de capace peste brate in zona de prindere dar care sa depaseasca in lungime bratele spre centrul arcului....ce parere aveti?
Pai asta ar fi de ajutor pentru prindere si pentru ranfortarea inbinarii brat-maner.
Image
Ceva de genu asta numai ca invers, am sa fac o poza mai de aproape sa vezi sistemul de la polaris. Partile negre sunt doua cadre de metal o parte se inbina pe maner o parte pt brat.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: va spune ceva forma?

Post by ArrowsMaker » 27 Jul 2013, 11:58

Chiar daca nu ma pricep deloc la takedown, cred ca nu se supara nimeni daca imi dau si eu cu parerea... :)

In primul rand, unghiul facut de brate la modelul de maner prezentat de tine nu cred ca depaseste cu mult 30 grade, deci nu vad care ar fi problema din punctul acesta de vedere.
Singura problema pe care o vad eu este faptul ca la modelul standard, tinand cont de punctele unde actioneaza forte mari, e suficient un surub de prindere pe brat; la modelul tau cred ca sunt necesare doua.

Post Reply