va spune ceva forma?

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33
va spune ceva forma?

Post by mariusz » 11 Dec 2012, 22:11

intentionez sa reproduc forma arcului ce era pe genericul forumului acum ceva timp
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: va spune ceva forma?

Post by florinarnaut » 11 Dec 2012, 22:55

Salut,
eu cred ca aceste forme sunt doar reprezentari artistice, fara valoare practica.
...........Forma manerului este foarte variata, mai alungita mai scurta ,mai robusta mai supla dar neaparat tre sa puna in valoare bratele, asta e scopul.
Nu am nimic impotriva reprezentarilor artistice doar ca in acest caz cred ca se face risipa de talent si energie :)
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: va spune ceva forma?

Post by mariusz » 11 Dec 2012, 23:45

Nu intenţionez să fac un arc performant cu acest maner, ci unul "artistic"
Eram curios să văd ce iese. Braţele vor fi prinse pe partea opusă, nu prea ştiu cum, aştept sugestii

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: va spune ceva forma?

Post by domide » 12 Dec 2012, 00:27

mariusz wrote: Braţele vor fi prinse pe partea opusă, nu prea ştiu cum, aştept sugestii

Daca nu pui coarda pe arc, poate tine, altfel nu cred ca se pot prinde bratele - "pe partea opusa" :)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: va spune ceva forma?

Post by Traianj » 12 Dec 2012, 05:13

Fantezia designerilor de jocuri video a ajuns si aici. Aceste tribale sunt asa de apreciate de catre unii , incat au mers pana ntr acolo, incat sa si le tatueze pe corp. Mie nu mi plac si fara suparare , le consider chitch.
Spor la treaba !

raduccu2
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: va spune ceva forma?

Post by raduccu2 » 12 Dec 2012, 09:35

E super!!!

Mie imi place mult si sunt tare curios cum va arata cand va fi gata!!

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: va spune ceva forma?

Post by philip » 12 Dec 2012, 10:07

Foarte frumos! Ca arc de panoplie cred ca face impresie. E laudabil efortul tau! Daca o sa reusesti sa il faci si functional o sa fi...laudabil la patrat. ;) Nu ma pricep deloc la constructia de arcuri, insa ca observatie de bun simt, daca vrei doar sa il pui pe perete si ramai la solutia cu bratele pe interior, incearca un material moale. Desi cred ca o sa ai dificultati sa gasesti un material care sa tina la tensionare in fasie subtire(poate ceva fibra artificiala). Sau pur si simplu sa le dai forma curbata(ca atunci cand sunt tensionate)din start si doar sa le aplici apoi pe maner, fara sa superte tensiunea corzii. Dar aste a sunt aspecte tehnice si dupa cum spuneam, sunt prea putin in masura.. Poate se gaseste totusi cineva mai cu experienta cu o sugestie...

Bafta multe!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: va spune ceva forma?

Post by Mugurbb » 12 Dec 2012, 11:16

Mie mi-ar placea ca un maner de la arcul meu sa arate asa. Bravo pt. creatie mariusz!

Si sa nu uitam de celebrele arcuri Black Widow, la care take-down-urile sunt cu bratele prinse spre burta arcului: http://blackwidowbows.com/index.php?rou ... 104_60_136
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: va spune ceva forma?

Post by cristiflorin » 12 Dec 2012, 13:24

Frumos. Folosesti brate gata facute sau le faci tu? Cred ca daca bratele sunt rigide in portiunea de fixare, si unghiul de asezare este verificat (fata de o crosă standard) astfel incit sa nu te trezesti cu un brace hight prea mare, nu va fi nici o problema, atâta vreme cât diblurile sunt fixate bine in crosă. Eu nu am construit mânere. Dar daca as construi, as incerca sa rezolv prima data fixarea bratelor, si daca totul e ok, abia apoi as trece la prelucrarea fină a formei.

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: va spune ceva forma?

Post by mariusz » 12 Dec 2012, 23:29

manerul o sa ramana in forma actuala, nefinisat, pana ma hotarasc ce brate o sa folosesc
bratele facute de mine pana acum sunt destul de drepte, as vrea unele curbate mai mult
daca o sa folosesc un fel de capace peste brate in zona de prindere dar care sa depaseasca in lungime bratele spre centrul arcului....ce parere aveti?

Post Reply