Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

R/D Boo Ash Ipe

Arcuri in curs de construire....

Re: R/D Boo Ash

Mesajde ArrowsMaker » 06 Feb 2013, 20:52

florinarnaut scrie:Pe o forma noua e greu sa reusesti din prima..la a doua sau a treia incercare, apar imbunatatiri....

Urmatoarea o sa fie deja a treia incercare :) Prima data am folosit o forma "inventata" de mine, iar la modelul de fata, una imbunatatita, insa doar un pic. Trebuie s-o imbunatatesc mai mult, tinand cont de rezultatele "tocmai" obtinute...
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Buzau
judet: Buzau
Varsta: 43

Re: R/D Boo Ash Ipe

Mesajde ArrowsMaker » 14 Feb 2013, 01:16

oroborusgeorge scrie:arata bine , totusi sper sa nu fie o iluzie ca sa nu vb aiurea , la bratul de jos pare sa fie ceva in neconcordanta , poate este putin cam rigid intre cm15 si 30 masurand de la maner in jos , poate , nu sunt chiar un expert dar per ansamblu eu zic ca arata bine si-mi place mult manerul, :)

Ai dreptate!
Dar nu numai bratul de jos!
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde ArrowsMaker » 20 Feb 2013, 14:22

Duminica am tras cateva zeci de sageti cu el. Nu am cu ce sa ii masor viteza, dar sunt multumit de modul cum se comporta. Din punctul meu de vedere, arcul este gata.
Let's jump to the next level! :)
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde ArrowsMaker » 04 Aug 2014, 23:43

După v'un an jumate si cateva mii de sageti... concluzia: majoritatea celor care mi-au dat sfaturi sau au facut recomandari... au avut dreptate.
Dupa ce am facut mai multe R/D-uri, si cu bratele mai subtiri si mai late, si cu indoiala mai ţâfnoasă spre varfuri, si cu bambusul mai atent si mai mult subtiat... am ajuns la concluzia ca de arcul asta n-o sa ma despart niciodata... doar din ratiuni de sentimentalism :)
Da, e placut la intindere si cu el nimeresc cel mai des (cam la 2117 sageti) exact in centru' lu' 10. Dupa vreo 200 de sageti au aparut ceva şănţuleţe timide pe la buric, dar sunt cuminti si nu s-au maturizat.

Concluzia (mea): mie imi place de mor! dar nu va faceti R/D cu un bambus si 3 frasini ingust si gros!

:)
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Anterior