Bilam RD bambus-salcam

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
Bilam RD bambus-salcam

Post by deceneus » 12 Jan 2013, 16:38

Astazi am reusit in sfarsit sa fac primul pas, (unul mic pentru comunitatea arcasilor,un pas urias pentru mine),in confectionarea unui bilam si am curbat cu lampa de gaz fasia de bambus si cea de salcam. Fasia de bambus are cam 3,5 mm iar salcamul 9 mm si urmaresc sa scot un arc 66 inchi si 45-50 de livre...daca iese :) . Anterior am reusit sa-mi confectionez cutia de coacere,furtunul pentru presare,o sa postez fotografii si cu ele dar astept sa-mi fac si sablonul pentru "copt" prajitura. Fiind la prima incercare de genul asta sunt deschis la orice sugestii constructive.

Image

Image

Image
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Bilam RD bambus-salcam

Post by baloghbela00_HD » 12 Jan 2013, 20:06

Esti pe drumul cel bun . Ca si sfat in momentul dat in care te aflii cu constructia : sa incerci si "imparti nodurile " pe lungimea unde lucreaza arcul .La maner nu conteaza ,dar la brate sa ai aceleasi nr de noduri si sa fie cam in aceleasi zone pe ambele brate .Succes.
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Bilam RD bambus-salcam

Post by Andrey » 12 Jan 2013, 20:33

salut, frumos arcul, pot sa iti spun sa nu calesti bambusul prea mult pentru ca poate crapa , am patit-o, si ai putin cam multe noduri, acolo sa ai grija sa calce bine pe lemn pentru ca nu flexeaza, in rest mult succes .

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bilam RD bambus-salcam

Post by domide » 12 Jan 2013, 20:43

Salutare!

In primul rand iti urez succes. Eu as spune ca fasia de salcam este prea groasa de la mijloc spre capete (daca este paralela). Era mai usor sa o faci subtiata inainte de curbare. In cazul de fata vei avea ma mult de lucru la echilibrare, si va fi si mai greu. Sa nu te impinga nerabdarea :d sa folosesti vre-o scula electrica...

Asteptam urmarea.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam RD bambus-salcam

Post by Dediu00ro » 14 Jan 2013, 13:22

Arata excelent Vali pui un maner, subtiezi capeetele si te apuci de tillerit, curbarea pare super faina.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Bilam RD bambus-salcam

Post by ArrowsMaker » 27 Jun 2014, 12:11

deceneus wrote:Astazi am reusit in sfarsit sa fac primul pas, (unul mic pentru comunitatea arcasilor,un pas urias pentru mine),in confectionarea unui bilam si am curbat cu lampa de gaz fasia de bambus si cea de salcam. Fasia de bambus are cam 3,5 mm iar salcamul 9 mm si urmaresc sa scot un arc 66 inchi si 45-50 de livre...daca iese :) . Anterior am reusit sa-mi confectionez cutia de coacere,furtunul pentru presare,o sa postez fotografii si cu ele dar astept sa-mi fac si sablonul pentru "copt" prajitura. Fiind la prima incercare de genul asta sunt deschis la orice sugestii constructive.
Inca nu s-a copt prajitura aia? ca mai are putin si expira... :)

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Bilam RD bambus-salcam

Post by deceneus » 27 Jun 2014, 18:55

:)))) S-a rascopt, nici nu mai stiu daca am pus-o sau nu la arcuri nereusite.A iesit o frumusete de arc dar din pacate,dupa tilerit si cateva probe a cedat un brat. Salcamul pe care l-am avut nu a fost chiar cel mai cel si a cedat.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply