Longbow bambus +singer

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu
Longbow bambus +singer

Post by rotariu nicolae » 26 Jun 2013, 21:36

Salut!
Lucrez la un longbow laminat bambus si singer ,de fapt este aproape gata mai trebuie finisaj si lacuit .Are 180cm lungime ,60#/29" forța ,din păcate nu am facut poze in timpul lucrului din comoditate dar o sa-i fac poze cind este gata ! Arcul acesta l-am facut ca experiment , am vrut sa vad daca lemnul de singer este bun pentru arcuri cu secțiune " D" !Concluzia este ca ,singerul este un lemn mediocru cel puțin la acest tip de arc este mai de graba potrivit pentru flatbow sau primitiv ! De ce spun asta? Nu are foarte buna elasticitate si ia set destul de mare ! Oricum arcul a ieșit destul de bun !

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: Longbow bambus +singer

Post by mariusz » 27 Jun 2013, 00:00

rotariu nicolae wrote:Concluzia este ca ,singerul este un lemn mediocru cel puțin la acest tip de arc este mai de graba potrivit pentru flatbow sau primitiv ! De ce spun asta? Nu are foarte buna elasticitate si ia set destul de mare ! Oricum arcul a ieșit destul de bun !
daca lemnul este mediocru si arcul a iesit bun concluzia mea este ca *arcarul este foarte bun* asteptam poze!

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Longbow bambus +singer

Post by rotariu nicolae » 27 Jun 2013, 21:03

Salut !
Nu este foarte bun ,cel puțin dupa standardele mele ! Ori cum este un arc bun ,astăzi l-am lacuit o sa pun si câteva poze cind se usca lacul!!!

Post Reply