Recurve laminat

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 01 Jul 2013, 15:53

Am avut cateva zile libere, asa ca am decis sa incerc arcul pe care mi-l doresc de mai mult timp.
Expertul in arcuri laminate cu fibra de sticla a spus clar ca nu se pot face decat arcuri pentru copii cu fibra mai subtire de 1.25 mm, insa eu am avut doar de 1 mm, pentru ca asta se gaseste in comert la noi.

Matrita am construit-o din 3 placi de PAL brut, pentru sistemul de presare cu furtun.

Image

Cutia de coacere am facut-o din OSB si 6 becuri de 200 W.
Image
Image

Lamele:
- 2 fasii de fibra de 1 x 45 x 1830 mm transparenta
- 2 fasii de frasin paralel 1.75 x 45 x 900 mm
- 2 fasii de frasin tapered (2.5 mm la un capat si 1 mm la celalalt)
Manerul l-am facut din bucati de mahon de 20 mm si frasin de 5 mm
Adeziv: Smooth-On.

Image
Image

Trecand peste faptul ca dupa o ora de la introducerea in cutia de coacere am vrut sa refac presiunea si a cedat furtunul cumparat de la Praktiker, l-am legat cu benzi de cauciuc si dupa 6 ore la 60 de grade l-am scos.
Image

Arcul are acum 143 cm NTN si 60# @ 29", iar cand o sa mai am timp il finisez si o sa pun si o fotografie cu el la full draw.

Image
Image
Image
Image

Am mai laminat unul, insa am folosit fasii de frasin de 1.5 in loc de 1.75 mm si o sa aiba lungimea de 150 cm, intrucat vreau sa il fac de 50# @ 28".
Image

Frasinul a obtinut o culoare destul de frumoasa dupa coacere.
Image
Last edited by IT_support on 02 Jul 2013, 09:37, edited 1 time in total.
Reason: modificat inserarea imaginilor

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 01 Jul 2013, 16:11

Ca de obicei, nu m-am familiarizat cu modul de postare a fotografiilor si a iesit aiurea... O sa pun aici restul fotografiilor, cu scuzele de rigoare:

Image

Image
Image

Image

Image

Image
Image
Image
Image

Image

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by florinarnaut » 02 Jul 2013, 09:13

Salut,
felicitari! e nevoie de un pic de munca asa ca le meriti din plin.
Forma arcului sau materialele folosite il privesc direct pe protagonist.
Cred ca ai fi dorit ca recurvele sa fie mai pronuntat sau cel putin egal cu matrita...numai ca dupa cel scoti din forma se mai deschide.Din aceasta cauza curbura matritei trebuie sa fie mai accentuata decat forma finala dorita pt arc.
Mahonul(am folosit si eu)se slefuieste perfect si are o nuanta foarte placuta insa cam atat.Chiar daca e laminat cu lemn mai dur poate creea neplaceri,e lipsit de legatura in structura lui.Arcul are 60lbs din acest motiv am vrut sa te avertizez.
Pentru maner ,frasinul,stejarul,salcamul sunt recomandate la puteri sub 50 lbs.Mahonu din pacate nu se incadreaza la aceasta categorie,dar,poate o fi de mai multe feluri si mahonul asta!
Sa-l folosesti sanatos!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by Sharpshooter » 02 Jul 2013, 09:46

Felicitari , foarte reusit arcul as vrea sa vad niste poze in detaliu cu arcul finisat si o poza cu el intins sa vedem cum se indoaie .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Recurve laminat

Post by Dediu00ro » 02 Jul 2013, 09:57

Salutare foarte fain arcul, si forma si matrita si munca...felicitari de abia astept sa vad produsu final.
Ar trebuii sa iei in considerare ce spune Florinarnaut stie el ce spune.
Salcamul pentru maner sunt sigur ca functioneaza si pentru modele peste 50# eu am facut cateva modele peste 100# si nu a avut nici o problema cu salcamul ca maner sau fade.
http://i1180.photobucket.com/albums/x40 ... 013023.jpg
Aicia este un model fain.....nu e a mea.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 02 Jul 2013, 11:15

florinarnaut wrote:Salut,
felicitari! e nevoie de un pic de munca asa ca le meriti din plin.
Forma arcului sau materialele folosite il privesc direct pe protagonist.
Cred ca ai fi dorit ca recurvele sa fie mai pronuntat sau cel putin egal cu matrita...numai ca dupa cel scoti din forma se mai deschide.Din aceasta cauza curbura matritei trebuie sa fie mai accentuata decat forma finala dorita pt arc.
Mahonul(am folosit si eu)se slefuieste perfect si are o nuanta foarte placuta insa cam atat.Chiar daca e laminat cu lemn mai dur poate creea neplaceri,e lipsit de legatura in structura lui.Arcul are 60lbs din acest motiv am vrut sa te avertizez.
Pentru maner ,frasinul,stejarul,salcamul sunt recomandate la puteri sub 50 lbs.Mahonu din pacate nu se incadreaza la aceasta categorie,dar,poate o fi de mai multe feluri si mahonul asta!
Sa-l folosesti sanatos!
Multumesc pentru sfat! N-am mi folosit mahon pana acum, mie imi place culoarea si textura, dar e bine de stiut ca nu e foarte rezistent, pentru ca in aceasta situatie, la urmatorul maner o sa inserez si ipe.

Marimea reflexului a iesit, din fericire, exact asa cum imi doream. N-am stiut ca se mai deschide si ma gandeam sa modific forma sa iasa reflexul mai mic, dar era prea mult de munca. Preferatele mele raman totusi longbow-urile si pare sa fie inertia cam mare sa trec la forme mai agresive.
Sharpshooter wrote:Felicitari , foarte reusit arcul as vrea sa vad niste poze in detaliu cu arcul finisat si o poza cu el intins sa vedem cum se indoaie .
Multumesc, nu stiu cat este de reusit pana nu-i fac si o coarda pe masura, dar sper sa fie bun.
Dediu00ro wrote:Salutare foarte fain arcul, si forma si matrita si munca...felicitari de abia astept sa vad produsu final.
Ar trebuii sa iei in considerare ce spune Florinarnaut stie el ce spune.
Salcamul pentru maner sunt sigur ca functioneaza si pentru modele peste 50# eu am facut cateva modele peste 100# si nu a avut nici o problema cu salcamul ca maner sau fade.
http://i1180.photobucket.com/albums/x40 ... 013023.jpg
Aicia este un model fain.....nu e a mea.
Sunt convins ca un om care vorbeste despre lucruri pe care le-a facut, stie ce spune :) Oricum, am facut o multime de greseli, pe care o sa le mentionez la sfarsit, dupa ce postez arcul finalizat.

Despre salcam, sunt convins ca ai dreptate, insa m-am mai gandit si la combinatia de culori, iar salcamul cu frasinul nu mi s-a parut ca ar arata destul de bine.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Recurve laminat

Post by cipri » 02 Jul 2013, 15:13

bravo si felicitari pentru munca ta, tine-o tot asa si vei invata atit din ce-ti spun altii dar mai ales din propriile greseli .

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 02 Jul 2013, 18:50

cipri wrote:bravo si felicitari pentru munca ta, tine-o tot asa si vei invata atit din ce-ti spun altii dar mai ales din propriile greseli .
Multumesc, cipri, incerc sa invat cat mai mult din ce spun altii si chiar imi e de un real ajutor, insa... pana nu cheltuiesti o gramada de bani, efort, rabdare ca sa ajungi dupa saptamani sau luni sa tii in mana un arc rupt... nu prea te inveti minte! Ma rog, EU nu ma invat minte! :)

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Recurve laminat

Post by cipri » 02 Jul 2013, 22:59

ArrowsMaker wrote:
cipri wrote:bravo si felicitari pentru munca ta, tine-o tot asa si vei invata atit din ce-ti spun altii dar mai ales din propriile greseli .
Multumesc, cipri, incerc sa invat cat mai mult din ce spun altii si chiar imi e de un real ajutor, insa... pana nu cheltuiesti o gramada de bani, efort, rabdare ca sa ajungi dupa saptamani sau luni sa tii in mana un arc rupt... nu prea te inveti minte! Ma rog, EU nu ma invat minte! :)
nici tu, nici eu, nimeni se invata minte pina nu se loveste cu capul de probleme dar asa suntem noi oamenii.

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Recurve laminat

Post by Traianj » 03 Jul 2013, 05:59

Intotdeauna ma bucur sa vad ca se munceste la arcuri. Cum spunea un prieten : ''Satisfactia este de doua ori mai mare , atunci cand tragi cu arcul facut de tine.''
Felicitari si la mai multe!

Post Reply