Fac un arc???

Arcuri in curs de construire....
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Fac un arc???

Post by florinarnaut » 01 Sep 2013, 22:18

Salut,
arcul e ok , nu inteleg de ce nu ai imbracat in piele tot manerul; am observat ca ai folosit colierul din piele doar pt atasare (cred)sprijin din lemn pt sageata.
Nu cred ca manerul imbracat complet in piele si sprijinul de sageta dichisit cu blanita tunsa scurt, dauna imaginii de arc primitiv :)
Poate asa a fost modelul!
Sa-l folosesti sanatos!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 03 Sep 2013, 10:53

multumesc de incurajari,
la tiller stick am reuunta deja :))) o improvizatie nu prea reusita pe viitor voi face ceva mai trainic.

- florinarnaut. bucata de piele e tot un provizorat inca nu stiu cum voi finisa in final arcul as lasa la veder cat mai mult din manere imi place contrastul oferit de inima lemnului. Sprijinul de sageata e lipit, e din lemn de corn, pielea are doar rol estetic.
Aveam in plan sa mai indrept arcul sa incerc sa scap de curbura de pe partea stanga si poate laminat spatele cu bambus... (nu stiu daca mai merita, m-ar ajuta laminarea sa scap de set?) pe de alta parte m-as apuca de altul la care sa tin cont de de amanuntele care mi-au scapat la asta.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Fac un arc???

Post by Dediu00ro » 03 Sep 2013, 14:00

Foarte frumos arcul pentru un prim arc.
Cred ca e foarte important sa asculti lemnu si sa nu il fortezi in cea ce vrei tu sa fie, ci sa il accepti cum este. Pentru un selfbow e lucru cel mai important care l-am invatat. Natura este asimetrica si are o frumusete aparte.
Aveam in plan sa mai indrept arcul sa incerc sa scap de curbura de pe partea stanga si poate laminat spatele cu bambus... (nu stiu daca mai merita, m-ar ajuta laminarea sa scap de set?) pe de alta parte m-as apuca de altul la care sa tin cont de de amanuntele care mi-au scapat la asta.

Setul e dat de 2 lucruri umiditatea lui si in parte de greseli de tiller. Pentru fiecare 1% de umiditate din lemn pierzi 9% din rezistenta lui mecanica. Setul care il are e inremediabil si varianta cu bambus mai bine faci direct un laminat decat sa muncesti de 2 ori mai mult si sa ajungi la acelas rezultat.

Lemnul are un potential de 1% compresie variaza de la specie la specie....o data ce o mica parte a bratului se comprima mai mult de 1%(sau care e limita la lemnul folosit) apare setul daca sunt greseli mai mari apar crysalele(cutele).
Mult set din arcul asta e dat de lungimea lui mica.

Sper sa vedem si alte arcuri de la tine ;).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 20 Sep 2013, 16:54

am pus poze cu arcul in stadiu final in sectiunea "arcuri construite de membri" impreuna cu alte doua din salcam si dispozitivul de matisat

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: Fac un arc???

Post by administrator » 20 Sep 2013, 17:22

Salut!
Felicitari pentru arcuri!
offtopic: Nu trebuia sa desparti subiectul in doua, jumatate la Arcuri in lucru si jumatate la Arcuri construite. Dupa ce era(u) gata putea muta unul din admini subiectul intreg in categoria corespunzatoare.
<):)

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 20 Sep 2013, 20:56

multumesc si imi cer scuze o eroare din partea macar pozele arcului vechi ar fi trebuit sa le pun aici celelalte ne avand poze din timpul constructie m-am gandit sa le pun direct la arcuri construite

Post Reply