Reflex / Deflex #4

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Reflex / Deflex #4

Post by ArrowsMaker » 03 Sep 2013, 16:20

Am mai terminat unul din arcurile pe care le am in lucru, mai trebuie doar sa il lacuiesc si sa il testez, moment in care voi face si o poza la full-draw.

Lungime NTN = 170
Fasii: bambus 4mm, frasin 5-3 mm, ipe 1.5mm
Maner: bambus, ipe frasin, mahon si un lemn care mi-a tocit 2 panze de banzic dar nu stiu cum il cheama
40# @ 28" (asa a dorit prietenul meu Remus, care tocmai a aflat ca e mult mai placut sa tragi cu arcul decat cu zecile de arme de tot felul pe care le are el :) )
Image
Image
Image
4
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Reflex / Deflex #4

Post by Dediu00ro » 04 Sep 2013, 09:55

Arata impecabil =D> singurul lucru care nu imi place mie :P e simetria, fereastra cade 5-7 cm peste centru arcului?
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Reflex / Deflex #4

Post by ArrowsMaker » 04 Sep 2013, 18:08

Dediu00ro wrote:... singurul lucru care nu imi place mie e simetria, fereastra cade 5-7 cm peste centru arcului?
Nu e chiar asimetrie totala :) Adica e, dar... una, asa, mai mica :) Intre centrul fizic al arcului, care este exact in punctul cel mai adanc al manerului si sprijinul pentru sageata sunt exact 20 mm. Nu stiu daca e bine, insa peste tot pe unde am citit si am intrebat, distanta recomandata este in jurul valorii de 1". Tillerul l-am facut pozitiv de 6 mm, insa nu m-am indurat sa las chiar 25mm intre sprijin si centru, asa cum ziceau ei, ci am lasat doar 20. Cum nu inteleg prea bine explicatiile de ordin tehnic in engleza... am mers pe mana lor.

Asta nu inseamna ca daca cineva imi poate explica "in romaneste" ca sprijinul trebuie sa fie exact in centrul fizic, n-o sa tin cont la urmatorul arc (care e deja laminat).

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Reflex / Deflex #4

Post by florinarnaut » 04 Sep 2013, 21:08

Salut,
e clar, stapanesti laminarea,alegi bine materialele..construiesti cum iti place , ...e foarte bine!
.............
Manerul de tip pistol folosit la acest arc nu este cea mai buna alegere,..este folosit la recurvele olimpic,si diverse T/D-uri sau nu, cu pretentii. Motivul este ca implica o perfecta echilibrare a bratelor. Arcurile T/D au sistem de reglare mecanic cu care pot rezolva(ECHILIBRA) aceasta problema sau, in cazul traditional sunt ajustate in prealabil.
Pentru cele dintr-o singura piesa se fac teste sau pe romaneste, prin metoda de tatonare(incercari repetate).Laminarea cu fibra de sticla, ajuta sau e mai usor sa ai reusita legat de acest tip de maner.
.............
La un astfel de arc, se preta unul de long bow; priza la acest maner e cu toata mana .Daca sunt ceva probleme de echilibru brate ..se rezolva din "podul"palmei.
Laminatul, lemn - lemn, este mai ...altfel...se mai modifica,e mai instabil nu poti sa-i pretinzi sa fie constant in elasticitate/compresie....fata de un punct ales definitiv, pe maner.
.............
Manerul de care vorbeam mai sus permite unui astfel de arc sa modifici priza mainii pe maner si sa faci corectii in timpul unei sedinte de tragere sau concurs,de ce nu? :)

n.b. e doar parerea mea.

E fain arcul!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Reflex / Deflex #4

Post by rotariu nicolae » 07 Sep 2013, 21:08

Salut !
Frumos arcul ! Păcat ca are doar 40 lbs !

Post Reply