Review la arc Samick Leopard 2

Tir cu arcul la padure...
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Arthelad » 24 Aug 2010, 22:16

Sharpshooter wrote:P.S. Cunosc un caz in care niste brate de arc au fost inscriptionate gresit cu o forta mult mai mare decat cea reala la aceasta marca de arc . Accidente se mai intampla , dar sa scrie pe arc ca are 40 de livre si el sa aiba 38 , sau ceva de genul asta exclus.
Eu is ala care a avut brate de 35 inscriptionate 55. Comparand insa 2 seturi de brate 35, cele gresite si alt set, alea gresite aveau cam 34 iar celelalte 36 masurate cu cantarul, la Brasov. Deci o usoara diferenta exista, o marja. Se simtea si la mana. Nu stiu la ce draw exact au fost masurate, ca le-a masurat altcineva, dar le-a pus sigur la acelasi draw.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Sharpshooter » 25 Aug 2010, 10:57

Sharpshooter, exprimarea: "Iti mai lipseste decat un set de sageti adecvate si esti gata echipat" ca sa fie corecta in limba romana ar trebui sa fie ori "Nu iti mai lipseste decat un ..." ori "Iti mai lipseste numai un..."
Stiu ca idolii nostrii manelisti si fanii lor vorbesc asa, dar pe mine ma deranjeaza.

Tot offtopic daca nu as sti mai bine as putea ramane cu impresia ca m-ai facut idiot si manelist , daca as sta sa analizez textual modul in care te exprimi asa cum ai facut si tu , cu postul meu de mai devreme . Cunosc oameni care au avut mult de suferit pentru mai putin de atat. Frumos ar fi sa postezi din nou si sa lamuresti lucrurile , altfel voi considera ca ai ceva personal cu mine .

Si tot offtopic , daca stai sa cauti si sa citesti postarile mele pe acest forum ai sa vezi ca ma exprim cat se poate de corect si de elevat , explicit si pe pagini intregi , din toti cei care scriu prost si agramat , cu tz si k dezacorduri intre subiect si predicat si alte artificii as putea considera ca tu , te-ai gasit sa ma apostrofezi pe mine ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Mugurbb » 25 Aug 2010, 22:50

Probabil am exagerat facand o legatura cu exprimarea celor care cinta manele...
Sincer nu am nimic cu tine sharpshooter. Nu este relevant daca esti fan manele si nu ma intereseaza absolut deloc ce muzica asculti. Ma deranjeaza exprimarea aceea gresita de mult timp, am auzit-o si vazut-o scrisa in multe locuri si ti-am atras atentia tie si sper ca si altora. Atat. N-are rost sa o lungim. Te rog sa ma ierti daca te-am facut sa te simti idiot sau manelist. Nu asta a fost intetia.
Daca o sa gasesti greseli in ce scriu o sa-mi accept si asum fara discutie greselile. Tu poti?

Scuze pentru discutia offtopic dar vreau sa aiba un rol educativ.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Sharpshooter » 25 Aug 2010, 22:55

Scuzele se accepta, "errare humanum est" cu toti gresim , nu ascult manele.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 26 Aug 2010, 14:39

http://www.youtube.com/watch?v=Q1nYNEcMVkQ partea a doua am reusit sa le unesc.... am avut probleme cu movie makeru am fost la un prieten de am reusit :)
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by florinarnaut » 26 Aug 2010, 16:17

Salut!
Imi place arcul! foarte rapid ! e o placere sa-l vezi la "treaba"...
Despre cum tragi,ca tehnica,mai poti face cite ceva, ceva care sa ti se potriveasca; daca imi permiti pot sa iti sugerez sa incerci cite ceva:
- mentine arcul cu sageata pe linia de ochire in pozitie relaxata citeva secunde,usor oblic 10-20 gr, trebuie sa fixezi bine tinta, apoi intinzi pret de 1-2 secunde si eliberezi.Arcul e puternic si dupa 3-4 secunde daca il ti intins ati oboseste mina si ..ratezi..
- timpul dintre doua sageti e prea scurt,..pentru fiecare sageata e necesara o relaxare ,reluarea unei pozitii corecte de tragere(picior,umar,cot), respiratie, concentrare....
- antrenament cit mai mult posibil :)
Nu spun ca aceste lucruri tre sa le faci imediat sau ca sint cele mai bune, doar sa incerci!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 26 Aug 2010, 19:34

Am sa incerc si asta oricum tragerile lungi deja aveam 100 si ceva de sageti la activ .... era umaru obosit...
Probabil daca mai faci pauze iti inbunatatesti precizia :) am sa fac cum ai zis tu am mai obs ca intind prea putin si am umaru in pozitia nasoala .... si mai am o problema coarda imi ia si jumate din obrazu stang trebuie sa skimb stilul
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 26 Feb 2011, 21:46

Image
Intins la 35"
Show without showing what u know without knowing

Post Reply