Review la arc Samick Leopard 2

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 23 Aug 2010, 01:01

In numele katerincii declar acest video valoros
http://www.youtube.com/watch?v=JRLuElPpVHo
o iesire la care am ras pe burta de talentu meu de arcas
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Sharpshooter » 23 Aug 2010, 10:14

Salut,
Interesanta initiativa ta de a face un review la Samick Leopard 2 , mi-a placut cum ai prezentat arcul , mi-as fi doris sa il fi filmat mai amanuntit astfel incat sa il vada toata lumea , lasand la o parte faptul ca prezentarea s-a facut in engleza (mai ai mult de lucru aici) si ca nu ai avut decat 2 sageti dintre care una improvizata , cred ca filmul este multumitor . Se vede cum lucreaza bratele arcului se vede explozia , se vede arcul la full draw , pare destul de rapid , asa ar si trebui sa fie avand in vedre ca are 60 de livre .
Singurele obiectii din partea mea , as fi vrut o prezentare (filmare ) mai amanuntita a arcului , si as fi vrut ca cel ce filmeaza sa insiste mai mult asupra ta decat asupra tintei (este neesential daca sageata nimereste sau nu , se doreste a se observa dinamica arcului ) .
Ma bucur sa mai vad si alti arcasi de mana stanga . Sfatul meu lipeste pe fereastra arcului o bucata de piele neagra mai groasa cu partea lucioasa spre arc si partea poroasa in sus spre shaft .
Poate ne spui si cat a costat cu tot cu transport . Iti mai lipseste decat un set de sageti adecvate si esti gata echipat . Pentru un varf de 100 de grains la lungima de intindere de 29 " ti-ar trebui 2216 sau 2315 daca vrei aluminiu sau 300 , 340 daca vrei carbon .Incearca sa pui pe coarda aproape de contactul cu bratul un smoc de blana (vulpe iepure ) ca si atenuator de zgomot ai sa vezi ca nu mai scoate zbarnaitul ala metalic, este mult mai silentios arcul.
Astept sa ne spui cat a costat arcul.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 23 Aug 2010, 11:57

Arcu ma costat 686 de lei si transportu 20 + a venit cu o coarda mult prea lunga pt el ... mi-a luat vreo luna sa imi dau seama =))
Sagetile ... erau cam strambe sincer sa fiu :)) am sa fac un table top review ms pt sfaturi sa stii ca am sa le pun in aplicare
am sa mai fac un video sigur ... cand o sa mai multe sageti
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 23 Aug 2010, 20:42

Noi vb aicia de un om care nu avea altceva.... of course ca pene naturale + sageti de lemn ar fi calea pe care ar fi trebuit sa merg .... Dar fiind singura optiune la momentu de fata am facut ce am putut cu ce am avut :)) (cu sageti strambe adica )
Am vb cu florin si poate ma serveste si pe mine cu niste sageti de a lui :)
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 23 Aug 2010, 20:59

sa stii ca am sa masor arcul. m-ai facut curios. pare ceva mai tare decat 60 dar sa vad cantaru care il am imi da eroare
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Sharpshooter » 23 Aug 2010, 21:01

maestro wrote:salut ! fain arcul ;) ar fi bine totusi sa i masori forta exact fiindca deobicei cei de la samick dau o forta mai mare decat cea reala (unii pot sa ti confirme acest lucru) .Si acum sa ti dau un sfat referitor la alegerea sagetilor ; arcul acela se poate folosii cu doua tipuri de sageti in functie de cum vrei sa tragi cu el .daca vrei sa tragi cu sageti de carbon,alu,lemn cu pene de plastic te sfatuiesc sa tragi cu sprijin de sageata dar nu de tipul acela ordinar ce se mai vinde odata cu arcul iar daca optezi pentr stilul de tras ca cel din clip te sfatuiesc sa folosesti sageti de lemn cu pene naturale .Dupa parerea mea ,sa tragi cu pene de plastic fara sprijin e o greseala mare , dar tu alegi.... :)
Cu tot respectul datorat varstei si experientei in constructia de arcuri de tip selfbow , referitor la puterea pe care o da fabricantul Samick arcurilor sale unii pot sa si infirme cele spuse mai sus , masurate cu cantarul de la Easton toate arcurile Samick care mi-au cazut in mana au avut exact puterea specificata de producator la intinderea de 29" . Este vorba in total de 5 arcuri Samick un Ragim Impala , si un Falcon Kassai laminat , toate au avut puterea specificata pe bratul arcului la intinderea data de producator.
In continuare cu respect dar din experienta proprie te sfatuiesc sa tragi cu orice tip de sageata vrei cu sau fara arrowrest , am tras cu lemne + pene naturale fara arrowrest , am tras cu sageti de carbon fara arrowrest , am tras cu sageti de aluminiu fara arrowrest si cu arrowrest , si pot sa spun ca daca reglezi bine nockpointul de pe coarda si declansezi corect nu ai sa vezi mare diferenta . In clipa de fata eu trag cu pene de plastic TIGHT FLIGHT 200 o pana mica si foarte rigida cu insertie (o bucata de plastic tare ca o nervura la baza sagetii ) si sageti de aluminiu direct de pe fereastra , care e
acoperita doar cu o bucata de piele neagra , totul merge perfect , nu am nici cea mai mica nemultumire ...
Eu zic ca tipul de pana plastic sau naturala nu trebuie sa dicteze tipul de sprijin , direct pe arc sau cu sprijin de sageata eu zic in continuare ca daca reglezi bine arcul esti liber sa tragi cum vrei . Nu vreau sa starnesc polemici dar e bine ca arcasul incepator ce citeste aici sa vada ambele puncte de vedere sa citeasca si sa traga concluziile . Eu am tras numai cu laminate cu fereastra , si numai de la marca Samick deci posibil sa stiu ce zic , am folosit absolut toate sagetile posibile in toate combinatiile (posibile bugetului meu ) . P.S. Cunosc un caz in care niste brate de arc au fost inscriptionate gresit cu o forta mult mai mare decat cea reala la aceasta marca de arc . Accidente se mai intampla , dar sa scrie pe arc ca are 40 de livre si el sa aiba 38 , sau ceva de genul asta exclus.
O seara linistita
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 23 Aug 2010, 21:31

Eu personal nu am tras inca cu pene naturale ..... doar cu fluflu si cu plastic .... sunt tare curios care este diferenta intre plastic vs natural.... am mai citit pe un forum englezesc ca un arc fara arrow rest ar trebuii pene naturale.... dar cu arrow rest plastic
ce am mai citit ...
Plastic - mentine viteza sagetii mai bine + mai putin zgomot de la sageata.
Pana naturala-mentine o sageata mai grea(sau cu broadhead) mai bine dar e mai lenta si face mai mult zgomot.
din nou eu sper sa trag cu toate tipurile de sageti in viitor
Oricum eu va multumesc mult pt sfaturi deja le pun in aplicare si sper sa evoluez la trageri sper ca in viitor sa ma prezint si eu la o intrunire de a voastra :)
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by florinarnaut » 23 Aug 2010, 21:41

Salut!

Foarte reusita prezentarea, calm,simplu...si ce daca ai avut doar doua sageti dintre care una strimba(sau se tot strimba).
Arcul e super, sa-l stapinesti sanatos!
@Maestro: Nu conteza ce tip sau model de arc ai in fata cind il "cintaresti",...E ca in vechea zicere: ce-i mai greu un kg de pene sau un kg de plumb.Probabil te refereai la viteza sagetii, care e diferita si variaza in functie de model, chiar daca arcurile au aceias forta.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Dediu00ro » 24 Aug 2010, 13:09

60-62 la 28" cum scrie si pe brate....
si cam 68-70 la 29.5" stacat
cam asta e puterea lui
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Review la arc Samick Leopard 2

Post by Mugurbb » 24 Aug 2010, 20:28

Dediu00ro wrote:Eu personal nu am tras inca cu pene naturale ..... doar cu fluflu si cu plastic .... sunt tare curios care este diferenta intre plastic vs natural.... am mai citit pe un forum englezesc ca un arc fara arrow rest ar trebuii pene naturale.... dar cu arrow rest plastic
ce am mai citit ...
Plastic - mentine viteza sagetii mai bine + mai putin zgomot de la sageata.
Pana naturala-mentine o sageata mai grea(sau cu broadhead) mai bine dar e mai lenta si face mai mult zgomot.
din nou eu sper sa trag cu toate tipurile de sageti in viitor
Oricum eu va multumesc mult pt sfaturi deja le pun in aplicare si sper sa evoluez la trageri sper ca in viitor sa ma prezint si eu la o intrunire de a voastra :)
Nu are rost sa o lungim cu teorii de fizica si de bun simt: Aia care trag cu arcul olimpic la olimpiada folosesc sageti cu pene de plastic si folosesc intotdeauna suport de sageata impreuna cu buton plunger. Cred ca stiu ei ceva la nivelul ala de competitivitate ;) .
La trasul direct de pe maner (si acolo e o shmecherie in a lipi o piele de castor sau urs sau ... ce ai), cei care o fac de 20-30 ani folosesc pene naturale.
Succes!

Offtopic:
Sharpshooter, exprimarea: "Iti mai lipseste decat un set de sageti adecvate si esti gata echipat" ca sa fie corecta in limba romana ar trebui sa fie ori "Nu iti mai lipseste decat un ..." ori "Iti mai lipseste numai un..."
Stiu ca idolii nostrii manelisti si fanii lor vorbesc asa, dar pe mine ma deranjeaza.
:)>-
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply