Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Tir cu arcul la padure...
Locked
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Sorin » 03 May 2011, 15:24

Mersi pentru raspuns Maestro. Deci exista precedent, pot sa imi testez si eu arcul la 33" :d

Eu am cantarit arcul cu apa: am marcat sageata, am pus-o in coarda si am legat-o de coarda. Apoi am legat de coarda bidoane de 5l, 2l, 1l ,0.5l de apa, cantarite inainte, pana am ajuns la marcajul care ma interesa. Am pus pe undeva pe aici un grafic exact cu ce am masurat. La 33" are 70# (plus minus 1# sa zicem).

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Sorin » 03 May 2011, 21:01

Code: Select all

Pe mine nu ma intereseaza cat se intinde arcul unuia sau a altuia ,pe mine ma intereseaza forta reala .Eu consider anormala intinderea de 28inch ca referinta la puterea unui arc indiferent de model.Daca ar fi sa fac teste comparative, aici ma refer ca o confruntare,expl. arcul meu de 60 lbs ,apoi vreau cu un arc tot de 60lbs ,chiar daca se intinde 34'' sau mai mult .
>:d< <:-p ^:)^ #:-S
De cand astept eu sa mai zica cineva treaba asta ca eu m-am saturat sa o tot repet. Ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Arthelad » 03 May 2011, 21:16

asa fratilor, asa inteleg si eu sa faceti comparatia.
Ca una e sa traga unul cu inel cu Hwarangul la 33 si alta cineva cu 3 fingers under la 28 sau 29, si idem si pentru arcurile de lemn, cand trage Maestro la peste 30" cu tehnica lui care da o viteza fenomenala e cu totul altceva (scuze, Dediu, nu am nimic cu review-ul, ba chiar e de apreciat ca aduci informatia publicului, doar vreau sa spun ca in mana celui care il stapaneste la perfectie fiecare tip de arc performeaza la maxim)

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Sorin » 03 May 2011, 22:12

Limbaj academic? Nu cred ca am folosit asa ceva. Partea cu vorbitul mai taraneste pentru a deveni mai populari e patentata de presedinte, si nu vreau sa-i platesc drepturi de autor =)) =)) =))

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Sorin » 04 May 2011, 01:19

Am vazut, am vazut... <):)

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Sorin » 04 May 2011, 03:59

Daca tot s-a gresit la calcule la Hwarang, am zis sa vad daca nu cumva s-a gresit si aici, si m-am apucat de calculat. Avem datele urmatoare:

Code: Select all

grame   v(fps)
39	     193
35	     200
27	     246
21	     260
Bun, foarte frumos. Stiind ca avem arc 60#, calculam raportul grains per pound (gpp):

Code: Select all

grame	     v(fps)	      grains	       gpp
39            193	          601	       10.0
35            200	          540	        9.0
27            246	          417	        6.9
21            260	          324	        5.4

valorile din coloanele grains si gpp sunt rotunjite
Arata bine, nu? sa scriem acum si energia cinetica a sagetii, Ec: (masa*viteza*viteza/2)

Code: Select all

grame	      v(fps)	      grains	       gpp       Ec [J]
39             193	          601	       10.0        67.48
35             200	          540	        9.0        65.03
27             246	          417	        6.9        75.89
21             260	          324	        5.4        65.94

valorile din coloanele grains si gpp sunt rotunjite
Hopa! am descoperit ceva. Energia sagetii la 6.9gpp e mai mare decat la 10gpp. Si la 10, 9 si 5.4 avem aproape aceeasi energie. Cum tragem cu acelasi arc, energia potentiala inmagazinata e aceeasi, deci si eficienta arcului e aceeasi. PARDON? Cine a mai vazut un arc la care eficienta la 5.4gpp e mai mare (sau egala) cu cea de la 9 sau 10 gpp? In toate cartile si toate testele de pe net gasim ca energia sagetii la 5gpp e undeva pe la 80% din energia sagetii la 9gpp. Culmea, aici e mai mare! Nici macar la arcurile de flight nu se intampla asta. Nu mai zic de faptul ca la 6.9gpp, energia e mai mare cu 12% decat la 10gpp. MAI MARE?!? Cu cat... 12%? Aici nu mai merge ca e aproximativ egala, e mai mare cu mult, cu mult prea mult, cand trebuia sa fie mai mica cu vreo 5-10%.

Avem urmatoarele explicatii posibile (ordinea e aleatoare):
1. Nu s-a tras la toate sagetile la 30"
2. Valorile sunt inventate
3. Spine-ul sagetilor
4. Cronograful da valori eronate


Acum sa analizam:

1. Maestro a spus clar ieri ca trage 32" doar la flight. A mai spus nu-i place de cei care spun ca trag cu arc de 60# la 28", dar de fapt il intind la 32". De aceea, nu cred ca el ar face asta, deci varianta asta cade.

2. Daca erau inventate, atunci in mod sigur erau inventate astfel incat sa evite problemele de mai sus. In plus, nu prea l-am vazut pe Maestro sa minta deci cade si varianta asta.

3. Sagetile. Daca sagetile mai grele ar fi mai moi, ar fi de inteles ca se pierde energie acolo. Totusi, sagetile mai grele sunt in general mai rigide, iar cele cu care s-a tras la 9gpp sunt cele facute de Marian special pentru un arc de 60-70#. La 6,9gpp, avem o energie cinetica de 75.89J, cea mai mare din toate cele 4 teste. Presupunem o eficienta a arcului de 85% la 7gpp, care e oricum foarte mare pentru raportul asta (ar bate chiar si un BlackWidow). Rezulta ca energia inmagazinata de arc este 88.28J. Calculam eficienta la 9gpp si rezulta...... 73.66%. Enorm de mica cu sageti spinate corect pentru arcul asta. Varianta cu sageti subspinate cade si ea.

4. Si ce ne mai ramane? Cronograful? Iar cronograful? Mai gaseste cineva o alta explicatie plauzibila pentru rezultatele astea...sa le zicem ciudate?

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Arthelad » 04 May 2011, 08:30

Hei! Si eu trag bine!
Desigur, eu ziceam de Maestro doar ca ma refeream la arcurile lui. Ma uitam pe iutube la aia care trag cu yumi si cred ca principiul e unul asemanator.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Dediu00ro » 04 May 2011, 10:45

Foarte probabil cum trage Maestro a intins sagetile peste 30" , deci a crescut si puterea arcului si de aicia si rezultatele astea. Lui Maestro ii trebuie sagetile taiate perfect la 30", ca sa nu poata sa depaseasca lungimea tragerii vand in vedere ca el face o o mica smuncitura la release.
La dumbraveni as fi tare curios sa il testam inpreuna sa vedem cat scoate. Eu cred ca sigur sa depasit lungimea de intindere mentionata mai sus. Testam amandoi cu aceleas sageti si vedem daca exista o diferenta facem si video.


246fps 417grains 6.9gpp 56.05 ft/lbs=75.89 jules
Asta a fost carbon sau aluminiu? Probabil fiind mai lungi decat celelalte ai depasit intinderea de 30".
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Sorin » 04 May 2011, 12:19

Pai unde ajungem domnilor? Adica pana cum spuneati ca cei cu Hwarang spun o forta si intind mai mult, si ziceati ca nu sunt cinstiti, si acum faceti si voi la fel? Din greseala, am inteles. Ca sa ai diferenta aia enorma de 20% in eficienta, trebui sa intinzi arcul la mult mai mult. 2-3 inchi nici nu se simt. Ma rog. S-a gresit. Am inteles. Macar se admite ca testele aste cu cronograful nu au nici o credibilitate pana nu sunt facute pe un bow stand si release mecanic?

In ceea ce priveste invitatia la Dumbraveni, o accept cu placere, o sa fac tot posibilul sa vin. Pana atunci nici eu nu cred ca mai are rost sa continuam subiectul, eu unul am spus ce aveam de spus. Pe ce data este?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Reflex Deflex Trilam Longbow 60# @30" By Maestro

Post by Dediu00ro » 04 May 2011, 13:42

Macar se admite ca testele aste cu cronograful nu au nici o credibilitate pana nu sunt facute pe un bow stand si release mecanic?
Ce spui tu e foarte grav. Daca esti de parerea asta de ce nu au spuso si in alte discutii?. Chiar ai aparat unele teste facute fara aceste dispozitive.
Show without showing what u know without knowing

Locked