iesire scurta

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului
iesire scurta

Post by claudiu » 08 May 2011, 10:05

Astazi am iesit putin cu prietenul meu ionut la padure sa tragem cu arcul.Am facut si un filmulet,unde i se vad si varfurile lui facute la forja cand sunt finisate. :)
http://www.youtube.com/user/MrClaudiu1997?feature=mhum

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iesire scurta

Post by claudiu » 08 May 2011, 14:44

Eu doar am filmat,cine tragea,era barbu ioan eugen,prietenul meu.El ma rugat sa pun filmul pe contul meu de pe youtube. :)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: iesire scurta

Post by florinarnaut » 08 May 2011, 16:51

Salut!
Nu conteza cine a tras,..la fel cum nu conteza daca a nimerit tinta.
Eu cred ca pe arcas il incomoda tolba, mult prea mare pentru sold.Tolbele mari (mai ales la gura)sint utile cind e de spate,sa nimeresti usor reintroducerea sagetilor pe "nevazute". Tolba de sold are 3-6 sageti, e pentru trasul static, e mult mai accesibila , vezi totul cu "coada" ochiului, asa ca nu trebuie sa fie prea voluminoasa .
..Arcasul a tras in stilul instictiv ,asa cred,..se vede ca la ultimile doua sageti trase a facut o corectie(sagetile treceau peste tinta),a tras de la nivelul barbiei,..incerca sa ti cotul cel putin pe directia de tragere,in nici un caz mai jos !

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Barbu Ioan Eugen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iesire scurta

Post by Barbu Ioan Eugen » 10 May 2011, 22:16

Da intradevar am tras instinctiv mai mult :)) .Iar arcul este unul simplu,alcatuit din 4 bete de bambus...si tocmai ce am testat noile sageti si varfurile forjate.In videoclip nu s-a vazut dar un varf de la o sageata a ramas in pamant :)) .A doua zi am testat camasa de zale impotriva sagetilor(nici o sansa),a opus rezistenta insa tot a fost strapunsa.Sper ca saptamana asta sa mai mergem la o tragere.

Post Reply