la o tragere

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
la o tragere

Post by sspoll » 22 Jun 2011, 23:42

salut asta seara dar si ieri seara am fost cu catva pusti din gasca mea si cu un prieten cu care facem cand putem si speologie, sa ne antrenam pt douo pesteri de pe langa Anina:Avenul albastru, Buhui.
si pentru ca a fost o iesire am luat si arcurile cu mine. numai bine pe ultimul l-am intarit cu un strat de fibra mata si rasina epoxidica.
pun Linkul. mai am un film de recuperat de la un alt aparat foto dar o sa revin cu link.
ce am observat? ca arcu este super tare. faptu ca tragi de sus te scutestede a cauta zeci de minute dupa sageti si poti trage fara emotii de la distante mai mari. eu cred ca am tras de la cca40/50m.
ultima data am mers cu Andrey si ne-am stricat si pierdut sageti la greu.
acum o sa merg sa cosesc iarba sa nu mai am nici ce-a mai mica emotie si sa te tii antrenament.
ps daca dati pe filele utilizatorului puteti vedea si unul din primele rapele ale baetelului meu.

http://www.youtube.com/watch?v=VIXkKtx4RaQ

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: la o tragere

Post by sspoll » 26 Jun 2011, 00:40

am reusit sa incarc si celalalt filmulet.
asa ca o descriere, v sa spun ca este ceva nou dar pe care am sa-l repet. anume sa fac tragere din rapel.
pentru prima oara sa nimeresc tinta cu douo sageti din 8 este ceva. tinta era cam intre 35/40m, poate mai bine.
arcul destul de puternic si atunci a fost mai greu sa tintesc concentrat la maxim. :-h

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: la o tragere

Post by liviu » 26 Jun 2011, 08:01

Salut! Frumos tintit iar arcul trage ferm!
As incerca sa tin ceva mai putin arcul (e de lemn si e tare) la full draw.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: la o tragere

Post by sspoll » 26 Jun 2011, 13:50

da dar cand esti pe coarda este umpic mai greu sa te concentrezi repede ca atunci cand esti pe uscat.. nu uita ca funia se misca,balangane,roteste.
si poate de aceea am stat putin mai mult sa iau tiru de ochire.

Post Reply