Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Sageti Simeriene

Tir cu arcul la padure...

Sageti Simeriene

Mesajde KMLeon » 08 Sep 2012, 21:37

Salut tuturor!
Azi am tinut in maini noul meu arc si cum ardeam de nerabdare sa-l simt vibrand, un telefon la Ovidiu si treaba a fost ca si rezolvata. (Ca de fiecare data) ne-a luat de acasa si ne-am dus toti la Uroi la poligon. Am facut doar cateva poze ca sa vedeti ca apar arcasi din tanara generatie, deci Hunedoara isi are viitorul asigurat in ale arcasiei.
Rastel 003.jpg

Rastel 005.jpg

Rastel 006.jpg

Rastel 007.jpg

Si-acu' o vorba despre arc. Colegul Carcalete a avut grija de arcul asta- e ca si scos din cutie. Avand o putere de 50 de livre (eu obisnuit fiind cu 26) a trebuit s-o iau de la capat si sa ma obisnuiesc sa trag in acord cu puterea lui. (Ai avut dreptate, Caline)! Pana sa inteleg ca arcu' asta nu-i trompeta, am si rupt vreo 4 sageti- doua ale mele si doua ale lui Ovidiu ~x( . Am scapat si azi nebatut- noroc ca mai am varfuri si i le fac la loc. Problema e ca trebuie sa-mi fac sageti pe masura arcului. Abia astept sa ma apuc de ele si sper sa-mi iasa macar apropiat de cum ar trebui sa fie pentru a rezista macar la vreo doua-trei trageri #-o . Atata o sa construiesc la sageti pana mi-or iesi cum trebuie. Musai!
No, sper ca nu v-am plictisit si sa stiti ca la Simeria sageata se rupe da' nu se preda!
>:d<
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: ...
judet: Hunedoara
Varsta: 0

Re: Sageti Simeriene

Mesajde KMLeon » 08 Sep 2012, 22:03

Frate Greuceanu... as veni cu toate cele 4 sageti intacte pe care le mai am da' tocmai mi-am luat arcul si....daca mai vin si la Greaca...... cand ma intorc ma asteapta nevasta leoaica =)) dorm pe pres o saptamana . In plus, am promis copiilor ca-i duc la sfarsitul saptamanii in Retezat pentru 3 zile si la copii promisiunea-i sfanta- viseaza iesirea asta de doua luni si nu vreau sa-i dezamagesc. Cred ca sar peste intalnirea asta ( n-am ce face, asta-i situatia) insa sper s-o prind pe urmatoarea si cu siguranta imi gasiti voi in loc un trupa hunedorenilor. Pana atunci ma mai antrenez fiindca prea-mi zboara sagetile aiurea si musai sa ma-nvat cu puterea arcului.
Am in lucru si o tolba- e doar la stadiul de materiale achizitionate- urmeaza confectionarea ei. Pana una alta invat, invat, invat....
Multumesc mult de invitatie >:d< O sa fiu cu inima langa voi acolo si astept fotografiile pe care o sa le faceti. Macar sa ne clatim ochii...
KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 4 times
locuiesc in:: ...
judet: Hunedoara
Varsta: 0

Re: Sageti Simeriene

Mesajde carcalete » 09 Sep 2012, 07:20

Sa stapanesti arcul sanatos, sa te bucuri de el! Cu ruptul sagetilor am patit-o si eu, am rupt sageti fara numar, daca ai ratat tinta, sageata nu mai are nici o sansa! :(( De obicei se rup cele mai faine ! Asa ca nu te grabi de prima data sa faci sageti artistice! :))
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 5 times
locuiesc in:: Alba-Iulia
judet: alba
Varsta: 38

Înapoi la Iesiri in natura