De primavara ...

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
De primavara ...

Post by Sharpshooter » 09 Mar 2013, 13:10

Am fost si eu ieri sa trag cu arcul ...un prieten a facut cateva poze si filmulete . Ce pot spune despre arcul asta la prima tragere este ca il simt tare ... mai tare decat ma asteptam , e adevarat ca nu am tras de multa vreme dar vreau sa zic ca mi-a intins coarda de dacron cu 16 fire peste 5 cm , din cauza asta a trebuit sa desfac arcul si sa rasucesc coarda de 2 ori in timpul tragerii , din cauza asta nu am avut nici constanta ca sa zic asa braceheight-ul s-a modificat adica a scazut pe masura ce s-a lungit coarda . In afara de neplacerea cu coarda , odata remediata aceasta mica problema totul a fost ok , mi-am dat seama cat de departe sunt de forma de altadata . Dar incet incet revin ... Momentan mi-a demolat umarul .... Nu am avut nici nockpiont pentru ca daca nu s-a asezat coarda ar fi trbuit modificata pozitia acestuia , dar acum cred ca s-a stabilizat coarda adica nu cred sa se mai intinda mai mult de atat si pot sa pun si nockpoint. Poate data viitoare o sa reusesc sa conving si pe "celialti 2 arcasi" din Oltenia sa participe .
Image
Image
Image
Image
Image


Si mai jos un filmulet mai reusit adica in care nu am tras total catastrofa >:) B-)


http://s216.beta.photobucket.com/user/G ... 1.mp4.html
Last edited by cipm66 on 16 Mar 2013, 18:49, edited 1 time in total.
Reason: Am adaugat video-ul direct in player
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: De primavara ...

Post by florinarnaut » 09 Mar 2013, 20:16

salut,
foarte fain filmuletul,...
...incearca sa tragi si in stil olimpic recurve,...fara nici un fel de "floricele" :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply