Prima iesire in natura pe anul asta..

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Prima iesire in natura pe anul asta..

Post by akila » 26 Feb 2008, 22:47

Salutare la toata lumea....dupa ce mi-ati facut in ciuda cu intalnirea voastra de la Cluj...am zis ca trebuie musai sa ies si eu putin sa mai dau niste gauri in tinta mea care isi pierde din puteri pe zi ce trece...asa ca impreuna cu sotia am iesit in afara Iasului sa ne distram putin...azi a fost o zi superba de tras cu arcul...a mai batut si vantul la un moment dat, dar foarte putin...In cele ce urmeaza am sa va arat cateva poze din timpul actiunii...azi am tras cu 4 arcuri...printre ele s-a numarat si tendonatul...
In prima poza este un arc englezesc...din frasin 15kg...
Image
Image
In urmatoarea poze este un flat bow..13 kg(arcul sotiei)...un arc super comod
Image
Distanta de tragere a fost intre 24-30 de metri ...am tras si de la 30 si de la 24...din pacate mi-am cam iesit din mana ca am tras in disperare pe langa tinta astazi...si pozitia tintei nu a fost cea mai fericita...se vede si din poze ca terenul e putin in panta...
Image
Image
IN pozele urmatoare puteti vedea ultima mea creatie..recurve-ul de 24kg...
Image
Image
Image
Image
Norocul incepatorului...o sageata fix in mijloc...era sa iasa de tot din tinta...
Aici inca o poza cu recurve-ul....se vede distanta de la care am tras...eu am masurat cu pasul acuma cu siguranta nu stiu sigur dar oricum undeva intre 25-30 de metri...sa nu fie mai mult... la pasul meu(46la picio4) :lol: ;;;
Image
Acuma intra in actiune tendonatul de 30kg....aici o sa vedeti o sageata prinsa in zbor, si am lasat si sageata aia de era sa iasa din tinta de tot...
Image
Image
Image
Cam asta a fost pe ziua de azi...imi pare rau daca pozele nu-s prea clare...asta e...a fost o zi super faina...imi simt putin umarul la ora asta..dar maine va fi mai bine :lol: .Ca si concluzie pot sa spun ca tendonatul nu e iesit din comun fata de un arc obisnuit din lemn..ma repet aici...tendonul merge mai bine pe alt tip de arc..un arc mai scurt putin, eventual recurve sau sa i se bage lemnului putin ref;ex inainte de a se pune tendon pe el....asa la rece e greu totusi sa-ti dai seama...as fi curios sa vad crono ce zice..cam am 2 arcuri de 30kg si s-ar putea face o comparatie...coarda tendonatului e cam grosuta si asta cred ca il mai influenteaza putin...am matisat eu coarda cu sfoara subtire de canepa si a iesit cam grosuta matisarea...da asta nu e o problema ...am sa-i desfac matisarea si am sa o inlocuiesc cat de curand.Asa arcul trage foarte bine...e rapid..dar as fi curios sa masor....sa vad ce si cum/Oricum raman la parerea mea...tendonul nu se preteaza la un arc lung clasic...decat daca ii pui reflex, si il faci un pic mai scurt..pana la urma la asta e si bun tendonul...iti permite sa faci un arc mai scurt preluand tensiuni mai mari decat ar putea lemnul sa faca de unul singur.Una peste alta a fost o zi faina ....si am putut sa-mi testez ultimile arcuri facute....am observat ca am tras mult mai usor cu arcul de 30kg..nu mi se mai pare asa greu de tras cu el...am tras chiar ultimul cu el ...si eram deja putin obosit...dar am reusit sa trag cateva serii de cate 7 buc....de observat ca un arc mai tare este mult mai iertator in ce priveste precizia..cel putin la mine da...am tras mult mai constant cu arcul de 30 kg decat cu toate celelalte la un loc...Acu va las...ne mai auzim..si cat de curand o sa ne si vedem :lol: ..numai bine la toti

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima iesire in natura pe anul asta..

Post by eduardbilanin » 27 Feb 2008, 09:10

O fotografie rara,cea cu sageata in zbor.Foarte frumos!

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima iesire in natura pe anul asta..

Post by ender » 27 Feb 2008, 09:51

m-ai cucerit cu recurve-ul ala de 24!
Arata minunat! Felicitari!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Prima iesire in natura pe anul asta..

Post by akila » 27 Feb 2008, 13:20

E meritul sotiei ....ea a facut pozele....cat despre recurve...si mie imi place cel mai mult...si trage si foarte bine..

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Prima iesire in natura pe anul asta..

Post by anasazzy » 27 Feb 2008, 21:25

acum mie ciuda si mie .sint singurul care nu a tras deloc saptamina asta :x .fotografii super ,timp super,arcuri ...........imi vine sa pling .akila ,tare aş trage cu arcurile tale ,sper sa am ocazia in aprilie pina atunci sanatate si multe gauri in tinta..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply