iesire la Borsec..

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
iesire la Borsec..

Post by akila » 09 Jul 2008, 21:05

Salut....asta ar fi a 2-a iesire mai serioasa sa zic asa, de la intalnirea ce a avut loc la 1Mai, la Tg. Mures la Florin....am plecat de dimineata, si pe la 12 am fost la Borsec....nu am stat prea mult pe ganduri, am montat tinta si m-am pus pe tras...am tras cu vreo 5 arcuri ....primul cu care a inceput a fost arcul asiatic de 11kg din bambus....distantele de la care am tras au fost 15-20-25-30m.NU am facut poze chiar la fiecare tragere in parte sau de fiecare data cand maream distanta de tragere....ar fi fost prea multe poze de facut....am inceput sa trag pe la 12.30 si m-am oprit la 18. seara......hai ca pun si cateva poze...aici ma pregateam sa trag de la 18 metri....
Image
Image
dupa cum se vede eram abia la inceput, sagtile is cam in margine.....tregeam serii de cate 5 sageti....unele se mai duceau si pe langa....aici inca nu apucasem sa le trag si pe ultimele 2.....cam de pe la 25 de metri incepeam sa mai scap si cate o sageata doua, pe langa tinta...
Image
Image
Image
Deja dupa vreo 2 incercari, treaba mergea mai bine....se vad penele negre ale sagetilor..une e foarte aproape de centru....In urmatoarele poze, sunt sageti trase cu arcul recurve(cel din salcam), cu care ma si impac foarte bine de altfel, si care trage la fel ca arcul de 30kg cu tendon...
Image
Image
Image
Image
Cu recurve-ul asta si cu long-bow-ul din lemn de dud am tras cel mai mult....is destul de comode de tras cu ele....am mai tras si cu arcul indian si tot la fel de grupate se duceau sagetile....nu l-am folosit prea mult ca am observat ceva la matisajul corzii si nu am vrut sa risc....sagetile alea grupate asa in tinta au fost trase cu recurve-ul de la 25 m.In urmatoarele 3 poze o sa ma vedeti la 30m. a fost prima tragere de la 30 de metri si am tras si bine din prima....
Image
Image
Image
Am fost foarte bucuros si a trebuit imortalizat momentul.....tot cu recurve-ul de salcam sunt in poza...
Astfel de serii bune au mai fost numai ca v-am zis...ar fi insemnat sa fac sute de poze...azi dimineata am tras si cu arcul de bambus de la 30m....eram curios sa vad cum se comporta....trebuia sa trag putin deasupra tintei ca sa nimeresc tinta.....e putin mai greu cu un arc de 11 kg....dar nu imposibil....din 5 sageti....de multe ori prima era chiar in centru iar restul pe langa tinta.....cu recurve-ul sageata se ducea aproape drept...si cu long-bow-ul de 16 kg la fel....vreau sa mai spun ca vantul mi-a dat ceva bataie de cap...mai ales cand trageam cu arcul din bambus(11kg)....trebuia sa iau in calcul si faptul ca bate vantul...oricum a fost distractiv...in urmatoarea poza puteti revedea long-bow-ul de 16kg din lemn de dud, si tolbele mele cu sageti....
Image
Si apropo de rezistenta tintei, care vreau sa zic ca s-a comportat admirabil....am tras si cu arcul de 30 kg si intrau sagetile doar vreo 20cm in tinta....asa ca in mod sigur ar rezista si la un arc de 40kg , poate si mai mult....vreau sa vedeti o poza cu tinta.....dupa 1000 de sageti.....cifra nu e deloc exagerata....am stat si am cronometrat sa vad cat timp imi ia sa trag o serie de 5 sageti, sa ma duc pana la tinta sa scot sagetile , sa ma intorc la tinta si sa trag din nou....acest lucru il faceam intr-un minut jumate....eu am pus 2 minute ca sa fie mai mult....daca faceti un calcul simplu o sa vedeti ca am tras in 2 zile 1000 de sageti pe putin....dupa cum v-am spus, in prima zi am tras de la 12,30 pana la 18 si a doua zi am tras doar o ora din cauza ploii....de altfel din aceasta cauza am si plecat pana la urma....
Image
Asa arata tinta dupa 1000 de bucati....eu zic ca nu arata prea rau nu??eu personal sunt multumit de ea.....poate uneori mi-as fi dorit sa fie putin mai mare, dar asta din cauza ca nu sunt eu un tragator foarte bun :mrgreen: ....daca ar fi avut diametru de 1m, cu siguranta nu ar mai fi cazut sageti si pe langa tinta...ma enervam ca desi ratam tinta, sagetile cadeau foarte aproape de tinta..10cm-20 maxim....asa ca daca ar fi avut 1m, ar fi fost mai bine..... :lol: .....oricum sunt foarte multumit de ea, iar la 1m, deja ar fi fost cam marisoara....cam atat despre iesirea mea de la Borsec....daca ma voi mai duce, o sa mai fac poze si o sa va arat....la ora asta deja incep sa-mi simt putin umarul si degetele.....sincer nu as fi crezut vreodata ca as putea trage 5 ore incontinuu....la un moment dat ma dureau si picioarele de cate drumuri la tinta facusem.....si tinta daca o sa va uitati atent e pusa pe un deal.....diferenta de nivel era cam de 2 metri....si aveam de urcat cam 10 metri.....primii 5 metri erau mai lini asa, pe urma treaba era mai abrupta....oricum ieri dupa cele 5 ore jumate de tras, ma dureau mai mult picioarele decat bratele :lol: .....cam atat cu iesirea mea la munte....numai bine la toti

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: iesire la Borsec..

Post by anasazzy » 09 Jul 2008, 21:35

dupa distractie, ai tupeul sa te vaiti ca te dor toate ? aproape ca sint bonlav :x ,eu nu am reusit sa trag si ma maninca degetele de mor ,iar tu teai distrat de minune si te plingi , asta este cam obraznicie :lol: :mrgreen: teai gindit si la noi cind trageai? la bietii ghinionisti care nu au tras macar o sageata :lol: . as fi vrut sa fiu cu tine si inca citiva si sa uitam de viata asta anosta de oras mai ales ca acolo nu cred ca a fost cald ca aici in bucuresti. dupa cum vad tinta se comporta excelent si te voi plagia curind :P .......marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iesire la Borsec..

Post by akila » 09 Jul 2008, 21:44

Heheheh....incercam sa va dau cat mai multe detalii...chiar si vaietarile de dupa distractie :mrgreen: ...clima e super cand nu ploua....ziua , daca e soare, nu sunt mai mult de 25 de grade....ceea ce e excelent,,,,e temperatura mea favorita.....treaba mai nasoala e seara cand temperatura scade uneori pana la 5 grade...si asta vara......si alta treaba nasoala e ca in 90% din cazuri la Borsec ploua...la un moment dat e enervant....te trezesti dimineata si aburii se ridica din padure....de zici ca a luat paurea foc......pe la pranz asa iese soarele de dupa aburi si ceata, sta asa vreo 3-4 ore si pe urma incepe sa ploua ca deja norii s-au adunat si incep sa-si faca treaba....si tot asa....e un ciclu care nu se intrerupe, decat foarte rar si doar pentru cateva zile......nu tin minte sa fi prins o saptamana intreaga fara ploaie....in schimb aerul este incredibil, si apa la fel.....si e foarte liniste.....

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iesire la Borsec..

Post by valentinm » 17 Jul 2008, 12:09

si eu tanjesc sa trimit cateva sageti in tinta, dar am fost plecat o perioada!
in weekend fac una la fel ca asta si sper sa pot trage cateva ore, ca si tine! eu am cumparat 3 role de folie d'asta; verzui de 5mm, roz de 3mm si galbui de 2mm. fiecare are 20mp.
o sa iasa ceva mai mare; probabil pe la 1,20 m in diamentru. o sa revin si eu cu poze saptamana viitoare.

felicitari inca o data pentru tinta ta!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iesire la Borsec..

Post by akila » 17 Jul 2008, 13:29

Eu am folosit 2 suluri mari, si ala galben a fost mai mic....

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iesire la Borsec..

Post by valentinm » 17 Jul 2008, 13:44

vom vedea cat iese pana la urma! chiar sunt curios, dar macar 1m in diametru ar trebui sa aiba.
eu am luat 3 suluri diferite pentru a avea culori diferite. oricum voi aplica deasupra tinte de hartie cu diferite desene, dar in cazul in care raman fara acestea, sa arate totusi a tinta.

revin cu poze cand e gata!

Post Reply