O iesire cu Arcu la padure

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi
O iesire cu Arcu la padure

Post by Vreascu » 23 Oct 2008, 09:48

Iaşi, vreme foarte plăcuta de Octombrie...eu şi cu surioara mea Isabela (soţia nu a putut veni că era la repetiţii la Filarmonică)...două arcuri şi vreo 8 săgeţi.
Iaca şi câteva poze...
Image
Image
Image
Image

Ţinta...ţintele...tot petu lăsat de unu altu...distanţa 20-25m...trăgeam un pic în pantă...

Image
Image
Image
Image

E a doua oara pentru elfişoara mea când trage şi se pare că îi place şi chiar şi nimereşte...

Image
Image
Image
Image
Image

iaca şi eu...şi o nimereală mai haioasă...

Image

Şi o poză făcută cu telefonu în care a prins săgeata...

Image


Am stat 2 ore şi un pic....şi am avut parte şi de o întâlnire de gradu trei cu un ... iepure...Eu numa ce făcusem o poză...şi mă îndreptam să îmi iau arcu când vrrumm printre noi şi ţintă trece un iepure mărişor în fugă. Aşa se făcu ca nu aveam nici unul din noi arcul în mână...măcar aşa de fantezie să fi lansat o săgeată...Acu eu ştiu că s-ar fi chemat braconaj...dar ...nah..a fost fain...ne-a crescut adrenalina brusc ...şi următoarele săgeţi au fost cam tremurate...
La următoarea ieşire am să incerc să fac şi unu două filmuleţe...scurte cu câte o lansare...să sperăm că şi cu nimerit ţinta-pet...

P.S. e posibil să o prindă bine şi pe surioară pasiunea asta frumosă cu arcu...a început să mă bată la cap ...că să îi fac un arc al ei ...recurv...decorat elven...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by dady » 23 Oct 2008, 18:58

numai ca dupa ce iesi de cateva ori la rand... deja nu mai par interesante pozele, sti ca iesim in fiecare weekend, mai si facem poze da nu mai are rost sa pun pe forum ca is cam la fel, poate locatia unpic schimbata. Poate sambata asta daca avem noroc cu vremea mergem sa si cautam ceva lemne de arcuri.

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by Vreascu » 24 Oct 2008, 06:17

:))
Acu' o fi fost epuraşu-ninj ori ba nu am de unde şti...dar aşa un sentiment de bine îţi dă o scenă de genul ăsta...Am fost şi ieri dupăamiază în acelaşi loc să mai trag o săgeată, două...evident că nu am mai văzut nici un iepure dar de data asta am fost singur şi am avut parte de momente de linişte, momente în care vezi pădurea în jurul tău cum trăieşte...doi trei grauri...o coţofană...o ciocănitoare...o veveriţă...un hârciog...Abia aştept să fac o ieşire doua şi pe zăpadă...sunt curios cum s-o comporta arcu...

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by Vreascu » 29 Oct 2008, 18:15

Până vine iarna se pare ca mai avem încă vreme bună pentru ieşit la trageri. Duminică am mai făcut o ieşire la pădure ...de data asta cu fratele meu care are o "pocnitoare" cu aer comprimat, o Gamo Maxima 6,35...şi eu eram cu arcu de salcâm...A fost foarte frumos ...eu trăgeam la 20-25m cu arcul ...el îşi pusese ţinta la 65-70m...Însă punctul culminant al ieşirii a fost ...culmea înainte de a ajunge în poieniţa unde am tras.
Iată de ce:

Image
Image
Image

Fotografiile sunt făcute pe la 8 dimineaţa...căprioarele numai ce îşi făcuseră plinu dintr-un câmp de lucernă şi se întorceau la adăpostul pădurii...
Se ridica încet o ceaţă uşoară...făra vânt...ce-mai ...o atmosferă de poveste...Le-am zărit de la vreo 400-450 m ...Prima dată am zis că or fi câini...dar fratele uitandu-se prin luneta de pe AC ...numia ce îl aud...CĂPRIOAREEEE....Am scos aparatul şi am făcut câteva poze...Am aşteptat să intre în pădure şi apoi am mers uşurel până la locul unde le vazusem...Am avut astfel şi ocazia de a vedea urmele lăsate şi am încercat să vedem cât putem să le urmărim...Să fi fost maxim 50m că apoi urmele au intrat pe covorul de frunze galbene căzute şi s-a cam terminat distracţia...deci înapoi la ţinte...Am stat vreo 4 ore şi am tot tras la ţintă dar nici unul nu ne puteam scoate din cap imaginea cu cele două căprioare...
Toată treba asta s-a întamplat langă Vaslui într-o pădure la nici 3 km de oraş...
Cam asta e...să vedem ce-om mai vedea la următoarea ieşire...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by Pisic » 29 Oct 2008, 18:20

frumoasa iesirea,mai ales faza cu caprioarele.In legatura cu iesirile iarna,arcu cum il pregatesti,daca e de lemn,il dai cu ceara,sau ulei,sau ce trebuie sa ii faci,ca sa nu pateasca nush ce?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by Vreascu » 29 Oct 2008, 18:30

M-am apucat abia vara asta de treaba asta cu arcurile...Poate cei mai vechi pot zice mai multe. Eu unul din arcuri îl am dat cu lac şi nu cred că îl afectează umezeala foarte mult...Celălalt e dat cu o cremă de ghete, neutră, fără culoare, pe bază de ceară. Dar cred că atâta timp cât nu stă în umezeală prea mare, prea mult timp nu e bai. Din ce am mai citit pe ici pe colo am înţeles că înainte de ieşire cu o zi se reînoieşte stratul protector, fie el ceară sau ulei de in, grăsime animală...etc; iar la revenire arcul se şterge cu o cârpă uscată şi apoi iar se dă cu ceva protector.

razvy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by razvy » 10 Jan 2009, 14:12

Frumos post, felicitari pentru poze si Bulzye :)
Ar fi frumos sa fi fost 50 de arcasi si un gratar si citeva tinte pline cu bere ....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: O iesire cu Arcu la padure

Post by akila » 07 Feb 2009, 18:38

sal....eu nu mai vad pozele.....tare mi-ar placea sa ne intalnima candva...dar deocamdata nu pot face iesiri din cauza spectacolelor... :( ....

Post Reply