Cam prima iesire la padure 2009

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi
Cam prima iesire la padure 2009

Post by Vreascu » 01 Apr 2009, 13:07

Salutare...zic cam prima iesire pe 2009 pentru ca defapt au mai fost cateva dar asa mai spontane daca ne lasa ploaia ori ghiata sau zapada de martie...Asa pe scurt ...trei oameni, trei biciclete, trei arcuri...padurea, un pic de vreme buna si distractia fu garantata.
...aaa...si trei pucei...
Image
Image

Dupa ceva minute de pedalat prin padure am gasit un locshor mai la dos de vant si indeajuns de luminat sa ne putem desfasura... un pic in panta dar a mers...
Image
Am plasat tintele improvizate cam la 20-23 m...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Au fost prinse in poze cateva sageti plecand din arc...
La un moment am facut o pauza de masa (un biscuit, o eugenie) si cineva ca desert aduse o portocala ...aproape instant a devenit noua jucarie...noul tzel...sa gaurim portocala de la 20 m ...iaca si rezultatele...
Image
Image
Image
Dar ca mai toate jucariile si asta si-a pierdut din farmec dupa un timp...asa ca eu m-am apucat sa imi fac alte jucarii...si anume...trasu cu arcul de prin copaci...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Am mai fi avut timp si chef de joaca dar vremea ne-a fugarit acasa la un moment dat ...
Sper sa nu deranjeze pe nimeni postu meu...ba chiar trag nadejde ca poate ne-om putea aduna mai multi la o joaca de asta...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cam prima iesire la padure 2009

Post by eduardbilanin » 01 Apr 2009, 17:37

Frumos....se pare ca tu nu ai nevoie de un tree-stand. :))

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cam prima iesire la padure 2009

Post by metzger » 02 Apr 2009, 06:18

pe Bucium? voi la ce distanete trageti la tinta?

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Cam prima iesire la padure 2009

Post by Vreascu » 02 Apr 2009, 07:59

metzger wrote:pe Bucium? voi la ce distanete trageti la tinta?
Nu, iesirea asta a fost pe dealul cu Manastirea Galata dar mult mai spre vest ...Practic ajunsesem prin dreptul cartierului Dacia...Dar cu placere poate mergem odata mai multi si pe Bucium...

Distanta de tragere la tinta este deobicei 20-25 m. Dar cum nu facem "sportul" asta de performanta variem distantele ca sa fie mai interesant...Daca gasim loc prielnic tragem si de la 50 m ...Si am tras si flight-shooting pe o aratura asta toamna...cu arcu de 18kgf a zburat sageata cam 120 de pasi mai intinsi...sa fi fost 90-100 m.
...bafta...

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cam prima iesire la padure 2009

Post by metzger » 02 Apr 2009, 15:16

Eu merg la baza dealului de care spui tu dar mai pe la capatul cartierului aproape de rondul tramvaiului si e ok zona.

Post Reply