Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Tir cu arcul la padure...

Credeti ca ar trebui sa mai stea printre noi Paulush?

da
15
50%
nu
15
50%
 
Total votes: 30

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by Arthelad » 02 Sep 2010, 13:21

razvanul, pui problema fals
nu contesta nimeni faptul ca sageata de carbon e mai buna, si ca un compound e mai performant decat un arc primitiv, SI CE DACA?
Care e problema daca unii vor sa traga cu sageti de lemn? e dreptul fiecaruia sa traga cu ce ii face placere.
Care e diferenta? Stai o ora si tragi mai grupat in tinta cu carboane, si ala cu lemn trage mai putin grupat, si ce mare lucru? As intelege sa fie polemici daca trasul cu arcul are vreo finalitate ca de pilda vanatul, sau o competitie, dar oricum, ce conteaza? De pilda la Brasov ala care a castigat la asiatic a avut punctaj mai bun decat cei de la modern. Daca te satisface carbonul, trage cu ce vrei, ce imi pasa mie, si ce iti pasa tie ca altii prefera sagetile de lemn? Mie imi plac si carboanele mult, dar si cele de lemn, mai ales alea bune, de cedru au o senzatie aparte. Practicarea unui arc traditional ofera o perspectiva asupra istoriei, si te lasa sa te bazezi mai mult pe propria indemanare decat pe instrumente trehnice de ochit sau stabilizare. Situl asta e un soi de paleoplanet autohton, dedicat in principal arcului istoric. Mai are in plus farmecul certei ca chiorii si lipsa minimei politeti de a nu comenta gusturile altora. Nu stiu de ce ficare roman se crede buricul pamantului, isi crede opinia cea mai fabuloasa de pe fata pamantului, se simte obligat sa-si reverse opinia asupra universului si crede ca oricine altcineva care nu face ca el e naspa. Trage fiecare cu ce-i place, face sau nu arcuri, e dreptul fiecaruia. Si daca puneai problema in mod politicos, intreband, sunt convins ca gaseai lume care sa iti dea sfaturi despre samick sau alte firme cu pret mic.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by baloghbela00_HD » 02 Sep 2010, 19:35

Ai dreptate Arthelad , fiecare e liber sa traga cu ce arc doreste : cuparat sau nu ,de firma sau nu.Gusturile nu se discuta .De acord daca Razvanul punea problema cu respect , avea si raspuns .Sunt printre "cioplitorii" de aici care erau in masura sa raspunda la intrebarile lui Razvanul. Cit despre arcurile facute manual ,pina nu tragi cu unul sa te convingi cum merg ciocul mic si joc de glezne Razvanule .De jigniri nu mai zic .Nu iti place forumul ,liber la decolare , dar nu jigni o comunitate doar pt ca ei nu fac ce vrei tu sa faci .Tine minte ca tu ai intrat pe acest forum si ai descoperit aceasta comunitate (asa cum e ea ) si nu comunitatea te-a descoperit pe tine .
Maestro are dreptate .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by baloghbela00_HD » 02 Sep 2010, 19:42

Florin eu pun o intrebare simpla ? De ce doar pe acest forum apar si se tolereaza jigniri de la niste indivizi care cum se vede acum isi cumpara arcuri de firma pe bani grei si care cred ca trasul arcul le va si placea ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by Sharpshooter » 03 Sep 2010, 21:56

Paulush , deci te mananca in dos si esti nescarpinat , parerea mea , pana acum m-am ferit sa intru intr-un conflict direct cu tine considerand ca nu merita efortul dar se pare ca nu-mi lasi alternative ..... parerea mea este ca ori esti nebatut ori esti prost ori esti masochist .... sincer , daca continui asa te autoexpulzezi de pe acest forum , eu nu am vrut sa ajung la a-ti da satisfactie si a arcunca acu vorbe grele dar se pare ca ar trebui sa cumperi hartie igienica sa te stergi la gura dupa ce mananci rahat , si cum mananci rahat des o sa-ti trebuiasca multa.
In alta ordine de idei daca dai search pe forum cu cuvantul revanzare ai sa vezi ca eu nu il folosesc in combinatie cu termenul sageti , ai sa vezi ca era vorba despre arc , si nu despre sageti , daca sapi si mai atent presupunand ca inainte sa acunci cu rahat te uiti in cine si pe unde arunci , ai sa vezi ca nu sunt tipul zgarcit catusi de putin , ca am dat si dau cu placere bani pe echipament , ca am incercat pe propria piele diverse si ca nu imi mananc de sub unghie .
Lectii nu dau nimanui , tu ca un mare maestru in tirul cu arcul nu mai ai de mult nimic de invatat de la diletantii ca noi , cel putin asa reiese din posturile tare , daca sapi bine pe forum pe asta si pe altele ai sa vezi ca trageam cu arcul cu multe vreme inainte sa sti cu ca exista un asemenea sport pe meleagurile mioritice . Eu personal nu ti-am adresat tie nici un sfat , deci sfaturi de la mine nu ai cum sa primesti , eu discutam cu copilul respectiv si tu, cum ai facut si al topicul in care vindeam bratele te-ai trezit ca e o buna oportunitate sa mai mananci niste cacat daca se poate si la adresa mea ca deh.... daca tot nu ai mai scandalizat pe nimeni in ultima vreme ... de ce sa nu o faci acum .
Deci eu , nu iau in calcul valoarea de revanzare a sagetilor , nici nu se pune problema sagetile sunt consumabile , eu nu iti dau tie sfaturi , personal nu ti-as da nici atentie (pentru mine esti un fel de sifon , te agiti mult si te fassssai repede si banuiesc ca asta te deranjaza ca nu ti se da atentie ) daca din cand in cand nu ai mai arunca cu rahat prin topicurile unde scriu eu,
Am sa-mi permit sa-ti dau totusi un pont nu un sfat , pe viitor nu te mai amesteca unde nu-ti fierbe oala , lasa-ne pe noi astia multi si prosti sa ne scufundam in prostia noastra , si mai e o vorba romaneasca care zica ca “ gura bate curu” asa ca mare grija cum te exprimi si in relatie cu cine ca nu se stie peste cine dai ….
P.S. Vezi ca au la Kaufland servetele umede la oferta prevad ca o sa-ti trebuiasca in viitorul apropiat
Vreau sa-mi cer scuze fata de toti membrii forumului pentru acest post dur si pentru termenii folositi aici , eu de obicei nu sunt asa de acid dar se pare ca unii nu pricep decat cand sunt plezniti peste ochi , am sa incerc pe viitor sa nu ma mai las antrenat in astfel de discutii care nu-mi fac cinste nici mie nici forumului
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by anasazzy » 05 Sep 2010, 19:19

paulus iar cauti saminta de cearta iati frate un ciine poate ai ceva de facut inafara tastaturii >:)
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by crirus » 06 Sep 2010, 08:37

Yo, lume, concentrati-va putin. Arcasii ar trebui sa se poata concentra nu?

Exista doua tabere, cumparatori si mestesugari?
Cred ca v-a scapat din vedere scopul final si v-ati oprit in drum, la un scandal.

Cei care cumpara ar putea intelege ca mestesugarii nu fac asta de calici sau zgarciti, poate doar din lipsa de bani care e alta poveste... o fac in primul rand din placerea de a-si verifica instinctele primare cand nu aveai Hoyt si Samick dar o capra tot trebuia sa vanezi.

Mestesugarii ar trebui sa inteleaga si ei ca cei ce cumpara nu o fac de prosti sau neindemanatici, ci pentru ca pur si simplu sar peste anii de incercari de a-ti face singur ceva performant si trec direct la placerea de a nimeri tinta.
Nu vad de ce invidie daca au banii sa cumpere, poate sacrifica alte lucruri pentru asta. Instinctu il vezi si la ei ca nu degeaba merg in padure sa aprinda focu cu mainile goale fara brichete sau alte "scule".

In forumuri pe afara nu am avazut aberatii de astea de discutii, poate si pentru ca aici noi toti ne bushim de poarta cu arcu in mana, ca doar nu sa mergi la padure sa prinzi un iepure, ceva. Ienglejii se duc si vin pe forum cu captura nu-si bat capu cu viteza sagetii la impact ca noi ici-sha, in culmea frustrarii.

Asa ca mai bine schimbam stilu asta de "capre cu bigudiuri" de comunicat, sau ne mutam pe forum la eva.

:-h

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by crirus » 08 Sep 2010, 08:16

o mica completare pt admin: Sterge frate imediat un post abuziv si nu mai avem discutii. Cum apare un comentariu cu tenta de "jmecher" si nepoliticos, muta-l in junk

XDEADLYX
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by XDEADLYX » 20 Sep 2010, 19:21

crirus wrote:o mica completare pt admin: Sterge frate imediat un post abuziv si nu mai avem discutii. Cum apare un comentariu cu tenta de "jmecher" si nepoliticos, muta-l in junk
De acord 100%!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by ArrowsMaker » 25 Sep 2011, 02:14

Sharpshooter wrote:Ceea ce zici tu este partial adevarat , un recurve olimpic adevarat cu toate accesoriile este peste posibilitatile financiare a 90 la suta din membrii acestui forum , si din cauza asta nu vei vedea foarte multi care sa se mandreasca cu o astfel de achizitie ...
Personal sunt de acord cu tine, Sharpshooter! Chiar ma minunam, de vreo 6-7 ani incoace, de ce miile de taranoi americani de pe www.tradgang.com se chinuie sa traga cu araci de vie, dar acum, multumita topicului deschis de tine, m-am luminat: n-au bani!

Post Reply