Review la arc Samick Equus

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 28 Feb 2011, 12:50

Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 18:36, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Review la arc Samick Equus

Post by florinarnaut » 28 Feb 2011, 21:18

Salut,
In filmulete este prezentat un test de intindere dus la extrem - nu stim daca le-a reusit din prima - recunosc ca este impresionant! O demonstratie reusita!
totusi , eu sant de parere ca , dintre termenii de baza ce definesc un recurve de calitate , cat de mult se poate intinde peste 30 de inch ,e pe ultimul loc..
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 31 Mar 2011, 17:21

Am dotat aseara arcul cu o coarda 452x merge mai bine ca niciodata....Mai rapid mai putin handshock, si mai silentios cu pufurile amplasate bine.
Nota 10 Zipstring(Mugur B)
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Apr 2011, 15:46

Dupa mai multe informatii sapate despre arcurile Samick, am aflat de pe un forum francez ca viteza
Equusului(cel produs in China) ar fi in jur de 165 fps la 11 grains/pound la 28 de inch intindere cu coarda dracon, o coarda fast flight ar adauga la viteza asta intre 5 si maxim 8 fps. Un Samick SHB(produs in Korea) a scos 185 fps la 10grains/pound, o diferenta considerabila.


Dar calitatea arcului Equus si Devastator 2 a scazut considerabil din cauza ca sunt produse in China acuma.
Eu am varianta produsa in China......si nu am avut probleme , dar cica au fost niste arcuri mai defecte. Mai scria pe acolo ca arcurile care se produceau in Korea erau mai bune...si viteza lor era superioara fata de cele produse in China....probabil materialele.... cine stie.

Diferenta puteti sa o constati imediat dupa inscriptia bratului de jos. Cele produse in China : "Equus Samick 60" Fara semnul #
Cele produse in Korea vor avea adaugat lungime arcului,si puterea arcului cu semnul specific # cu un stil de scris de mana.
Deci teoretic sanse bune sa primiti un arc mai slab, daca luati unu din produs din China.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Sharpshooter » 27 Apr 2011, 16:57

Eu nu cred ca sunt diferente intre arcuri fabricate in tari diferite , orice producator respecatabil are un proces de fabricatie ce se respecta peste tot , exista CTC exista standarde si daca un produs nu intruneste standardele produsul nu iese pe piata . Mana de lucru face diferenta si diversele facilitati fiscale oferite de tara in care se desfasoara activitatea (scutiri de taxe etc) in principiu materia prima poate fi obtinuta din acelasi loc , eu nu cred ca un producator care se respecta poate permite sa se scoata pe piata produse ce poarta sigla lui dar care au calitate indoielnica . Problema cu chinezii este ca ei copiaza tot si asa ca exista posibilitatea sa obti un produs contrafacut care sa arate la fel dar sa nu provina dintr-o fabrica a marcii respective , asta e altceva si pot sa cred ca daca nu se respecta standardele si procedeele poate iesi pe piata un produs care arata la fel dar nu este facut sub licenta sau de aceeasi firma sau daca este contrafacut.
Referitor la mana de lucru chineza si la standardele de fabricatie , 85% din subansamblele si piesele originale ale unor marci de prestigiu din industria auto europeana (nu dau nume ca nu e important) se fac in China , si sunt rebranduite sau reetichetate sau finisate in Europa . Ai fi surprins ce lucruri bune pot iesi din China si ma refer aici la alte domenii , bijuterii , haine de firma , parfumuri , pe care europenii dau bani grei . Din pacate la noi pentru ca nu ne permitem , ajung lucrurile slabe calitativ si s-a impamantenit o idee cum ca daca e facut in china e nasol .si ca daca e facut in germania sau in alta parte este extraordinar .
Revenind la arcurile SAMICK aici este o problema pentru ca Samick face arcuri pe care le vine si sub titulatura GreatTREE sau INTERNATURE mai ales pe piata din SUA , si mai face arcuri anumite modele pentru lantul de magazine Decathlon deci e greu de spus exact si de descifrat daca un arc provine sau nu de la brandul respectiv .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Apr 2011, 18:47

De asta am spus teoretic, ai putea sa ai dreptate. Dar unii din acei francezi de pe forum sau plans de faptu ca unele arcuri chiar sau stricat dupa 2-3 sageti. Alte arcuri aveau defecte de fabricatie minore.....lista continua si franceza mea nu e chiar cum era o data...... Eu spre exemplu am primit Equusu cu niste buline albe, pe sub fibra pe la lacasele de coarda..... dar aparent au ramas la fel desi am folosit ceva arcul. Si din experienta mea in industria grea Romaneasca pot sa iti spun sigur ca CTC'u difera extrem de mult de la sectie la sectie, unele sectii cu CTC'u inexistent si marfa vanduta in Germania.
Show without showing what u know without knowing

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Casspius » 28 Apr 2011, 01:03

Sunt de acord cu faptul ca multe produse made in China sunt de foarte buna calitate. Cu riscul de a fi acuzat ca supralicitez, am sa va dau un exemplu:
Am achizitionat acum cateva luni o lampa frontala marca Fenix. Marca este 100% chinezeasca. Si acum surpriza: Dupa ce am navigat un pic si am cautat informatii am aflat ca firma in cauza este lider mondial pe piata lanternelor si a lampilor frontale cu LED-uri de mare si foarte mare putere. Eu am cumparat cu 300 RON un HP10 care are urmatoarele caracteristici:225 lumeni, 210 ore de functionare cu un singur rand de 4 baterii AA, impermeabila la standard IPX-8 (asta inseamna ca rezista lejer sub apa) si are circuit inteligent de memorie cu functii multiple (inclusiv S.O.S). Ca fapt divers, partea frontala care poarta LED-ul are oglinda dicroica, este confectionata din aluminiu aviatic cu radiator de caldura, iar elementul transparent este cristal de inalta rezistenta.
Am folosit lampa in pesteri si a facut de rusine cele mai tari frontale Petzl.
Sa mai spuna cineva ca in china se fac lucruri proaste...

Post Reply