Hwarang Bow Review + Crono

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 04 Jul 2011, 11:12

a mai fost testat si un compound, din pacate nu stiu exact cum se numeste el, Mission Craze, setat la 60 #, masurat chiar atata avea maxim la cantar;
a tras "craze"-ul setat la 60 de livre cu carboane de 3 tipuri(beeman mfx, easton carbon something something si inca unele subtiri rau 5 mm cred, nu mai stiu cum le zice) 28 inchi intindere, iar viteza obtinuta cu acestea, in functie de sageti a fost:

236, 245 si 259 fps adica mai slab decat arcul facut din trei lemne laminate de maestro, cu aceeasi forta a arcului la intinderea respectiva. Craze-ul poate fi setat pana la vreo 70 # unde are dat de producator o viteza maxima de vreo 300 fps daca nu ma insel (producatorul nu spune cu ce sageata invizibila ar face asta).

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 04 Jul 2011, 23:33

fast_arrow wrote:
In sfarsit un test facut sistematic fara vorbe goale! Jos palaria. <):) Totusi eu am o nelamurire.Fortele arcurilor date aici sunt masurate cu cantarul sau luate de la producator? Pentru ca daca sunt luate de la producator atunci e posibil sa existe o diferenta fata de realitate. De cele mai multe ori in plus. Cel mai precis ar fi sa trasezi graficul fiecarui arc folosind un cantar electronic pentru a vedea forta exacta la 32" la cat ai facut testele. De asemena as fi curios sa vad cat scade viteza in cazul in care se foloseste o coarda de Dacron in loc de una de Fast. Noi cei care facem arcuri de lemn folosim Dacron. Bafta! <):)
generic vorbind sau ca titlu am notat Stryker 36# / kaya49 si hw49 pentru ca asa le-a numit producaturul, dar pe <masuratelea> m-a interesat numai cat cantaresc la lungimea sagetii cu care trag.
habar nu am ce coarda am, la stryker sigur e dacron, la kaya cred ca sunt mai multe fire iar la hw pare identica, doar cu si mai multe fire; asta inseamna ca se poate depasi 246ft/s cu un arc de lemn daca ii pui o coarda "fast" in loc de una dacron?? oau
a propos chiar tre sa le fac o revizie la ele ca-s cam ciufulite de asta iarna.

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 05 Jul 2011, 07:58

fast_arrow wrote:Salut!
Kaya 66# la @33" ----------8.1gpp 194 fps
Hwarang 65# la @33" --------8.3 gpp 195fps
Tot nu m-am lamurit. Aici e data forta la 33" si tu ai tras 32" . Care e forta arcurilor la 32" ca nu e data nicaieri?
<<@33">> se citeste/traduce: <<cu sageata de 33" >>
tu ai dreptate, practic nu am tras 33 inchi ci un pic mai putin, sa nu cada sageata din arc. Cu cat? nu stiu, dar e mai mult de 32.

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 05 Jul 2011, 08:12

ca sa nu mai zic ca, asa, ca fapt divers, cand am cumparat kaya am comandat de 50, a venit cu un abtipild pe el de scria 49 iar dupa o privire mai atenta sub el era alt abtipild pe care scria 48. noroc ca s-au terminat abtipildele, ca cine stie la cat ajungeam :))

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 05 Jul 2011, 13:54

fiecare masoara dupa cum vrea ma-sa, respectiv unii la 28 (international), unii la 29 (hw) si unii la 30 (kaya)
electronic, cu specificatia maxim 40 kg eroare +/-20 g respectiv specif. 500 g eroare +/- 0.1 g

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 05 Jul 2011, 18:37

Eu la fel am cantarit arcurile mele si cand am cantarit la Florin arcurile pe standul lui de cantarit arcuri...... A iesit altceva, cu arcu in mana si tras de coarda cu cantaru pana disparea sageata de 72 de cm(masurat de la crapatura nockului) imi iesea 62-63 de livre. Pe stand arcul avea 67# la 72 de cm, arcul trebuie sa stea fix cand il cantaresti ca sa obtii greutatea reala.

Totusi pe mine ma impresionat mult arcul asta
Kap/brate stryker 45# la @30" ---------12gpp 168 fps rezultat extrem de bun ca viteza.
De curiozitate si daca poti sa tragi cu inel cu sageata de 35 de grame @30" intindere cu el. Auzisem eu ca bratele de arc olimpic sunt nervoase rau......
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 05 Jul 2011, 19:25

arcul era fixat de ceva la maner si tras cu cantarul de coarda

nu am incercat sa trag cu inel cu recurve-ul

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 05 Jul 2011, 22:37

Ahh atunci ai cantarit bine, ehh daca ai vreo data ocazia si curiozitatea sa tragi o sageata cu arcu olimpic eu unu sunt foarte curios cat ar iesi cu 12 gpp tras cu inel nu as fi crezut ca merge asa bine arcu cu sageti grele.
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 06 Jul 2011, 00:14

avand in vedere ca lungimea de tragere e ok, nici un stres pentru laminarea bratelor, mai ramana sa vad cum pot sa pun sageata pe parte cealalta; asta imi aminteste de bancul cu radio erevan: se poate lua sida de pe o toaleta publica? se poate dar e mai greu"

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 06 Jul 2011, 13:59

Cam asa ar fi cel mai bine, arcul pe un stand fix cantarul legat cu un scripete si tragi de sfoara dupa asta lasi sa se stabilizeze. Dar chiar si asa nu poate fi prea mare diferenta cativa pounzi eroare nu e mare lucru din punctul meu de vedere, si eu unu stiu de la ce mam certat pe tema asta. Dar totusi imi pare bine ca am aflat ce ii poate pielea lu nea hwarang, si pentru calitatile lui de baza adica smoothneesu e destul de rapid. Dar ce ma surprinde e ca sunt si alte arcuri foarte capabile de tipul lui, gen Kaya si poate in viitor am sa cumpar un samick Mind 50 pentru trasu calare si o sa vedem si cat poate arcusul ala, normal as alege kaya daca ar fi mai puternic dar e facut pana in 55#.
trage cu peste 200 fps la 10 grains/pound la intinderi de peste @30"
arcul asta trage 185 fps la 10 grains/pound la o intindere de @25.5"

Amandoua afirmatii inreale dar suna misto sa ii spui la un incepator ca arcu asta, trageeee de rupeeeeeeee frate alt arc nu trage de rupe numa asta! Si longbowurile sunt lente si handshokoase .
Sau facut pariuri, sau facut atacuri la persoana ...............nu era clar ca asa era?
Show without showing what u know without knowing

Post Reply