Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

ARCUL DAC - TARVEI - PRIMA REPLICA MODERNA

Loc de review pentru arcul tau
Reguli forum
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!

Re: ARCUL DAC - TARVEI - PRIMA REPLICA MODERNA

Mesajde morometeb » 22 Mar 2013, 23:48

Fabuloasa lucrare! Apreciez si ideea "condicii de sugestii si reclamatii" a arcului. Ma inclin! ^:)^
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 100 times
Been thanked: 56 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Turda
judet: Cluj
Varsta: 32

Mesajde NIMROD » 22 Mar 2013, 23:59

calin,miine dimineata pe la 10 is la tine cu sageti de spinuri diferite cintar omologat- sa vedem -cum merge ,sa studiem arcul ----doar a intrat in familie -nu ??? :)>-
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 34 times
locuiesc in:: hunedoara
judet: hunedoara
Varsta: 41

Mesajde cipm66 » 23 Mar 2013, 08:33

Nu pot decat sa-ti multumesc ca l-ai adus sub lupa (fain sa ai prieteni de acest fel ). Arata foarte bine si sper sa ajung sa-l vad la Cluj.
1. este laminat? si din ce material? (daca nu este secret de fabricatie)
2. putem vedea ceva poze cu originalele gasite?
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 34 times
Been thanked: 77 times
locuiesc in:: Sibiu
judet: Sibiu
Varsta: 49

Mesajde oroborusgeorge » 23 Mar 2013, 12:03

minunat, Ciprian a pus aceleasi intrebari la care ma gandeam si eu , iar daca Petru a facut toate masuratorile as vrea sa ne comunice rezultatele , inclusiv lungimea arcului cu si fara coarda si greutatea lui. acest arc .............mmmmmmmmmmmm ......... incerc sa ma gandesc la ce ai simtit tu Caline cand l-ai tinut prima oara in mana si la prima sageata trasa cu el dar despre toate astea o sa aflam mai multe la cluj :) e minunat =D> =D>
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Been thanked: 10 times
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Mesajde Sharpshooter » 23 Mar 2013, 12:26

Ma inscriu la testat la intalnirea de la Cluj , imi place sper sa traga la fel de bine precum arata .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 3 times
Been thanked: 39 times
locuiesc in:: Craiova
judet: Dolj
Varsta: 31

Mesajde NIMROD » 23 Mar 2013, 13:22

doar ce m am intors de la calin,tot drumul deva -hd m am gindit la arc ---un arc ff prietenos i ti arata exact cum tre sa tragi te corectezi f repede chit ca nu are fereastra -modelul este deosebitttttttttt am tras doar 70-71 sageti de 3 feluri de spin si greutate (clar) galbenul nu a fost iertat ,deci un arc MARFA la Cluj se poate proba ce am zis B-) ----datele tehnice despre arc sint la Calin in condica pe care a deschis o
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde cipri » 23 Mar 2013, 14:54

fin de tot !!! vreau si eu cind se vor face trageri si masuratori sa vad un video daca se poate.ps acest arc se vinde si pe cit?ma refer la acest model nu la arcul in speta.
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului

Been thanked: 17 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: santander
judet: cantabria
Varsta: 36

Mesajde NIMROD » 23 Mar 2013, 17:58

CIPRI,tragerile daca erau filmate se vedea clar ca arcul merge f OK -Te putea i regla dupa a-2- maxim a treia sageata (indiferent de spin-45-65) -vor trage si baietii si vom veda ce impresie au -eu vorbesc din prisma mea -se poate sa fi fost intr o zi buna in zodia sagetator sa fie in conjunctie cu arcul lui Calin (intilnire aparenta a 2stele in aceeasi parte a zodiacului) =)) :') :')
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde baloghbela00_HD » 24 Mar 2013, 12:59

Da, asta da eveniment. Multumiri domnului Tarvei, care a avut amabilitatea de ne arata si noua rezultatul muncii sale. Dupa cum se vede este un arc frumos, armonios, bine gandit. Abia astept sa trag cateva sageti cu el. Sper ca acum sa apara la sectiunea arcuri si modelul "dacic" alaturi de cele stiute pana acum: asiatic, englezesc, american etc. Inca o data felicitari Calin pt arc si domnului Tarvei pt reusita. Bravooo!
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html
baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Construit de mine: da
Varsta: 38

Mesajde Arthelad » 24 Mar 2013, 16:17

Extrem de interesant. Cand afli date despre original: materiale, forme, poze, perioada, context, etc. posteaza te rog
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
locuiesc in:: Bucuresti
judet: Bucuresti
Varsta: 43

Următorul

Înapoi la Arcuri sub lupa