salut

Membrii forumului...
Post Reply
Gasal
Membru al forumului
Membru al forumului
salut

Post by Gasal » 09 Sep 2009, 18:00

Salve prieteni (nu de tun! :) ). Sunt nou in domeniu si m-am hotarat (cam acum o luna )sa-mi cumpar un arc (cred ca am visat ceva... 8-} ). Am 32 ani ( 1,80 msi 80 kg) si sunt bucurestean de 6 luni. Am citit in diferite site-uri, dar se pare ca toate instructiunile in alegerea arcului sunt copiate toate de pe un site neromanesc >:P . Deci de vre-o luna incerc sa imi aleg un arc si nu reusesc sa ma prind cum se face (de mentionat ca sunt inginer si am nevoie de date mai exacte /:) ). M-am hotarat la un arc recurve, am masurat distante (pumn - gat - coltul gurii - vf palme) dar cand a fost vorba de forta, nu m-am prins cum se calculeaza. Aici am aflat de metoda cantarului cu arc elicoidal (zis si de masa) si voi cauta sa gasesc unul :-s. Tot pe forum parca am citit si ceva de genul "incearca mai multe sa vezi care ti se potriveste". Intrebarea mea este - unde pot gasi arcuri de incercat? Exista vre-un magazin (gen de haine) unde pot sa vad ce mi se potriveste in materie de arcuri? Exista vre-un loc de intalnire al unor grupuri de arcasi/neodaci/bowmen etc. carora pot sa ma alipesc si eu fizic(nu virtual), unde pot sa vad si eu niste scule profesioniste de sagetat? Sau pentru inceput se face alege arcul "dupa ureche"?
Parerea mea este ca faceti o treaba buna aici si am citit multe lucruri interesante pe forum. Rugamintea este sa ma consiliati - poate se gaseste vre-un "arcas profesionist" caruia sa i se inmoaie inima si sa slobozeasca cateva sfaturi utile de inceput catre mine. Salutari pana data viitoare.

Post Reply