matei de pe axa cluj-sibiu

Membrii forumului...
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by Neacsu Ionut » 23 Oct 2009, 23:20

salut Matei....

lemnul e foarte bun, si merge cam la toate tipurile de arc... flatbow, piramid, holmegard, recurve....poate mai putin longbow...

se foloseste doar hardwood-ul, lemnul de la suprafata se indeparteaza deci iti trebuie un trunchi de minim 10-15cm diametru...asta nu e ceva fix, de e bine sa fie mai gros....are inele in general subtiri...1-2mm...deci destul de greu de lucrat...iar trecerea intre ele nu e asa evidenta ca la allte specii...

in rest se preteaza bine la tratament termic....relativ usor de indreptat si curbat...un pic neiertator la tillering, adica trebuie sa se indoaie uniform alfel cica apar cristale, eu nu am patit dar am auzit ca se poate....deci burta trebuie facuta cat mai plata...(si poate putin mai lata)...suporta capete inguste foarte bine...4-5mm....

arcul per total va avea o greutate mai mica decat alte arcuri la aceeasi forta...totusi e un lemn cu densitatea mare, in jur de 0.9- 0.95...ceea ce e bine....la grosime mica a bratelor rezulta forta mare....are elasticitate crescuta fata de alte lemne....foarte bun in tensiune...iese un arc rapid si daca lucrezi cu grija nu ia mult set...

toate acestea il fac unul din cele mai bune lemne de arc de pe la noi... :)....deci daca poti face rost, este o alegere buna....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by matei » 24 Oct 2009, 00:43

salcimul e unul din lemnele mele preferate inca de mic copil. nu de arc, nu stiam ca-i bun. mai este un lemn interesant care nu stiu daca e folosit la arcuri in vreun fel - buxusul - acele tufe cu frunze mici ovale care ramin verzi si iarna, care se tund rotunde, cubice, etc si din care se fac si garduri vii. e lemnul meu preferat. e foarte dens si rezistent si-l folosesc la minere de cutit. Problema e ca la noi arareori ajunge gros si drept, dar in zona mediteraneana cred ca gasesti bucati suficient de mari. stiti cumva de utilizare pt arc?
probabil la noi poti folosi pt take-down.
daca va cade la mina merita cules nu neaparat pt arcuri ci si pt minere de scule, mici sculpturi, etc. ca si tarie e la nivelul cornului' da-i mai fain la culoare, desi am vazut si inima de corn uscata in picioarem maro inchis, roscat, ff fain

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by matei » 24 Oct 2009, 10:49

scuze, m-a luat valul. am sa ma mut la "lemne" cu subiectul!

Post Reply