matei de pe axa cluj-sibiu

Membrii forumului...
Post Reply
matei
Membru al forumului
Membru al forumului
matei de pe axa cluj-sibiu

Post by matei » 16 Oct 2009, 21:44

salutari
dupa cum vedeti nici eu nu mai stiu bine de unde sint am trait pina de o luna in Cluj, dar m-am "maritat" la sibiu, inca n-am renuntat la ideea ca sint clujean si nici nu m-am acomodat cu aceea de a fi sibian...

am aflat de voi de pe forumul de cutite http://www.myknife.ro/forum, pe care am impresia ca umbla mai multi membri de la voi.

in copilarie, ca multi altii mi-am tot facut arcuri din crengi si sageti din trestie. in oricecaz gindul la arcuri a fost o constanta pt mine, chiar daca n-a ajuns chiar o ocupatie. intr-o perioada, acu citiva ani buni am tot umblat pe net citind despre subiect. am impresia ca mai sint inca membru pe hornbow.com? mi-am luat si un arc "unguresc" made in Romania pe care am reusit sa-l rup inainte de a-l folosi cu adevarat (oare am miini prea lungi pt inaltimea mea). mi-am cules si lemn de salcim pt un arc, care deja e uscat de 6 ani... pina la urma, acum citiva ani mi-am luat un arc de incepatori de la Decathlon, Initech, suficient de slabut ca sa poata trage si nevasta. m-am impiedicat la tinta si locul de tras - inca n-am reusit sa-mi fac o tinta. deci, in general, activitatea mea arcaseasca inca n-a apucat sa inceapa cu adevarat. acu, unele din avantajele noii mele case e ca am super locuri de tras cu arcu (inclusiv curtea, la o adica), timplarie in curte, etc. inca mai am de rezolvat problema tintei...

pe viitor am de gind sa incerc si eu citeva arcuri, pe care le consider printre cele mai frumoase obiecte facute de mina omului. in curind o sa am si eu net acasa, sa stau pe saturate si promit sa studiez acest forum.

va salut pe toti

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by Arthelad » 16 Oct 2009, 21:50

vezi ca e pe undeva pe forum cum sa-ti faci tinta
Akila parca a lansat ideea, si am vazut la Anassazy parca. Cilindru (sul) facut din fasii d'alea de se pun sub parchetul melaminat. rezista f bine

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by matei » 16 Oct 2009, 22:03

mersi fain, eu vreau pe gratis :)

vroiam sa-mi fac din fisii de carton ondulat suprapuse, la un moment dat mi-am strins suficiente cutii de carton de acelasi fel si le-am depozitat dezmembrate sub casa scarii, dar, pina sa ma apuc, au facut vecinii curatenie. alta problema e ca n-am masina sa ma plimb cu tinta. in noua locatie pot s-o ascund. mai trebuie doar sa am timp sa ma ocup, ca acu am alte mari probleme.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by Arthelad » 16 Oct 2009, 23:16

am facut si din cartoane si din hartii si din poliester si din mai multe, se strica repede
ce am vazut la Anassazy rezista mai bine decat tinta pe care am luat-o de la decathlon (care a inceput sa se faca praf dupa vreo mie de sageti), e destul de usoara si mica sa poata fi transportata, si merita investitia

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by dady » 16 Oct 2009, 23:26

@matei - bun venit printre noi ;)
@Arthelad - nush ce tinte ai facut tu din carton dar cele ce le-am facut eu si ce a facut florin de ex au tinut mult si bine si inca tin, dezavantajul e ca-s mai grele. a lui florin a tinut vo 2 ani dar asta stand tot timpu afara pe ploaie, vant, ninsoare... si mii de sageti care au strapuns-o. ale mele au 50cm si groase de 10, am tras poate 1000 de sageti in fiecare si abia ca se vede pe ele. nu zic ca cele din izolant pt parchet nu sunt bune, au marele avantaj de a fi usoare, dar nu zi ca cele de carton nu rezista ;)

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by Arthelad » 17 Oct 2009, 09:30

stimabile,
alea FACUTE DE MINE nu au rezistat
asta nu inseamna ca unele facute mai competent nu rezista, jamais eu nu generalizez.
Pe de alta parte am si tras cca 100-200 de sageti zilnic timp de vreo 2 luni in ele, de la cca 11 metri, deci cat de cat si-au facut treaba
matei zicea ca vroia sa faca din ce cartoane a adunat pe langa casa, exact cum am facut si eu cu ce aveam din diverse cutii, resturi de constructie etc., si de asemenea a mentionat ca vrea una transportabila, d'asheea ziceam ca una de genul lui Anassazy i-ar fi potrivita.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by Arthelad » 17 Oct 2009, 12:09

da, icsact asa am pus, una peste alta, o sa-ncerc sa fac cum mi-aratasi, e logic, mersi

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by matei » 23 Oct 2009, 00:23

ca tinta aia din poza voiam si eu sa-mi fac. asa cum am mai spus, nu prea am timp acum sa ma ocup de problema tintei. sint inca cu bagajele in curte sub prelata, iar in loc de atelier lucrez sub nuc si sper sa nu ma prinda inghetul fara macar sa-mi torn placa de beton pt atelier... nici nu vreau sa ma gindesc ce ma asteapta.

apropo, stiti ceva arcasi activi pe la Sibiu?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by akila » 23 Oct 2009, 15:04

BIne ai venit matei.....ne bucuram sa te avem printre noi....

matei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: matei de pe axa cluj-sibiu

Post by matei » 23 Oct 2009, 22:58

mersi!
tare ma roade cu arcurile. pe linga lemnul de salcim pe care ziceam ca-l-am de ceva vreme, am ochit ceva padurice de salcimi numa buni. cum vi se pare lemnul asta? la ce merge cel mai bine?

Post Reply