Bine v-am gasit arcasi!

Membrii forumului...
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: Bine v-am gasit arcasi!

Post by Neacsu Ionut » 07 Nov 2009, 23:02

salut si bine ai venit :)

acum depinde de puterea arcului...

din ce esenta sunt betele?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Bine v-am gasit arcasi!

Post by Neacsu Ionut » 14 Nov 2009, 23:16

salut

daca arcul are pana in 20kg eu as zice sa folosesti de 8mm, dar te intrebam esenta pt ca o sageata de molid de 8 va fi mai flexibila si mai fragila decat una de fag cu acelasi diametru...

acum vezi ca trebuie sa fie un echilibru intre flexibilitatea sagetii si puterea arcului...se numeste spin...cauta pe forum si vei gasii mai multe informatii despre asta...oricum ideea e ca daca sagetile sunt prea rigide merg in stanga tintei, iar daca sunt prea flexibile merg prea in dreapta...pt un arc mai puternic trebuie un spin mai mare...

si mai e o chestie...un arc trage mai repede cu o sageata mai usoara...ca sa o faci usoara ai doua posibilitati...ori folosesti un diametru mai mic, ori folosesti un lemn cu densitate mai mica...

trebuie sa gasesti un echilibru intre greutate, flexibilitate si forta arcului...poate nu am explicat prea bine dar asta e ideea in mare...oricum eu zic sa mergi pe 8mm :)

aici se explica mai bine:
http://paleoplanet69529.yuku.com/forums ... ation.html
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply