Salut

Membrii forumului...
Post Reply
Argentavis
Membru al forumului
Membru al forumului
Salut

Post by Argentavis » 25 Apr 2012, 20:49

Salut
Ma numesc Radu si de ceva vreme ma tot chinui sa fac un arc...dar nu am avut nici timp si nici timp :).... Cand eram mic pe la 7, 8 ani un unchi de-al meu mi-a facut un arc nici nu stiu din ce lemn era ....dar tragea atat de bine...era un fel de longbow...si faceam sageti din stuf cu varf din capace de metal ;))...Acum ....incerc sa simt iar placerea aia de a trage cu arcul, dar timpul nu mi-a permis...de ceva vreme tot citesc dupa tot felul de modele de arcuri si sfaturi ...ce-ar fi mai usor sa fac ptr un incepator, dar intre timp si uitasem deja, ca de vreo 2 ani am pus un trunchi de salcam la uscat....si nici nu stiu daca e bun sau e potrivit...ma rog sa fie. Eu sunt din Galati si am vazut ca sunt mai multi arcasi de prin zona, intrebarea mea este: faceti intalniri in weekend de antrenament sau doar de tras ? ....as vrea sa vin sa vad si sa-mi fac o idee.
Amn fost odata in Covasna, si erau 2 oameni ce discutau si trageau cu arcul pe un camp din zona...si am cascat gura vreo jum de ora dupa ei. Deci, daca sunt intalniri in weekend sau antrenamente as vrea daca se poate sa vin si sa vad....sa cer niste pareri ...si sa invat cate ceva, inainte de a ma apuca de busteanul acela de salcam(in cazul in care e bun).
Mc, Radu C.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Salut

Post by Dediu00ro » 25 Apr 2012, 23:30

Salutare Radu, bine ai venit pe forum sper ca o sa iti placa pe aici, eu maine dimineata plec la Tg Mures la intalnire deci te scap weekendu asta, dar poti sa te intalnesti cu Florin(Sven) si George(Oroborus) sa iti dea un arc sageti si sa tragi te invata ce si cum, dar dupa ce spui sigur deja stii ceva.
Cat despre constructie, discutam si sper sa te ajut cu tot ce trebuie in privinta unui arc, unelete, sfaturi, lemn, daca esti stangaci poti sa tragi cu un arc dea meu laminat sau cu un selfbow pana iti faci sau iti cumperi unu :). Noi ne intalnim cam de 1-2 ori pe saptamana si tragem la siret chiar ieri am amenajat un spatiu de tras unde se poate trage chiar si de la 60-70 de metri un loc bun.
Sper sa ne vedem curand la un tras, la o bere dupa :) Pana atunci te salut. Detalii pe PM.
Show without showing what u know without knowing

Argentavis
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salut

Post by Argentavis » 27 Apr 2012, 13:12

Ok atunci, cam in ce zile va intalniti ? ...ca sa stiu ..oricum sa-mi spuneti si vad cum pot fugi si eu de treaba sa vin la intalnire, mc mult. :)

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Salut

Post by basty » 03 May 2012, 18:08

Bine ai venit pe forum >:d< !!! Sper sa reusesti sa faci un arc!!! Bafta!!!
Basty

Post Reply